SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK sprawdza, czy Polska Press po kupnie Mediów Regionalnych sprzedała „Dziennik Wschodni”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaczął postępowanie sprawdzające, czy Polska Press Grupa wykonała nałożony przez UOKiK warunek przejęcia jesienią 2013 roku Mediów Regionalnych. Chodzi przede wszystkim o sprzedaż „Dziennika Wschodniego”.

Marek Niechciał, prezes UOKiK-uArticle

Media Regionalne zostały kupione przez Polska Press Grupę (wtedy działającą pod nazwą Polskapresse) jesienią ub.r. Obie firmy zajmują się wydawaniem m.in. dzienników regionalnych.

UOKiK wydał zgodę na to przejęcie pod warunkiem, że Polska Press odsprzeda innemu wydawcy „Dziennik Wschodni”, poprzednio należący do Mediów Regionalnych. Chodziło zarówno o wersję drukowaną, jak też serwisy Dziennikwschodni.pl i e-Dziennikwschodni.pl.

W poniedziałek UOKiK poinformował, że zaczął w tej sprawie postępowanie sprawdzające. Regulator kontroluje, czy Polska Press wykonała nałożony warunek - przede wszystkim, czy nie pozostaje z podmiotem wydającym sprzedany tytuł w zależnych od siebie relacjach handlowych. - Analizujemy materiały zebrane podczas kontroli, którą przeprowadziliśmy m.in. w siedzibie Polska Press. Sprawdzamy, czy spółka faktyczne wykonała nasze zalecenia sprzed czterech lat - opisuje Marek Niechciał, prezes UOKiK-u.

Kontrola koncentracji następuje w dwóch siedzibach Polska Press: w Warszawie oraz Lublinie, gdzie wydawany jest "Dziennik Wschodni", który miał być odsprzedany przez Polska Press - powiedział Niechciał.

Jak podał szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), kontrolerzy UOKiK prowadzą kontrolę od zeszłego tygodnia. "Sprawdzamy, czy warunek jest prawidłowo realizowany, czy nie doszło do jakichś uchybień, złamania prawa" - wyjaśnił.

Dodał, że działania Urzędu w tego typu sprawach można porównać do działań Prokuratury. "My jesteśmy na etapie postępowania wyjaśniającego. Te materiały, które dostaniemy, mogą powodować kolejne nasze pytania. W zależności, jak druga strona będzie odpowiadać, kontrola może trwać dłużej lub krócej" - zaznaczył Niechciał.

Jak podkreślił Niechciał, standardowo postępowania przed UOKiK, tak jak w prokuraturze, trwają raczej miesiącami niż dniami czy tygodniami. "To jest proces wielomiesięczny. (...) Chyba, że któraś ze stron przyznałaby się, że złamała prawo. Wtedy może to przebiec szybciej. Wówczas też uniknie określonych sankcji za złamanie prawa" - powiedział szef UOKiK.

W komunikacie Urzędu podano, że zgodnie z przepisami maksymalna sankcja za niewykonanie decyzji może wynieść 10 tys. euro za każdy dzień opóźnienia. Ponadto UOKiK może nakazać podział przedsiębiorstwa, które powstało na podstawie zgody wydanej w wyniku udowodnionego oszustwa przedsiębiorców.

Zdaniem Marka Niechciałą połączenia w sektorach ważnych dla gospodarki państwa powinny być oceniane nie tylko pod kątem ekonomicznym przez urząd antymonopolowy, ale też sprawdzane równolegle przez inne wyspecjalizowane ograny. W przypadku telewizji i radia takich organem jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. - Chcemy chronić narodową gospodarkę, dlatego nowe rozwiązania prawne potrzebne są w sektorach kluczowych dla kraju, takich jak: media, bezpieczeństwo, energetyka - podkreśla prezes UOKiK-u.

Polska Press przejęła osiem innych dzienników Mediów Regionalnych

Do Mediów Regionalnych oprócz „Dziennika Wschodniego” należało osiem innych dzienników regionalnych („Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Gazeta Współczesna”, „Głos - Dziennik Pomorza”, „Kurier Poranny”, „Nowa Trybuna Opolska”), dwa płatne i trzy bezpłatne tygodniki, 50 serwisów internetowych oraz pięć drukarni.

Obecnie Polska Press Grupa wydaje 20 dzienników regionalnych, 150 tygodników lokalnych, szereg serwisów internetowych oraz kilka magazynów. Firma ma sześć drukarni.

Według danych ZKDP w sierpniu br. najpopularniejszymi dziennikami Polska Press Grupy były „Gazeta Pomorska” (ze średnią sprzedażą ogółem wynoszącą 30 951 egz.), „Dziennik Zachodni” (27 080 egz.) i „Głos Wielkopolski” (22 151 egz.), natomiast „Dziennik Wschodni” zanotował 4 635 egz. średnie sprzedaży ogółem.

Obecnie „Dziennik Wschodni” i jego serwis internetowy są wydawane przez działającą w Lublinie spółkę Corner Media, której większościowym udziałowcem jest Tomasz Kalinowski, a mniejszościowymi - pracownicy gazety.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK sprawdza, czy Polska Press po kupnie Mediów Regionalnych sprzedała „Dziennik Wschodni”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tryt
proste. sprawdzić rzetelnie i tyle. jeżeli nie dostosowali się to kara i tyle.
odpowiedź
User
i wszystko jasne
4 kwietnia 2007 premier Jarosław Kaczyński powołał go na prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów...
odpowiedź
User
gość
4 kwietnia 2007 premier Jarosław Kaczyński powołał go na prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów...

Więc należy w ogóle zacząć sprawdzanie od legalności samego UOKiKu, a po drugie od kiedy kupienie nazywamy przejęciem ? No i od kiedy media są kluczowym sektorem gospodarki i to jakiej - narodowej gospodarki- przecież to jest farsa - są kraje, które w ogóle żadnych mediów nie mają i funkcjonują dużo lepiej niż jakaś narodowa republika z historycznymi kompleksami, w zasadzie już na peryferiach .
odpowiedź