SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia Europejska: W 2020 roku wprowadzimy podatek cyfrowy, także przy braku rozwiązań globalnych

Nowe władze Komisji Europejskiej we wspólnym oświadczeniu zapowiedziały, że są gotowe do samodzielnego wprowadzenia w krajach unijnych podatku cyfrowego dla największych firm technologicznych nawet wówczas, gdy nie zostaną osiągnięte globalne rozwiązania w tym zakresie. Nowa danina miałaby zacząć obowiązywać do końca 2020 roku.

Article

W nowej Komisji Europejskiej, która obecnie jest budowana w następstwie ostatnich wyborów do Europarlamentu kwestia podatku cyfrowego dla największych firm technologicznych pojawiła się połowie września br. za sprawą Paolo Gentiloniego, nowego komisarza do spraw ekonomii i finansów. W wywiadzie dla dziennika „La Stama” Gentiloni zdradził, że uważa szybkie wprowadzenie podatku cyfrowego za jedno ze swoich najważniejszych zadań na stanowisku komisarza.

Prace nad nowym podatkiem cyfrowym, który miałby dotyczyć największych firm technologicznych, takich jak Google, Facebook czy Amazon trwają od początku 2019 r. i są prowadzone przez międzynarodową Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jednak od pewnego czasu prace w  tym zakresie są prowadzone także w łonie Unii Europejskiej.

Teraz, jak donosi Reuters nowi komisarze we wspólnym liście zapowiedzieli swoją wolę, by wspomniana danina została wprowadzona ne terenie całej wspólnoty do końca 2020 r. nawet wówczas, gdy do tego czasu OECD nie zdoła wypracować swoich własnych rozwiązań o charakterze ogólnoświatowym.

Margrethe Vestager, wiceszefowa KE odpowiedzialna za politykę cyfrową i konkurencję przyznała, że Unia będzie działała we własnym zakresie jeśli nie zostaną zawarte stosowne globalne porozumienia. Jednak poszczególne kraje członkowskie otrzymają uprawnienia do tego aby modyfikować lokalne rozwiązania w tej sprawie i ewentualnie opóźnić u siebie wprowadzenie podatku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Nowe regulacje podatkowe mają sprawić, że działające  w sieci międzynarodowe firmy technologiczne, takie jak Google czy Facebook nie będą mogły wybierać do rozliczeń z fiskusem wyłącznie tych rynków, na których obowiązują najkorzystniejsze stawki podatkowe zamiast płacić je w poszczególnych krajach w których funkcjonują.

Pierwszym krajem europejskim, który wprowadził u siebie podatek dla największych firm technologicznych była Francja. Danina w wysokości 3 proc. miała obowiązywać we Francji już w br., jednak ostatecznie wprowadzenie przepisów odłożono w czasie na skutek negocjacji pomiędzy Francją a USA.

Wiosną br. pojawiły się informacje o tym, że podatek cyfrowy może zostać wprowadzony także w Polsce. Jednak na początku września Mike Pence, wiceprezydent USA podczas wizyty w Polsce dość nieoczekiwanie podziękował władzom naszego kraju za odrzucenie propozycji podatku cyfrowego. Dodał, że takie regulacje „utrudniłyby wymianę handlową między naszymi krajami”. W odpowiedzi na konsternację wywołaną słowami Mike’a Pence’a strona polska zdecydowania zaprzeczyła jakoby miała prowadzić obecnie prace nad wprowadzeniem podatku cyfrowego.

Dołącz do dyskusji: Unia Europejska: W 2020 roku wprowadzimy podatek cyfrowy, także przy braku rozwiązań globalnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl