SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Udany miesiąc i kwartał dla funduszy

Korzystnym marcowym wynikom zawdzięczają udany bilans I kwartału fundusze inwestujące w walory spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. To zasługa poprawy koniunktury na rynku akcji.

Allianz Budownictwo 2012 w ubiegłym miesiącu zarobił prawie 10%, a w tym roku 10,5%. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki poszedł w górę w marcu o 11,1%, a w tym roku jest prawie 16% na plusie. W przypadku podmiotów akcji zagranicznych powiązanych z rynkiem nieruchomości marcowy rezultat jest lepszy niż tegoroczny. Arka Rozwoju Nowej Europy zyskała w minionym miesiącu 9,1%, a od końca 2009 r. 6,4%. DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa odpowiednio 10,4% i 9,2%. BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej 10,% i 5,5%, a ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości 12,8% i 6,3%.

Zyskały wszystkie grupy funduszy

Fundusze akcji małych i średnich spółek w marcu zyskały 9,2%, a przez pierwsze 3 miesiące tego roku aż 10,8%. Podmioty mieszane pozwoliły w ubiegłym miesiącu zarobić 5,9%, a po I kwartale są 4,6% na plusie. W przypadku bardziej bezpiecznych od nich funduszy stabilnego wzrostu marcowy wzrost sięgnął 4,2%, a w I kwartale było to 4,7%. Podmioty dłużne krajowe w marcu wypracowały połowę z 4-proc. zysku, jakim mogą pochwalić się po trzech pierwszych miesiącach 2010 r.

Spoglądając na cały rynek funduszy inwestycyjnych otwartych bardzo dobre wyniki, sięgające ok. 20%, wypracowały flagowe podmioty Superfund (A, B i C). W skali tego roku jednak nie wszystkie one już wyszły na plus. Na drugim biegunie znalazły się BPH Globalny Żywności i Surowców, czy Allianz Walutowy ze stratami odpowiednio 3,7% i 3%. Oba podmioty są od kreską także w sali tego roku.

Znów duży rozrzut wyników

W minionym miesiącu różnice w rezultatach wypracowanych przez poszczególne fundusze z tej samej grupy były pokaźne. Najlepsze podmioty uniwersalne akcji krajowych zyskały dwa razy więcej niż najsłabsze. Legg Mason Akcji zarobił 6,5%, w przypadku Idei Akcji było to 13,7%. W skali ostatnich 12 miesięcy, w czasie których na rynku giełdowym panowała znakomita koniunktura, dysproporcja sięga ok. 9 pkt proc. Natomiast dla minionych 3 lat, kiedy kondycja giełdy była bardzo zmienna, różnica wynosi jedynie 2 pkt proc. i jest na korzyść Legg Mason Akcji. To pokazuje, że miesięczne wyniki nie muszą być dobrą podstawą długofalowych decyzji dotyczących wyboru funduszu.

W marcu najlepiej radziły sobie na warszawskiej giełdzie spółki chemiczne i deweloperskie. WIG-Chemia poszedł w górę o ponad 15%, WIG-Deweloperzy o 14,5%. Niewiele im ustąpiły WIG-Paliwa oraz WIG-Budownictwo. Blado wypadły WIG-Energetyka, WIG-Telekomunikacja oraz WIG-Informatyka. Natomiast różnice w stopach zwrotu w poszczególnych segmentach rynku nie były zbyt duże. WIG20 zyskał ponad 10%, mWIG40 poszedł w górę o przeszło 8%, a sWIG80 o 7,5%.

W tym roku najwięcej można było zarobić kupując portfel spółek z indeksu WIG-Spożywczy (blisko 22%). WIG-Informatyka jest najsłabszym indeksem branżowym i traci 2,6%. WIG-Deweloperzy jest symbolicznie pod kreską, WIG-Budownictwo zyskuje ponad 17%. Walory blue chips idą w górę od końca 2009 r. 4,5%, mid-caps idą w górę o 6,4%, a small-caps o 12,1%.

Na rynku obligacji można się wykazać

Wyniki najlepszych funduszy papierów dłużnych były w marcu 4 razy lepsze niż najgorszych, które przyniosły jedynie 1% zysku. W przypadku podmiotów pieniężnych i gotówkowych różnice między skrajnymi wynikami były 10-krotnie. Najgorszy fundusz zyskał 0,2%, najlepszy 2%. Po I kwartale rezultaty podmiotów krajowych papierów dłużnych wahają się od nieco ponad 2% do 6,6%. W przypadku funduszy gotówkowych i pieniężnych najsłabsze w tym roku zyskują niej niż 1%, najlepsze – znacznie ponad 3%. Te dysproporcje są związane z sytuacją na rynku papierów dłużnych, która daje możliwości wykazania się zarządzającym. Mają szanse zyskiwać nie tylko na obligacjach skarbowych, ale też przedsiębiorstw, mogą zajmować pozycje nie tylko w oczekiwaniu na przesunięcia całej krzywej rentowności, ale też względem tego, jak będzie zmieniać się jej nachylenie.

Dołącz do dyskusji: Udany miesiąc i kwartał dla funduszy

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bruno
ech, a pamiętacie te wszystkie analizy i prognozy wieszczące koniec hossy/ powrót kryzysu/ koniec wzrostów itd sprzed kilku miesięcy? a tu nic tylko inwestować!
odpowiedź
User
f
rownolegle analitycy mówili że jeszcze długo będziemy odrabiać straty z kryzysu, więc trzeba było tych słuchać ;) ja też myślę że potencjał jest, zwłaszcza w niektórych branżach (typu energetyka czy małe spółki), przyznam że wynik wigu spożywczego trochę zaskakujące :)
odpowiedź
User
Radek
Z energetyką się zgodzę, perspektywy i szanse duże, ale też sporo wyzwań po drodze (patrz artykuł Dawida Frączka http://bit.ly/cByjmJ), więc myślę że w perspektywie kilku - kilkunastu lat może okazać się dobrą inwestycją.
odpowiedź