SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

VeloBank zmienia właściciela. Transakcja za ponad miliard zł

Spółka zależna od Cerberus Capital Management podpisała przedwstępną umowę nabycia 100 proc akcji VeloBanku, utworzonego po przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Cerberus zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości 1,075 mld zł - podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Fot. materiały prasowe VeloBankuFot. materiały prasowe VeloBanku

W komunikacie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego opisano, że na łączną kwotę inwestycji w wysokości 1,075 mld zł Cerberus Capital Management w VeloBank składa się 375 mln zł ceny nabycia akcji i 700 mln zł dokapitalizowania w celu spełnienia regulacyjnych wymogów kapitałowych banku (z zastrzeżeniem wszelkich korekt końcowych).

Jak podano, finalizacja transakcji jest uzależniona od uzyskania przez Cerberus wszystkich niezbędnych zgód regulacyjnych, m.in. od Komisji Europejskiej oraz Komisji Nadzoru Finansowego, i spodziewana jest w połowie 2024 roku.

Po zamknięciu transakcji VeloBank przestanie być instytucją pomostową i w związku z tym nie będzie już podlegał żadnym ograniczeniom działalności nałożonym przez Komisję Europejską. Będzie również podlegał podatkowi od niektórych instytucji finansowych (tzw. „podatkowi bankowemu").

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

BFG poinformował, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation, „IFC", część Grupy Banku Światowego) również uzyskały zgodę, odpowiednio, komitetu operacyjnego i komitetu inwestycyjnego, na rozważenie potencjalnego zaangażowania kapitałowego w banku, pod warunkiem uzyskania zgód odpowiednich rad dyrektorów i wiążącej dokumentacji prawnej. IFC i EBOR mogą pośrednio nabyć do 9,9 proc. udziałów w VeloBanku każdy.

Dlaczego Cerberus kupuje VeloBank

- Polska to silny, dynamiczny rynek. Dzięki wzmocnieniu i modernizacji VeloBank jest dobrze przygotowany do rozwoju jako kluczowy gracz w polskiej bankowości. Będziemy wspierać bank, który dzięki zaawansowanym rozwiązaniom cyfrowym i kompleksowej ofercie produktów odpowiada na potrzeby klientów - powiedział, cytowany w komunikacie, Charles Dunlap, starszy dyrektor zarządzający w Cerberus.

Zgodnie z planem i zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej do sprzedaży banku miało dojść nie później niż do końca marca.

VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Banku. Pod koniec września 2022 roku BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Jego działalność 3 października została przeniesiona do Banku BFG, którego właścicielem jest obok BFG także System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce. SOBK objął 49 proc. akcji utworzonego przez fundusz Banku BFG SA, a pozostałe 51 proc. miał BFG.

Do Velobanku przeniesione zostały m.in. wszystkie depozyty klientów Getin Noble Banku, a także kredyty w złotych, z przeniesienia wyłączone były natomiast kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych.

- Cały proces przymusowej restrukturyzacji, w tym zbycia akcji VeloBanku, jest ściśle monitorowany przez Komisję Europejską, która wydała niezbędną zgodę na jego przeprowadzenie. Transakcja sprzedaży akcji VeloBanku wypełnia zobowiązania Polski uzgodnione z Komisją Europejską - dodano w piątkowym komunikacie.

Założony w 1992 roku Cerberus ma doświadczenie w inwestowaniu w instytucje finansowe na całym świecie i w Europie, w tym w CCF i My Money Bank we Francji, Hamburg Commercial Bank w Niemczech i BAWAG w Austrii. Został zatwierdzony przez wiele europejskich organów regulacyjnych, w tym francuskie, austriackie i niemieckie, a także przez Europejski Bank Centralny. Dysponuje aktywami o wartości ok. 60 mld dolarów, zaangażowanymi w komplementarnych strategiach na rynkach kredytowych, kapitałowych i nieruchomości.

Plany VeloBanku

- Nasza strategia zakłada dalszy dynamiczny rozwój, zarówno w zakresie oferty produktowej, jak i proponowanych usług. Stawiamy na podejście "beyond banking". Dodatkowy kapitał umocni naszą pozycję i umożliwi realizację kolejnych pomysłów - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym VeloBanku prezes Adam Marciniak.

VeloBank w planach na bieżący rok ma m.in. zaoferowanie klientom hipotek o wartości 1 mld zł, 2 mld zł kredytów konsumpcyjnych i 2 mld zł kredytów korporacyjnych. Dokapitalizowanie będzie impulsem do dalszego rozwoju.

Dołącz do dyskusji: VeloBank zmienia właściciela. Transakcja za ponad miliard zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abo
Zabrać Polakowi, a dać amerykańskiemu rzytowi.
odpowiedź
User
filibis
A czy pierwotny właściciel dostanie coś z tego miliarda czy wszystko łyknie budżet?
odpowiedź