SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK: Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska źle rozliczały kredyty frankowe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzje wobec Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska, które rozliczając kredyty we frankach szwajcarskich, mogły naruszać umowy zawarte z konsumentami. Banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk zakwestionowanych przez regulatora.

Article

UOKiK na początku ub.r. wszczął postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków oferujących kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich i zbadał ich praktyki w tym zakresie. Wcześniej doszło do znacznego umocnienia kursu szwajcarskiej waluty wobec złotego, co wpłynęło na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych w CHF. Jednocześnie poniżej zera spadła stawka bazowa LIBOR uwzględniana zwykle przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów, co z kolei powinno spowodować obniżenie wysokości rat.

Z sygnałów docierających do UOKiK wynikało, że nie wszystkie banki, które w umowach kredytowych określiły sposób ustalania oprocentowania jako sumę stawki bazowej LIBOR i marży kredytu, uwzględniały ujemną stawkę LIBOR przy obliczaniu oprocentowania kredytów, gdy jej wartość bezwzględna była wyższa niż wartość marży.

W sierpniu 2015 r. zostało wszczęte postępowanie przeciwko Getin Noble Bank, a w listopadzie 2015 r. przeciwko Credit Agricole Bank Polska. W następstwie działań urzędu oba banki dobrowolnie zobowiązały się zaniechać stosowania zakwestionowanych praktyk i zrekompensować klientom ich skutki. Ponadto będą one uwzględniały ujemną stawkę LIBOR przy obliczaniu oprocentowania kredytów, gdy jej wartość bezwzględna przewyższy wartość marży. Oznacza to, że ujemne odsetki należne kredytobiorcom będą pomniejszać bieżące raty kredytów lub pożyczek. Banki mają też stopniowo zwracać klientom kwoty naliczone i pobrane w okresie, kiedy nie uwzględniały ujemnej stawki LIBOR.

Banki zostały także zobowiązane do pisemnego powiadomienia klientów o zmianach oraz do umieszczenia informacji o decyzji UOKiK na swoich stronach internetowych.

Obie decyzje nie są ostateczne - przysługuje od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pierwsze decyzje wobec banków, które nie uwzględniały ujemnej stawki LIBOR przy wyliczaniu wysokości rat w kredytach hipotecznych we frankach szwajcarskich, UOKiK wydał na początku br., m.in. nakładając na mBank karę w wysokości blisko 6,6 mln zł. Poza tym regulator nadal prowadzi cztery postępowania w sprawie kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK: Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska źle rozliczały kredyty frankowe

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
daga
ale same postanowiły się poprawić. a podobno banki takie złe ;) ja się spotkałam akurat z dobrym przyjęciem,w getinie właśnie, i byłam zdziwiona, że tak szybko mi pomogli. czyli jednak pisanie do nich maili ma sens :)
odpowiedź
User
temida
Racja matematyczna przemówiła na korzyść klienta; Getin zachował się honorowo, wziął to na klatę.
odpowiedź