SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UE: Google powinno płacić dziennikarzom za rozpowszechnianie ich artykułów

Google musi płacić autorom z krajów Unii Europejskiej za wykorzystywanie ich własności intelektualnych - uważa Guenther Oettinger, unijny komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa. I zapowiada forsowanie zmiany unijnego prawa, która ma to umożliwić.

fot. materiały prasoweArticle

Oettinger wyraził taki pogląd w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Handlesblatt”. - Jeśli Google wykorzystuje i przetwarza własność intelektualną autorów z UE, Unia powinna chronić tę właściwość i domagać się opłat - powiedział, zaznaczając, że będzie dążyć do odpowiedniego zreformowania prawa autorskiego w Unii. Takie prawo może być wprowadzone już w 2016 roku.

- To dobry pomysł - ocenia dla portalu Wirtualnemedia.pl medioznawcza prof. Maciej Mrozowski. - Firma Google jest bliska pozycji monopolistycznej. W rozmaitych częściach świata coraz częściej podnoszą się głosy, że należałoby coś z tym zrobić. Inicjatywa unijnego komisarza jest krokiem ku scentralizowaniu tych działań - dodaje.

 

Ściąganie opłat wymagałoby ujednolicenia przepisów prawa autorskiego we wszystkich krajach członkowskich (obecnie w każdym z nich obowiązują różne regulacje) i powołania specjalnej instytucji przy UE, która pilnowałoby przekazywania tantiem i rozsyłania ich autorom. Zdaniem komisarza - jest to do zrobienia

Hans-Joachim Fuhrmann, rzecznik Federacji Niemieckich  Wydawców Prasy (BDZV), także ocenił  ten pomysł jako cenny. - Europie potrzebna jest debata na temat odpowiedniej ochrony treści autorskich. Digitalizacja powoduje - pierwszy raz w historii  prasy - że artykuł jakiegoś autora może być w ciągu sekund kopiowany i rozsyłany po całym świecie. Traci się na tym ogromne pieniądze - powiedział.

Google powstrzymuje się od komentarza na ten temat.

Dołącz do dyskusji: UE: Google powinno płacić dziennikarzom za rozpowszechnianie ich artykułów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl