SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unilever zapowiada koniec reklam ze stereotypowym wizerunkiem kobiet

Unilever zadeklarował, że nie będzie już tworzyć reklam wykorzystujących stereotypowy wizerunek kobiety. Keith Weed, globalny szef marketingu w koncernie, zapowiedział odejście w reklamach od stereotypów dotyczących płci.

Keith WeedArticle

Podczas wystąpienia w Cannes Lions 2016 Keith Weed zaprezentował wewnętrzne badania Unilevera, w których zanalizowano 1000 reklam firmy z różnych krajów. Pokazały one, że 50 proc. z nich zawierała stereotypowe portrety kobiet.

- To nie jest kwestia moralna, ale ekonomiczna. Reklamy będą lepsze, jeśli będą bardziej progresywne i będą walczyć ze stereotypami - powiedział Keith Weed.

Z badań wynika, że tylko 1 proc. reklam przedstawiał kobiety jako zabawne, 2 proc. - jako inteligentne, a 3 proc. - jako liderki. Reklamy Unilevera w badaniu podzielono na tzw. progresywne i normatywne. Weed zdradził, że te bardziej progresywane spotykały się z lepszym odbiorem wśród konsumentów.

Keith Weed zapowiedział, że teraz Unilever pójdzie w kierunku komunikacji odbiegającej od stereotypów płci. - Przede wszystkim przyjrzymy się roli kobiet w naszych reklamach. Nie chcemy by pełniły w nich wtórną rolę - stwierdził.

Dodał, że firma chce pokazywać kobiety, które są autentyczne i mają aspiracje. Chce też rzucić wyzwanie stereotypowi kobiety pustej, bezmyślnej, bez osobowości.

Początkiem zapowiedzianych przez Weeda zmian jest zeszłoroczna kampania Dove „Wybieram piękno”, która zdobyła wiele nagród na festiwalach reklamowych i uznanie krytyków. Akcja opowiadał o tym, że poczucie piękna jest wyborem każdej kobiety, że codziennie powinna czuć się pewna siebie i piękna.

 

Dołącz do dyskusji: Unilever zapowiada koniec reklam ze stereotypowym wizerunkiem kobiet

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Uuu-level
Wyciągam piwo i orzeszki i lecę oglądać, jak progresywna dowcipna liderka będzie wykorzystywać żel do kibla oraz niestereotypowo parzyć miał herbaciany w saszetkach...
odpowiedź
User
Ale jak to
W sensie, że teraz będzie chodzić po domach pani Chajzer, a drzwi otwierać będą uśmiechnięci panowie w fartuszkach i z zachwytem będą opowiadać o swym nowym proszku do prania?
odpowiedź
User
Twój nick
W przyszłości nie będzie ani kobiet ani mężczyzn w telewizji. Będą roboty lub obojnaki.
odpowiedź