SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Vectra chce zostać współwłaścicielem Netii. „To inwestycja finansowa”

Sieć kablowa Vectra chce zostać mniejszościowym udziałowcem Netii. Spółka ogłosiła właśnie wezwanie na sprzedaż 33 proc. akcji telekomu. Zakup ten traktuje jako inwestycję finansową.

Tomasz Żurański, prezes VectryArticle

- Po przygotowaniu strategii inwestycyjnej związanej z rozwojem naszego core businessu i zaplanowaniu związanych z nim nakładów inwestycyjnych na najbliższe kilka lat uznaliśmy, że posiadamy możliwości do inwestycji poza podstawową działalnością spółki - mówi Tomasz Żurański, prezes Vectry.

Żurański dodaje, że na naszym rynku nie ma wielu potencjalnych inwestycji i choć Netia ma od dwóch lat coraz niższe przychody i pogarszające się inne wskaźniki finansowe, to Vectra zdecydowała się ogłosić wezwanie na jej akcji.

- Klasyfikujemy Netię, jako ryzykowną inwestycję nieco obok naszego core businessu, gdzie mamy jasną strategię rozwoju i nakłady inwestycyjne zaplanowane na kilka lat. Inwestycja na poziomie 33 proc. umożliwi nam bezpieczne kontynuowanie naszych podstawowych kierunków rozwoju - tłumaczy Żurański.

Vectra liczy na przychody pochodzące z dywidendy wypłaconej przez Netię. Prezes sieci podkreśla jednocześnie, że nie widzi synergii między Vectrą a Netią.

Cena zaproponowana w wezwaniu to 5,31 zł za jedną akcję Netii. Jest ona wyższa o ok. 30 proc. od ostatniej ceny akcji spółki przed rozpoczęciem spekulacji wokół niej, czyli z 11 marca 2014 roku i ok. 20 proc. wyższa niż średnia cena akcji (po uwzględnieniu wypłaconej dywidendy) za ostatnie 18 miesięcy.

- Uważam, że ta propozycja jest atrakcyjna dla akcjonariuszy. Odzwierciedla bowiem perspektywy rozwoju spółki, a także ryzyka związane z rosnącą konkurencją i zmieniającymi się potrzebami Klientów. Co ważne, forma wezwania, w jakiej ją składamy, jest transparentna i daje równe szanse wszystkim inwestorom na sprzedaż swoich akcji - mówi Żurański.

Zapisy w wezwaniu będą przyjmowane w dniach 23 lipca - 5 sierpnia 2014 roku. Dojdzie ono do skutku, jeśli inwestor skupi 114 810 555 akcji Netii, stanowiących 33 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu. Vectra dotąd nie posiadała żadnych akcji Netii.

W I kwartale br. przychody Netii wyniosły 434,4 mln zł, a zysk netto wyniósł 11 mln zł. Na koniec marca br. łączna liczba usług świadczonych przez tego operatora wyniosła 2 477 463. Spółka ma w swoim portfolio usługi telefonii stacjonarnej, internetu stacjonarnego oraz mobilnego, a także usługi telewizyjne.

Takie same usługi oferuje klientom też sieć Vectra, która na koniec marca br. obsługiwała 909 tys. abonentów (więcej na ten temat).

W środę kurs akcji Netii na GPW wzrósł o 3,92 proc. i na koniec sesji wyniósł 5,3 zł.

Dołącz do dyskusji: Vectra chce zostać współwłaścicielem Netii. „To inwestycja finansowa”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mrio23
Bez sensu za drobny miliardzik mogli mieć multimedia a teraz pakuja kasę w firmę obsługującą leśnych dziadków.
odpowiedź
User
Szybki Lopez
Panie Prezesie może wejdziecie w firmę produkującą szczotki klozetowe zatrudniają niepełnosprawnych a zdaje się w zakresie zakładu pracy chronionej macie znaczne doświadczenie :)
odpowiedź
User
ekspert
jakaś dziwaczna decyzja ...

coś tu śmierdzi ...
odpowiedź