SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE zmienia warunki aukcji 5G, szybsza budowa stacji bazowych. Ministerstwo Cyfryzacji nie wyklucza Huawei z budowy infrastruktury

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął drugi etap konsultacji dotyczących aukcji nowych częstotliwości do rozwoju sieci 5G w Polsce. W nowym projekcie zwiększono obowiązki operatorów dotyczące budowy stacji bazowych 5G, regulator pozostał jednak przy wstępnej cenie wywoławczej za każdy blok. Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji określając minimalne obowiązki telekomów związane z bezpieczeństwem nie wyklucza żadnego podmiotu z budowy infrastruktury 5G, ale przewiduje system rekomendacji.

Article

9 grudnia 2019 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje w sprawie projektu aukcji na nowe częstotliwości przeznaczone do rozwoju sieci 5G w Polsce. W ofercie znalazły się 4 rezerwacje w cenie wywoławczej 450 mln złotych za każdą z nich.

Większe wymagania

Teraz UKE poinformował że 27 stycznia br. rozpoczęła się druga runda postępowania konsultacyjnego w sprawie rozdysponowania częstotliwości pod 5G.
 
Konsultacje potrwają do 27 lutego 2020 r. W założeniach przewidziano rozdysponowanie 4 rezerwacji, każda po 80 MHz z pasma 3480-3800 MHz. Rezerwacje będą ważne do końca czerwca 2035 r.

Proponowana wcześniej cena wywoławcza za każdy z bloków pozostała bez zmian i wynosi 450 mln zł. Regulator wyznaczył jednak nową kwotę wadium które obecnie wynosi 182 mln (wcześniej podawano kwotę 248 mln zł).

Najważniejsze zmiany na obecnym etapie konsultacji nastąpiły w części dotyczącej operatorów którym w drodze aukcji zostaną przyznane licytowane częstotliwości. Każdy z telekomów będzie zobowiązany do rozbudowy sieci 5G w następujących etapach:

  • Co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze 1 miasta wojewódzkiego wybranego spośród wskazanych miast w terminie 4 miesięcy od otrzymania rezerwacji (wcześniej było to 6 miesięcy).
  • Do 31 grudnia 2023 r. co najmniej 300 stacji bazowych (poprzednio 250 stacji) na obszarze całego kraju, w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 20 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 9 miast wojewódzkich.
  • Do 31 grudnia 2025 r., co najmniej 700 stacji bazowych na obszarze całego kraju (wcześniej 500 stacji), w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 30 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 16 miast wojewódzkich.

Operatorzy muszą zabezpieczyć 5G, żaden producent nie jest wykluczony

Nad regulacjami dotyczącymi nadchodzącej sieci 5G pracuje nie tylko UKE, ale także Ministerstwo Cyfryzacji, które opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego minimalnych wymagań wobec operatorów związanych z bezpieczeństwem budowanych przez nich sieci.

Projekt MC przewiduje, że na operatorach telekomunikacyjnych będzie ciążyć obowiązek zapewniania utrzymywanym przez nich sieciom bezpiecznego funkcjonowania, przewidywanie zagrożeń oraz opracowanie odpowiednich procedur dotyczących bezpieczeństwa.

W projekcie minister cyfryzacji szczególną uwagę poświęca planowanemu wprowadzeniu sieci 5G. - Przedsiębiorca telekomunikacyjny dostarczający sieć piątej generacji (5G) w ramach tej sieci identyfikuje zagrożenia, ocenia prawdopodobieństwo ich wystąpienia, zapewnia i stosuje środki minimalizujące skutki wystąpienia zagrożeń, w zakresie bezpieczeństwa i integralności sieci i usług – czytamy w dokumencie.

W uzasadnieniu projektu MC nie przewiduje wprost wykluczenia konkretnych podmiotów z udziału w budowie sieci 5G w Polsce (np. koncernu Huawei, o czym wcześniej spekulowano). Wskazuje jednak mechanizmy mające zapewnić bezpieczeństwo sieci ze strony zewnętrznych firm, m.in. poprzez system rekomendacji.

- Rekomendacje Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa dotyczą stosowania urządzeń informatycznych lub oprogramowania, w szczególności w zakresie wpływu na bezpieczeństwo publiczne lub istotny interes bezpieczeństwa państwa – przewiduje projekt. - Nie oznaczają one automatycznie konieczności pozbycia się sprzętu z sieci – wskazują jedynie na możliwe zagrożenia wynikające ze stosowania określonych urządzeń. Rekomendacje mogą mieć również charakter pozytywny (wskazywać zalecany sprzęt) oraz wskazywać określony sposób korzystania (np. rodzaje systemów, w których zaleca się korzystać z określonego sprzętu lub oprogramowania).

W uzasadnieniu projektu znalazły się także sugestie MC dotyczące współpracy z zewnętrznymi dostawcami rozwiązań telekomunikacyjnych. Jest wśród nich „Unikanie uzależnienia od jednego producenta poszczególnych elementów sieci
telekomunikacyjnej przy jednoczesnym zapewnieniu interoperacyjności usług oraz wykorzystaniu najnowocześniejszych osiągnięć technicznych. Konieczne jest rozważenie dywersyfikacji elementów sieci telekomunikacyjnej. Oczywistym jest, że w niektórych przypadkach będzie to niemożliwe bądź bardzo utrudnione – stąd wskazuje się na dążenie do unikania uzależnienia, a nie wskazuje się w procentowy sposób, ile urządzeń powinno być od różnych producentów
”.

Projekt rozporządzenia ministra cyfryzacji został przekazany do konsultacji 76 podmiotom obecnym na naszym rynku telekomunikacyjnym, które mogą wyrazić swoją opinię w okresie 10 dni. Z kolei po opublikowaniu rozporządzenia jego postanowienia zaczną obowiązywać po 6 miesiącach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE zmienia warunki aukcji 5G, szybsza budowa stacji bazowych. Ministerstwo Cyfryzacji nie wyklucza Huawei z budowy infrastruktury

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Minister cyfryzacji to komunista!!!!
2 1
odpowiedź
User
Normalny Facet
Stukrotnie podniesione normy promieniowania. Czy tego chcesz, czy nie, ty i twoje dzieci od poczęcia do śmierci non-stop w promieniowaniu.
3 2
odpowiedź
User
?ęH
Hę?
1 0
odpowiedź