SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK: mBank zwróci klientom opłaty za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny

mBank zwróci klientom niesłusznie pobrane opłaty za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny; bank zaniechał też stosowania kwestionowanej praktyki - poinformował w poniedziałek UOKiK.

Siedziba mBanku w ŁodziSiedziba mBanku w Łodzi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał w komunikacie, że postępowanie przeciwko mBankowi zostało wszczęte przez prezesa Urzędu w maju 2020 r. Podstawą do zajęcia się sprawą była skarga konsumenta, który został zobowiązany do zapłaty określonej kwoty za to, że wypowiedział umowę o kredyt odnawialny.

Jak przypomniano, kredyt odnawialny to kredyt związany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym i stanowi stale dostępną linię kredytową z przeznaczeniem na dowolny cel. Powiększa saldo środków dostępnych na rachunku bankowym. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, kredyt odnawialny można wypowiedzieć w każdym momencie bez ponoszenia opłat.

UOKiK przekazał, że mBank oferował kredyty odnawialne od 500 zł do 150 tys. zł na promocyjnych warunkach, co oznaczało, że nie pobierał prowizji za ich udzielenie (np. nazwa jednej oferty: Kredyt odnawialny – 90 dni bez odsetek oraz bez prowizji za udzielenie). Umowa była tak sformułowana, że zastrzegała prowizję za odnowienie limitu po 12 miesiącach.

Postępowanie Urzędu wykazało, że osoba, która chciała uniknąć tej opłaty i rozwiązała umowę przed upływem roku od dnia jej zawarcia, musiała zapłacić innego rodzaju opłatę. Była ona obliczana jako procent od całkowitej kwoty przyznanego limitu – niezależnie od wykorzystanej sumy. Przykładowo, przy wysokości kredytu odnawialnego 150 tys. zł opłata z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy mogłaby wynieść nawet 4 485 zł i to zarówno wtedy, kiedy faktycznie konsument wykorzystałby tylko 10 tys. zł, jak i wtedy, gdyby skorzystał ze 120 tys. zł.

"Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim kredyt odnawialny można wypowiedzieć w każdym momencie bez ponoszenia opłat. Klient banku powinien móc zatem swobodnie decydować o tym, czy chce kontynuować umowę - bez obawy o sankcje. W przypadku kredytu odnawialnego w mBanku nie było to możliwe" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W wyniku podjętych przez Urząd działań mBank zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki i odda konsumentom pobrane opłaty. Na zwrot mogą liczyć obecni i byli klienci banku. Decyzja nie jest prawomocna.

Dołącz do dyskusji: UOKiK: mBank zwróci klientom opłaty za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gree
Bedzie trzeba sie upomniec o swoje pieniadze, czy sa zobowiazani zwrocic kazdemu kogo naciagneli?
odpowiedź