SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Umorzono postępowanie ws. publikacji nagrania z Aleksandrą Dulkiewicz kupującą alkohol, sąd oddalił jej skargę

Sąd w Gdańsku oddalił skargę prezydent Aleksandry Dulkiewicz na decyzję prokuratury, umarzającą postępowanie w sprawie przetwarzania danych osobowych urzędniczki przez dziennikarza Radia Gdańsk Macieja Naskręta. Naskręt niemal dwa lata temu upublicznił na Twitterze nagranie, na którym widać, jak Dulkiewicz kupuje colę i wódkę.

Kadr z nagrania z monitoringu pokazującego Aleksandrę DulkiewiczKadr z nagrania z monitoringu pokazującego Aleksandrę Dulkiewicz

Sprawa zaczęła się na początku marca 2019 roku, kiedy Maciej Naskręt - pracujący wówczas dla portalu Trójmiasto.pl - udostępnił na krótko nagranie monitoringu ze sklepu jednej z sieci. Widać na nim było, jak Dulkiewicz w towarzystwie dwóch ochroniarzy podchodzi do kasy sklepowej, trzymając butelki coli i butelkę wódki. Naskręt napisał na Twitterze: „Takie video z #asikorka do mnie dotarło - konwój zachwycony, było bezpiecznie - a to wszystko z kasy miejskiej. Czy to jest w porządku?” . Niebawem jednak usunął nagranie i przeprosił. 

Prezydent Dulkiewicz początkowo z dystansem odniosła się do tego na Facebooku. - Od dwóch dni wielu pyta: „Ola czy to prawda, że kupiłaś 0,5 litra i aż 2 cole?”. Panowie „redaktorzy” autorzy „hit newsa” postawili mnie w trudnej sytuacji, bo faktycznie źle to wygląda... Dlatego wyjaśniam: kupiłam krówkę, a cole były małe - napisała. Sprawa ostatecznie trafiła do prokuratury (zarzut: bezprawne przetwarzanie danych osobowych) a dziennikarz stracił pracę w portalu Trójmiasto.pl.

W listopadzie 2019 roku Naskręt został wezwany na policję w charakterze podejrzanego o czyn z art. 107 ust. 1 Ustawy o ochronie danych osobowych.  - Odbieram to wezwanie jako próbę zastraszenia mnie. W ostatnim czasie ujawniłem wiele niewygodnych spraw związanych z gdańskim magistratem - komentował wówczas dziennikarz w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl Grażyna Waryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, w czerwcu 2020 roku sprawa upublicznienia nagrania została przez prokuraturę umorzona. Ta decyzja została zaskarżona przez prawników Aleksandry Dulkiewicz. Ostatecznie gdański sąd po rozpoznaniu zażalenia utrzymał decyzję prokuratora w mocy.

- To postanowienie sądu jest jak najbardziej prawidłowe. Mam nadzieję, że mój przykład zachęci bezkompromisowych dziennikarzy do zadawania trudnych pytań władzom w naszym kraju - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Maciej Naskręt.

Naskręt pracuje w redakcji Radia Gdańsk od kwietnia 2019 roku. W portalu Trójmiasto.pl zajmował się głównie tematyką infrastrukturalną. Publikuje też na Polityczny.blog.

Dołącz do dyskusji: Umorzono postępowanie ws. publikacji nagrania z Aleksandrą Dulkiewicz kupującą alkohol, sąd oddalił jej skargę

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kuba
Wolne media - dziennikarz ujawnił nagranie z urzędnikiem i stracił... pracę. Przykład jaki wpływ mają lokalne samorządy na lokalne media.
odpowiedź
User
slucham?
Wolne media - dziennikarz ujawnił nagranie z urzędnikiem i stracił... pracę. Przykład jaki wpływ mają lokalne samorządy na lokalne media.


Przecież on nie stracił przez to pracy.
odpowiedź
User
hmm
Tą zapijaczoną ukrainkę powinni wywieźć na taczkach
odpowiedź