SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uber i Yandex tworzą w Rosji wspólną firmę przewozową NewCo o wartości ponad 3,7 miliarda dolarów

NewCo to nazwa nowej firmy stworzonej wspólnie przez Ubera oraz rosyjski koncern Yandex. Spółka będzie zajmować się przewozami na terenie Rosji oraz kilku sąsiednich krajów, jej głównym udziałowcem będzie Yandex. - To umacnia dążenie Ubera do budowania zrównoważonego biznesu w ogólnoświatowej skali - podkreśla Pierre-Dimitri Gore-Coty, szef Ubera w regionie EMEA.

Uber jest obecny ze swoimi usługami przewozowymi w Rosji od 3,5 roku, z kolei koncern Yandex (właściciel m.in. popularnej w Rosji lokalnej wyszukiwarki) udostępnia podobną do Ubera własną aplikację Yandex Taxi.

Teraz zgodnie z komunikatem wydanym przez obie firmy utworzyły one wspólnie nową spółkę o nazwie NewCo, która będzie świadczyć usługi przewozowe w Rosji, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Armenii, na Białorusi i w Gruzji.

W strukturze własnościowej nowej spółki Yandex będzie kontrolował ok. 59,3 proc. akcji, Uber 36,6 proc., natomiast 4,1 proc. udziałów zostanie rozdzielone wśród pracowników firmy.

W ramach porozumienia Uber zainwestował w nową spółkę 225 mln dol., natomiast Yandex 100 mln dol. Szefem firmy zostanie Tigran Khudaverdyan, dotychczasowy szef Yande Taxi. Według informacji podanych przez Bloomberga wartość NewCo jest oceniana na ponad 3,7 mld dol.

- Nawiązane partnerstwo jest dobrą informacją nie tylko dla obu naszych firm. To świetna wiadomość dla kierowców i pasażerów oraz miast całego regionu. Porozumienie jest świadectwem naszego znakomitego rozwoju w regionie i umacnia dążenie Ubera do budowania zrównoważonego biznesu w ogólnoświatowej skali - podkreślił w komunikacie Pierre-Dimitri Gore-Coty, szef Ubera w regionie EMEA.

 

Dołącz do dyskusji: Uber i Yandex tworzą w Rosji wspólną firmę przewozową NewCo o wartości ponad 3,7 miliarda dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl