SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK przeszukuje siedzibę Allegro. Klienci zarzucają serwisowi, że faworyzuje własny sklep kosztem innych sprzedawców

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi przeszukanie w siedzibie Grupy Allegro. Jest to część postępowania wyjaśniającego, w którym UOKiK sprawdza, czy Allegro faworyzuje własny sklep internetowy kosztem innych sprzedawców działających na tej platformie. Firma zapewnia, że zgodnie z zasadami konkurencji i współpracuje w tej sprawie z UOKiK.

Article

Postępowanie w tej spawie UOKiK zaczął 21 czerwca. Do Urzędu wpływały liczne skargi, w których przedsiębiorcy zwracali uwagę na wprowadzone przez spółkę zmiany w sposobie funkcjonowania Allegro.pl. Zmiany te miały powodować, że produkty sprzedawane na platformie przez oficjalny sklep Allegro miały być identyfikowane w wynikach wyszukiwania jako najbardziej trafne.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie stosowane w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada dowody, które mogą być istotne w sprawie. Może być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu. Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest zwykle w asyście policji. W tym roku urząd dwukrotnie skorzystał z  tej możliwości zebrania materiałów.

- Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy Allegro mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert - mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreśla, że dysponuje szeregiem środków pozwalających na zebranie dowodów potwierdzających stosowanie niedozwolonych praktyk. Do jednych z najskuteczniejszych należy możliwość  przeprowadzenia przeszukania w siedzibie przedsiębiorcy.

- Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na  rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno  Komisja Europejska nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w  sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy - wyjaśnia Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Allegro, przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że firma, tak jak w przypadku wcześniejszych postępowań tego typu, w pełni współpracują z pracownikami UOKIK-u, udostępniając im odpowiednie informacje i dokumenty.

- Działamy w Polsce od niemal 18 lat i niezmiennie w pełni respektujemy zasady konkurencji oraz prawa konsumentów, efektywnie wpływając na rozwój rynku e-commerce w Polsce, dając szansę na rozwój blisko 100 tysiącom małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem naszej platformy. Prowadzimy działalność w oparciu o przepisy prawa i jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszego działania - podkreśla Klimiuk.

Według badania Gemius/PBI w maju br. Allegro.pl zanotowało 15,55 mln realnych użytkowników i 1,43 mld odsłon.

Dołącz do dyskusji: UOKiK przeszukuje siedzibę Allegro. Klienci zarzucają serwisowi, że faworyzuje własny sklep kosztem innych sprzedawców

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jak
Od czasu jak skasowali mi kilkadziesiąt pozytywnych komentarzy za sprzedaż od czasu do czasu mam wyłożone na Allegro.
odpowiedź
User
jak
Za sprzedaż od czasu do czasu. Nikt użytkowników nie pytał o zdanie. Tacy monopoliści są właśnie.
odpowiedź
User
qwerty
to niech jeszcze sprawdzą, czy Allegro płaci sobie prowizję od sprzedaży :)
i za promowanie produktów :)
tylko kto z UOKIK czyta moje komentarze...
odpowiedź