SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rośnie grupa kupujących kierujących się jakością, nie ceną

Polscy kupujący (tzw. shopperzy) coraz częściej kierują się przy zakupach kryterium jakości produktów, nie jak najniższą ceną - pokazują wyniki badania Open Research. Ciągle jednak lubimy poszukiwać okazji i porównywać ceny.

Open Research przeprowadził segmentację shopperów (kupujących), której celem jest pokazanie, kto dokonuje zakupu w kategorii FMCG, z jakim nastawieniem oraz z jakimi potrzebami.

- Polski shopper jest shopperem cenowym (2/3 badanych), szuka okazji, porównuje ceny.  Jednak maleje segment shopperów wrażliwych cenowo, porównujących wyłącznie ceny, a istotnie rośnie grupa konsumentów wybierających świadomie dobry produkt w dobrej cenie - mówi Agata Matuszewska, bussines unit manager Open Research.

Typy kupujących na polskim rynku

Pierwsza grupa to Quality Seekers  - „Poszukiwacze jakości”. Ta grupa stanowi 22 proc. wszystkich uczestników badania. Osoby z tego segmentu najchętniej wybierają dyskonty, ale szukają produktów wysokiej jakości. Częściej od pozostałych są podatne na promocje w postaci większej ilości produktu w tej samej cenie. Chętnie sugerują się opinią sprzedawcy w kontekście jakości produktu, a także zwracają uwagę na dodatkowe oznaczenia, ekspozycje produktu szukając korzystnej oferty zakupu.

Segment stabilny od 4 lat. Popularność segmentu rośnie wraz z wiekiem respondentów. Główni przedstawiciele tego segmentu to mężczyźni, osoby w wieku powyżej 55 lat, mieszkańcy południowo-wschodniej Polski.

Drugą grupę, mniej liczną (15 proc.) stanowią Brand Aspirationals - „Markowi, aspirujący”. Marka jest dla nich synonimem sukcesu. Chętniej od innych zwrócą również uwagę na product placement w popularnym programie / serialu, czy reklamę z udziałem znanej postaci, osoby odnoszącej sukces, do której aspirują.

Segment stabilny, postawa popularna głównie wśród czterdziesto - pięćdziesięciolatków. Nieco więcej reprezentantów w regionie północy-zachód.

16 proc. shopperów to One Shot Shoppers „Klienci jednej okazji”. Osoby z tego segmentu częściej od pozostałych są podatne na sugestie w miejscu sprzedaży – gazetka sklepowa tuż przy wejściu, zmienione tabliczki cenowe, czy inne drobne oznaczenia półkowe informujące o atrakcyjnej promocji. Chętniej od innych zwrócą uwagę na dodatkową ekspozycję, czy plakat z krzykliwym hasłem dotyczącym promocji.

Segment tracący na sile. Pokazuje, że konsumenci świadomie dokonują wyboru, nie są zorientowani wyłącznie na cenie. Segment dominujący jedynie wśród najmłodszych shopperów 18-24 lat, z małych miast.

Grupa czwarta, stanowiąca 13 proc. kupujących, to Price Sensitive Shoppers „Porównujący ceny". Osoby z tego segmentu częściej od pozostałych sugerują się reklamą w mediach tradycyjnych radio, prasa, ale także są wyczuleni na promocje na terenie sklepu, zwłaszcza komunikaty głosowe, monitory, czy promocje samplingowe.

Grupa ta zmniejszyła się w tym roku o 6 p.proc. w porównaniu do 2017r. Segment tracący na znaczeniu w całej populacji, jednak szczególnie mocno reprezentowany przez osoby w wieku 55+, mieszkające w małych i średnich miastach głównie we wschodniej części Polski.

Ostatnią grupę tworzą Price & Value Shoppers „Dobry produkt w dobrej cenie". To aż 34 proc. shopperów (+ 8 p.proc. vs. 2017r.). Grupa z roku na rok zyskująca na sile. Reprezentowana głównie przez osoby w wieku 25-45 lat, mieszkańców z centralnej Polski, wielkomiejskich (Warszawa), nieco częściej przez kobiety.

Rzadziej robią zakupy w hipermarketach, nieco częściej wybierają małe sklepy osiedlowe, gdzie mogą znaleźć produkty wyselekcjonowane, lepszej jakości. Osoby z tego segmentu częściej od pozostałych są podatne na promocjami typu boundle – za zakup jednego produktu kolejny gratis, lub z obniżonej cenie. Można do nich dotrzeć za pomocą gazetki reklamowej, której są fanami.

Dołącz do dyskusji: Rośnie grupa kupujących kierujących się jakością, nie ceną

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Miodex
"Polscy kupujący (tzw. shopperzy)" - języka polska trudna języka.
0 0
odpowiedź
User
JAN
Zapraszam na największą giełdę kryptowalut. Można płacić w PLN.

https://binance.com/en/register?ref=21890971
0 0
odpowiedź