SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ukraińcy pozytywnie o życiu w Polsce. Mają jednak te same bolączki co Polacy

Ukraińcy mówiący o swoim życiu w Polsce znacznie częściej dostrzegają jego pozytywne strony niż negatywne. W pierwszej kolejności doceniają bezpieczeństwo, spokój, przyjaznych ludzi, dostępność pracy oraz rozwiniętą infrastrukturę. To, co im doskwiera to przede wszystkim wysokie ceny mieszkań i najmu oraz mało dostępna opieka medyczna – tak wynika z badania ARC Rynek i Opinia wśród Ukraińców mieszkających w Polsce.

Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców, w tym ok. 950 tys. uchodźców wojennych. W przeddzień rocznicy wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie ARC Rynek i Opinia pytało Ukraińców mieszkających w Polsce, jak im się żyje w naszym kraju. Wśród badanych były zarówno osoby, które mieszkają w Polsce od wielu lat jak i takie, które sprowadziła do nas wojna.

Wypowiedzi pozytywne zdecydowanie przeważają nad negatywnymi. Oprócz spokoju, poczucia bezpieczeństwa i przyjazności Polaków badanych cieszy dostępność pracy, rozwinięta infrastruktura, możliwości rozwoju własnego czy przyjazne podejście do dzieci.

- Pierwszą rzeczą, którą wymieniali Ukraińcy oceniając swój pobyt w Polsce jest spokój i bezpieczeństwo. Jest to naturalne, gdyż wielu z nich uciekło przed wojną, czy to tą z 2022 roku czy wcześniejszą z 2014. Wyraźnie doceniają pomocność i życzliwość Polaków. Warto zauważyć, że jest ona dostrzegana nawet po roku od wybuchu wojny - komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Źródło: ARC Rynek i Opinia, 15-30.01.2023

Ukraińcy mają problemy z mieszkaniami i ochroną zdrowia

To, nad czym Ukraińcy mieszkający w Polsce najbardziej ubolewają to wysokie ceny mieszkań ich najmu oraz trudność w dostaniu się do lekarza specjalisty czy w ogóle uzyskania pomocy medycznej. Przyznają też, że trudno im jest się utrzymać z bieżącego wynagrodzenia, gdyż ceny produktów i usług są bardzo wysokie. Wiele osób zwraca uwagę na trudność znalezienia pracy zgodnie ze swoją specjalizacją.

Źródło: ARC Rynek i Opinia, 15-30.01.2023

- Mimo niektórych przeciwności, Ukraińcom się w Polsce zdecydowanie podoba, doceniają korzyści związane z infrastrukturą, różnymi możliwościami pracy i rozwoju własnego. Wydaje się, że kiedy po zakończeniu wojny, część osób wróci do swojego kraju, pozytywne opinie o Polsce i Polakach z nimi pozostaną. Przebywanie w Polsce dla wielu Ukraińców jest możliwością codziennego życia w kraju, który skorzystał na transformacji. To może jeszcze bardziej dopingować naród ukraiński do tego, by starać się o członkostwo w Unii Europejskiej. W niektórych wypowiedziach respondentów pojawiała się informacja, że doceniają to, że w Polsce nie ma korupcji, z którą Ukraina ma problem, a skuteczne działania antykorupcyjne są bardzo ważne w przypadku, gdy kraj chce dołączyć do Unii Europejskiej. Warto zauważyć, że Ukraińcy funkcjonują w Polsce na podobnych zasadach jak reszta społeczeństwa, i wszelkie bolączki np. służby zdrowia, które dotyczą Polaków dotyczą też Ukraińców. – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Odpowiedzi nie sumują się do 100, gdyż badani mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź.

Wyniki pochodzą z badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego wśród Ukraińców mieszkających w Polsce Opinia od 15 do 30 stycznia 2023 roku. Respondenci odpowiadali na pytanie otwarte: Jak Ci się żyje w Polsce? Co widzisz pozytywnego, co negatywnego? Liczba przeprowadzonych wywiadów online: 117.

Dołącz do dyskusji: Ukraińcy pozytywnie o życiu w Polsce. Mają jednak te same bolączki co Polacy

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Ale wymagania mają. A składki zdrowotne opłacili? A czynsz opłacili?
odpowiedź
User
On Wawa
Może pora już wracać
odpowiedź
User
Ramzan
Polska wydała na Ukraińców 100 miliardów złotych (amerykański raport) i jeszcze mieliby narzekać?
odpowiedź