SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK: platforma nc+ złamała prawo, 11 mln zł kary

ITI Neovision, wprowadzając ofertę platformy nc+ oraz informując o jej warunkach złamała prawo - uznała prezes UOKiK i nakazała natychmiastowe usunięcie skutków zakwestionowanych działań. Klienci mogą kontynuować umowy na dotychczasowych warunkach, a spółka musi zapłacić blisko 11 mln zł.

UOKiK: platforma nc+ złamała prawo, 11 mln zł kary

Wszczęte 2 kwietnia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowanie administracyjne było odpowiedzią na liczne sygnały napływające od abonentów telewizji „n”. Wątpliwości Urzędu wzbudziły działania spółki dotyczące wprowadzenia oferty nc+, polegające na zmianie warunków umów o świadczenie usług dostępu do programów telewizji satelitarnej w zakresie ceny usługi, pakietu programowego oraz okresu na jaki umowa została zawarta (więcej na ten temat)

Jak podano w komunikacie, analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wykazała, że ITI Neovision jednostronnie zmieniając umowy zawarte z abonentami telewizji „n” złamała prawo. Zdaniem Urzędu, treść zawartych z abonentami umów nie stanowiła podstawy do dokonania takiej zmiany, a informując konsumentów o tym spółka  naruszyła dobre obyczaje, wprowadzając ich w błąd. Ponadto, jednostronna zmiana warunków umowy naruszała dobre obyczaje, gdyż dotyczyła również umów zawartych na czas oznaczony.

Prezes UOKiK zakwestionowała również sam sposób przekazywania informacji o zmianie umowy konsumentom oraz zbyt krótki termin na złożenie rezygnacji z automatycznego przejścia na ofertę nc+. Zdaniem Urzędu, redakcja pisma skierowanego do abonentów oraz sposób prezentacji nowych warunków wprowadzały w błąd konsumentów . Nawet rozważni konsumenci mogli nie dostrzec informacji o zmianie warunków zawartych w piśmie prezentującym głównie ofertę programową nowego operatora. Skutkiem tego nie mogli oni świadomie zdecydować o wyborze najkorzystniejszej oferty. Niezgodne z prawem były również  przewidziane przez spółkę zbyt krótkie terminy na podjęcie decyzji co do przyszłej umowy. Jednocześnie w przypadku braku odpowiedzi konsumenta następowało niezgodne z prawem automatyczne zastępowanie starej oferty nową.

Po przeprowadzeniu postępowania prezes UOKiK uznała, że ITI Neovision wprowadzając ofertę nc+ naruszyła zbiorowe interesy konsumentów.  Spółka swoim działaniem naruszyła m.in. zasady lojalnego zachowania kontrahenta wobec konsumenta, dotrzymywania umów oraz uczciwości w wykonywaniu zobowiązań. W związku z tym prezes UOKiK nałożyła na spółkę obowiązek usunięcia skutków zakwestionowanych działań, w tym liczne obowiązki informacyjne uzależnione od sytuacji, w jakiej znaleźli się abonenci ITI Neovision. Ich realizacji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Prezes UOKiK poinformowała, że abonentów, którzy nie wypowiedzieli umowy, platforma ma poinformować, że usługi telewizyjne będą świadczone na dotychczasowych warunkach do końca okresu wynikającego z dotychczas obowiązującej umowy zawartej na czas oznaczony lub do czasu wyboru przez nich oferty nc+.

Z kolei abonenci, którzy wypowiedzieli umowy mogą do 31 maja mogą anulować swoje wypowiedzenie, natomiast klienci, którzy wybrali już ofertę nc+ do 31 maja mogą odstąpić od niej. W tym przypadku także tym dwóm grupom klientów będą świadczone usługi telewizyjne na warunkach obowiązujących przed wypowiedzeniem umowy do końca oznaczonego okresu lub do czasu wyboru przez nich oferty nc+.

Ponadto prezes UOKiK nakazała umieszczenie decyzji na stronie internetowej ncplus.pl. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na ITI Neovision Urząd nałożył sankcję finansową - 10 mln 841 tys. zł. Określając wysokość kary wzięto pod uwagę, że spółka zaprzestała stosowania niedozwolonych praktyk oraz podjęła działania zmierzające do usunięcia negatywnych skutków. Jak już informowaliśmy, w związku ze zgłoszeniem sprawy przez klientów do UOKiK, platforma zmieniła swoje zasady działania. Automatyczna migracja została zniesiona, a abonenci, którzy wysłali wypowiedzenia, mogli je wycofać (więcej na ten temat).

Decyzja prezes UOKiK nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

51 proc. udziałów w platformie nc+ ma Grupa Canal+, 32 proc. udziałów należy do TVN, a 17 proc. do UPC Polska. Transakcja połączenia Cyfry+ i n została sfinalizowana pod koniec ub.r.

  • Więcej informacji:
  • Nc+
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK: platforma nc+ złamała prawo, 11 mln zł kary

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
A17
Ludzie, bądźmy raz solidarni i wszyscy podziękujmy nc+ za usługi. Niech nie myślą, że można bezkarnie robić klientów w konia.
57 11
odpowiedź
User
Zenon
A17: podziękuj rządowi za obciążenia podatkowe, przy których nowa oferta nc+ to małe miki.
20 28
odpowiedź
User
beez_n
ta kara to tylko pogrożenie palcem ...

prawdziwa kara jaka ich spotkała to masowy odpływ klientów ...

według mnie to około 50% - czyli jakieś 1 250 000, a to daje zmniejszenie miesięcznego przychodu o : 80 000 000 (1 250 000 * 64 PLN -ARPU)

i to jest PRAWDZIWA KARA !
25 12
odpowiedź
User
MEDIALNE ZŁODZIEJSTWO =nC+
KARA ?!?!
To jest żenada !
Za coś takiego , nazywajmy sprawę po imieniu , TO KLASYCZNE PERFIDNE WYŁUDZENIE , za coś takiego powinno pozbawić się koncesji DOŻYWOTNIO !!!!!!!!!!!!!
Oczywiście ZAINTERESOWANE media czy TVN@ITI@ONET i pozostali MILCZĄ JAK NAJĘCI W TEMACIE , a tamtejsi "dziennikarze" oczywiście KLASYCZNIE LECĄ W GŁUPA I CHOWAJĄ SWOJE DURNE ŁBY W PIASEK !
33 9
odpowiedź
User
nc+ tragedia
UOKIK dodatkowo powien nakazac im wrocic do starego ukladu programowego, bo po tych zmianach jest gorzej jak bylo.
21 9
odpowiedź