SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK karze youtubera Damiana Żukiewicza za promowanie piramid biznesowych. "Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność"

Prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny nałożył 437,6 tys. zł kary na twórcę internetowego Damiana Żukiewicza za namawianie do rejestrowania w platformach FutureNet, Future AdPro i NetLeaders działających jak nielegalne piramidy biznesowe.- Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd, które skutkują poważnymi stratami finansowymi po stronie konsumentów i mogą prowadzić do poważnych tragedii ludzkich - uzasadnia Chróstny.

Damian Żukiewicz, fot. zukiewicz.com Article

Według ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Damian Żukiewicz, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Investprovider, na swojej stronie zukiewicz.com i w nagraniach dostępnych na YouTube do czerwca 2019 r. namawiał do zarejestrowania się na portalu FutureNet i platformie reklamowej FutureAdPro prowadzonych przez firmy Futurenet Ukraine ze Lwowa oraz BCU Trading z Dubaju. Obiecywały one wynagrodzenie za wprowadzenie nowych osób do systemu, namówienie ich do kupienia pakietów uczestnictwa lub statusów. Korzyści uzależnione były przede wszystkim od wprowadzenia nowych członków do systemu. UOKiK ostrzegał przed nimi już w marcu 2019 r.

W lipcu 2020 r. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której uznał, że projekty te były nielegalnymi systemami promocyjnymi typu piramida. Śledztwo w sprawie FutureNet i FutureAdProprowadzi także Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Ponadto Żukiewicz propagował w internecie sieć NetLeaders należącą do firmy CL Singapore wprowadzającej na rynek kryptowalutę DasCoin. Spółka oferowała licencje, które kosztowały od 100 euro do 25 tys. euro i obiecywała zyski za to, że ktoś namówi inne osoby do wpłaty pieniędzy.

UOKiK ostrzegał przed CL Singapore w marcu 2019 r., a w grudniu 2019 r. prezes regulatora w decyzji uznał, że był to system promocyjny typu piramida. Sprawą interesuje się również Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadzi czynności zarówno w odniesieniu do CL Singapore, jak i śledztwo  w sprawie Netleaders/DasCoin.

Żukiewicz chwalił się zarobkami i wycieczkami

Jak podano w komunikacie UOKiK-u, aby namówić internautów do rejestrowania się w wymienionych systemach, inwestowania w nie i wprowadzania do tego znajomych, Damian Żukiewicz zamieszczał np. takie wpisy:

„Jeśli chcesz zarabiać minimum 5.000 zł miesięcznie przez Internecie. Jeśli chcesz zwolnić się na zawsze z pracy na etacie, z której nie jesteś zadowolony, to nie zastanawiaj się i nie słuchaj swoich znajomych nieudaczników, tylko ZRÓB TO! Co masz zrobić? Zacznij od podstaw czyli zarejestruj się w minimum 5 programach, które będą podstawą twoich przychodów pasywnych. Ani ja, ani żaden inny lider zarabiający dziś minimum $1.000 dziennie w Internecie nie pominął tego kroku”.

„Firma NetLeaders, bardzo dobrze wynagradza osoby, które przyczynia się do szybkiego rozwoju firmy, dzięki którym kryptowaluta DasCoin wraz z systemem płatności DasPay szybciej staną się powszechnie znane i używane. DasCoin – wynagrodzenie za luty 2017 to około 94.000 PLN”.

Ponadto Damian Żukiewicz zamieszczał zdjęcia, które opisywał jako wyciągi ze swojego konta bankowego i zeznania PIT, oraz fotografie z wycieczek do egzotycznych krajów. Zachęcał nawet do zaciągania pożyczek, żeby w ten sposób uzyskać pieniądze na wykup kolejnych pakietów, statusów czy licencji.

438 tys. zł kary i nakaz poinformowania o niej

Prezes UOKiK nałożył na Damiana Żukiewicza grzywnę w wysokości 437 655 zł. Ponadto nakazał mu poinformowanie o tej decyzji na swojej stronie internetowej i kanale youtube’owym (na kanale ma pojawić się komunikat w formie pisemnej i dźwiękowej, opatrzony odpowiednimi hasztagami).

Decyzja prezesa UOKiK jest nieprawomocna, Żukiewicz może odwołać się od niej do sądu.

W komunikacie UOKiK-u przypomniano, że za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów grozi kara maksymalnie do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy z poprzedniego roku. - Za przedsiębiorcę uznaje się nie tylko osobę zarejestrowaną w CEIDG, ale każdego (w tym blogerów, infuencerów), kto w sposób zorganizowany i ciągły faktycznie prowadzi działalność gospodarczą i czerpie zyski np. z zakładania, prowadzenia lub propagowania systemów promocyjnych typu piramida - opisano.

Urząd zaznaczył, że w przypadku Damiana Żukiewicza kara ma prawie maksymalną wartość.

Żukiewicz to pierwsza osoba ukarana przez prezesa UOKiK-u za promowanie platform działających jak piramidy biznesowe. O wszczęciu postępowania wobec niego Urząd poinformował na początku listopada ub.r. Jednocześnie postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów spółce NTIM propagującej system Shields, a wobec jej menedżerów: Rafała Krakowiaka i Wiktora Zajączkowskiego wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

- Systemy promocyjne typu piramida są zakazane zarówno przez prawo polskie, jak i europejskie. Musimy je szybko i skutecznie eliminować z rynku, bowiem na ich działalności swoje oszczędności tracą konsumenci. Istotnym elementem w przypadku tego typu przedsięwzięć są tzw. naganiacze – osoby, które te „projekty” świadomie i odpłatnie propagują, wciągając do nich kolejnych konsumentów. Bez ich działalności systemy promocyjne typu piramida nie miałyby możliwości sprawnego pozyskania nowych uczestników - komentuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.

- Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd, które skutkują poważnymi stratami finansowymi po stronie konsumentów i mogą prowadzić do poważnych tragedii ludzkich. Po przeprowadzeniu postępowania podjąłem decyzję o ukaraniu naganiacza Damiana Żukiewicza karą w wysokości blisko 450 tys. zł. Za każdą ze stwierdzonych praktyk, odnoszących się do promowania w internecie nielegalnych inwestycji, wprowadzania konsumentów w błąd i mamienia ich wizją wielkich zysków, nałożyłem na niego niemal maksymalną, ustawową sankcję finansową. Prowadzimy kolejne działania wymierzone w organizatorów i promotorów systemów typu piramida, każdorazowo informujemy o naszych podejrzeniach również organy ścigania - dodaje.

Dołącz do dyskusji: UOKiK karze youtubera Damiana Żukiewicza za promowanie piramid biznesowych. "Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność"

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piter
Ciekawe. Jak na FB pojawiają się reklamy dziwnych możliwości inwestycyjnych ... to reakcji brak.
Tu jakiś jutuber ma kilkaset albo kilka tysięcy subów. Na fb reklamy widzi kilkanaście tysięcy albo setki tys. osób.
Niech knf przytnie yt, fb ... oni ciągną kasę!
16 13
odpowiedź
User
Ja_2021
@Piter to na co czekasz? Zgłoś to do UOKiK-u.
29 0
odpowiedź
User
leo
mam nadzieję, że następne będą "inwestycje" w domy na Zanzibarze
24 0
odpowiedź