SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jazda na rowerze i bieganie to ulubione sporty Polaków

Jazda na rowerze to najchętniej uprawiany sport przez Polaków, na drugim miejscu jest bieganie - pokazują wyniki badania agencji ARC Rynek i Opinia. Popularność tych sportów jest jednak różna w zależności od wieku.

fot. Shutterstock.com Article

Ludzie młodzi najczęściej deklarowali uprawianie sportu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, z kolei to w starszych grupach wiekowych sport uprawiany jest z większą regularnością. Niezależnie od pokolenia osoby uprawiające sport robią to najczęściej kilka razy w tygodniu.

Polacy kochają jeździć na rowerach

Rower to zdecydowanie ulubiona dyscyplina osób powyżej 35-tego roku życia i 45-tego roku życia oraz wśród kobiet, które dwukrotnie częściej wybierają rower niż bieganie.

Mała popularność jazdy na rowerze wśród najmłodszych respondentów może świadczyć o tym, że rower nie jest traktowany jako dyscyplina a bardziej jako sposób przemieszczania się. Warto jednak podkreślić, że do przemieszczania się młodzi często wykorzystują inne sprzęty - hulajnogi czy deskorolki, a rower pośród nich jest najmniej poręczny - np. trudno go przewozić w środkach komunikacji - mówi Agnieszka Doktorska, badaczka z ARC Rynek i Opinia.

Osoby w wieku 18-24 lata jazdę na rowerze jako uprawianą dyscyplinę wskazują dopiero na szóstym miejscu. Na podium ulubionych dyscyplin w tej grupie są bieganie, siłownia i pływanie. W nieco starszej grupie wiekowej (25-34 lata) jazda na rowerze, bieganie i siłownia mają w zasadzie porównywalny odsetek zwolenników.

W przypadku osób zbliżających się do 40-tki lub tuż po niej wyraźnie widać, że jazda na rowerze to numer jeden wśród uprawianych sportów. Bieganie również jest popularne, jednak znacznie mniej. Pozostałe dyscypliny są kilkukrotnie rzadziej wybierane niż rower.

W grupie wiekowej 45+ jazda na rowerze znacznie wyprzedza pod względem popularności inne dyscypliny. W przypadku tego pokolenia w zestawieniu pojawiają się dyscypliny, których nie ma we wcześniejszych grupach – spacery, wędrówki, nordic walking.

Polacy i aktywność fizyczna

- Zgodnie z naszymi badaniami w ciągu ostatnich 10 lat trzykrotnie wzrósł odsetek Polaków, którzy uprawiają sport. W 2009 roku tylko 24 proc. Polaków twierdziło, że uprawia sport, w najnowszym badaniu – aż 74 proc.. W tym czasie istotnie zmieniło się podejście do wielu dyscyplin. 10 lat temu Polacy najchętniej grali w piłkę nożną (26 proc.), co wskazywałoby na to, że jednak uprawianie sportu było większym stopniu domeną mężczyzn. Obecnie w zasadzie taki sam odsetek kobiet jak i mężczyzn uprawia sport. Dyscyplinami, które najbardziej zyskały na popularności są: jazda na rowerze (wzrost z 23 proc. do 38 proc.) oraz bieganie (wzrost z 12 proc. do 30 proc.). Można śmiało powiedzieć, że obecnie panuje moda na sport. Niezależnie od wieku duża grupa osób chce być aktywna fizycznie, gdyż wie, że jest to z korzyścią dla ich samopoczucia - komentuje Agnieszka Doktorska.

Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. W 2018 roku zastosowano mix metod ilościowych - wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) z wykorzystaniem ogólnopolskiego panelu ARC Rynek i Opinia - epanel.pl. Najnowszy raport za okres styczeń-marzec 2019 powstał na bazie badania CATI (N=502, ogólnopolska próba reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejsca zamieszkania) oraz badania CAWI (N=874, reprezentatywna próba internautów).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jazda na rowerze i bieganie to ulubione sporty Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl