SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UPC zaakceptowało warunki UOKiK w sprawie Aster. Co na sprzedaż?

Firma UPC Polska zaakceptowała decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zgodził się warunkowo na przejęcie przez nią Aster pod warunkiem sprzedaży części sieci, wynika z wypowiedzi prezes UOKiK Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel. UPC będzie musiało sprzedać sieć Astera tam, gdzie pokrywała się z jego własną.

UPC zaakceptowało warunki UOKiK w sprawie Aster. Co na sprzedaż?

"Ostatnie miesiące to były negocjacje z UPC, które w piątek zaakceptowało nasze warunki" - powiedział wczoraj Krasnodębska-Tomkiel. Zgodnie z decyzją, UPC Polska może przejąć kontrolę nad Aster, jeśli w okresie 18 miesięcy od jej wydania, w Krakowie i Warszawie odsprzeda część sieci należącą do Aster, w budynkach, w których usługi dotychczas świadczyły obie spółki. Sprzedaż musi nastąpić na rzecz przedsiębiorców spoza grupy kapitałowej przejmującego, po zatwierdzeniu transakcji przez UOKiK.

- W piątek ustosunkowaliśmy się do propozycji warunków UOKiK, nie wiedzieliśmy jednak, jaki będzie ostateczny kształt decyzji - powiedziała nam wczoraj Patrycja Gołos, dyrektor komunikacji w UPC Polska. - W poniedziałek otrzymaliśmy pełną decyzję wraz z warunkami i uzasadnieniem. Musimy się z nią zapoznać i przeanalizować biznesowo, żeby móc poinformować o kolejnych krokach - dodała.

W grudniu ub. roku Liberty Global, właściciel dostawcy telewizji kablowej UPC, poinformował, że kupi 100% firmy Aster. Wartość transakcji to 870 mln zł, ponadto kupujący przejmie dług Astera wynoszący 1,53 mld zł. Sprzedającym jest fundusz Mid Europa Partners. UPC i Aster należą do największych dostawców usługi telewizji kablowej. Świadczą też inne usługi telekomunikacyjne.

Krasnodębska-Tomkiel poinformowała, że z badań UOKiK wynika, że liczba dostawców płatnej telewizji na danym obszarze drastycznie wpływała na ich ofertę.

"Dla przykładu, cena pakietu usług Aster wahała się w zakresie 80-140 zł w różnych miejscach. To pokazuje jak wymierne jest istnienie konkurencji dla konsumentów" - powiedział szefowa UOKiK. Jej zdaniem, warunkowa zgoda na połączenie UPC i Aster jest, w obecnych warunkach rynkowych, decyzją liberalną. Dodała, że to 101. decyzja dotycząca koncentracji wydana przez UOKiK i dopiero druga zgoda warunkowa (tylko w dwóch przypadkach urząd nie zgodził się na transakcję).

Operator UPC Polska miał na koniec drugiego kwartału 2011 roku miała w sumie 1,09 mln abonentów, w tym 437,8 tys. abonentów telewizji cyfrowej oraz 543 tys. użytkowników szerokopasmowego internetu. Z kolei z sieci Aster korzysta około 380 tys. abonentów.

Do pobrania (plik PDF)
>> Lista węzłów optycznych sieci Aster w Krakowie i Warszawie

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UPC zaakceptowało warunki UOKiK w sprawie Aster. Co na sprzedaż?

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pks_rulez
http://www.facebook.com/pages/Żądamy-usługi-multiroom-w-TV-cyfrowej-UPC-za-darmo/129750110456747?sk=wall Nie pozwólmy na takie traktowanie. Żądamy multiroom TV cyfrowej za darmo w UPC!
odpowiedź
User
Max23
UOKiK to banda starców na dużych pensjach nie rozumiejąca rynku. W UK jest tylko jedna telewizja kablowa Virgin Media
odpowiedź
User
C64
Max23 zupełnie nie rozumiesz o czym piszesz. poświęć 5 minut swego czasu i zobacz kto pracuje w zarządzie UOKiK. monopol nigdy nie służy klientom, to że w UK jest jeden gracz na rynku tv kablowej o niczym nie świadczy. Świadczą natomiast o odwadze zarządu UOKiK decyzje jakie podejmują, chodź by ta sprzeciwiająca się wchłonięcia Merlina przez Empik
odpowiedź