SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

URE: 6,4 proc. wyniesie wzrost ceny gazu w PGNiG

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził podwyżkę cen paliw gazowych w taryfie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) o 6,4%, wynika z komunikatu urzędu.

„Kwotę oszczędności uzyskanych w wyniku redukcji skali podwyżki pierwotnie wnioskowanej przez PGNiG szacuje się na ok. 475 mln zł” – czytamy w komunikacie. Wcześniej podawano, że PGNiG wnioskował o podwyżkę o 10%.

URE podał, że taryfa będzie obowiązywać do 31 marca 2011 r.

„Pozostałe elementy mające wpływ na wysokość opłat za gaz nie ulegają zmianie, tak więc faktyczna podwyżka rachunków dla odbiorców PGNiG jest niższa - tym niższa im większy udział opłat sieciowych i abonamentowych w opłatach za dostawę gazu ogółem. I tak dla największych odbiorców gazu ziemnego wysokometanowego rozliczanych w grupie E4B podwyżka ta wyniesie 6%, dla najmniejszych (grupa W-1) - średnio w kraju 2,5 %” – czytamy dalej.

URE podał, że główne przyczyny podwyżki cen gazu ziemnego wysokometanowego to wzrost kosztów zakupu gazu w imporcie spowodowany wzrostem poziomu kursu dolara oraz konieczność uwzględnienia kosztów utrzymywania zwiększonych obowiązkowych zapasów gazu. „Wzrost cen gazów zaazotowanych, które pochodzą ze źródeł krajowych, wynika natomiast z konieczności zachowania właściwych relacji między cenami paliw gazowych rozprowadzanych krajowym systemem gazowniczym (…)” – głosi komunikat.

Na początku września wiceprezes URE Marek Woszczyk informował, że wniosek o 10-proc. podwyżkę cen gazu, złożony przez PGNiG, jest nieuzasadniony, choć na pewno należy dopuścić podwyżkę taryfy w jakiejś wysokości.

Z kolei PGNiG uważał że uzasadnione jest wnioskowanie o podwyżkę taryfy gazowej w wysokości 10 – 15%.

Dołącz do dyskusji: URE: 6,4 proc. wyniesie wzrost ceny gazu w PGNiG

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl