SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fuzja Viasat i Inmarsat ze zgodą brytyjskiego rządu

Satelitarni operatorzy telekomunikacyjni - amerykański Viasat i brytyjski Inmarsat - otrzymali zgodę rządu Wielkiej Brytanii na fuzję. Uznał on, że transakcja nie zagraża bezpieczeństwu narodowemu. Do finalizacji umowy jeszcze jednak daleka droga.

Article

Viasat i Inmarsat ogłosiły plan połączenia obu firm w listopadzie 2021 r., przewidując wówczas, że warta 7,3 mld dolarów transakcja zostanie sfinalizowana w drugiej połowie 2022 r.

Rozpatrujący możliwe skutki fuzji brytyjski rząd uznał, że istnieją wystarczające środki, aby chronić poufne informacje przed nieautoryzowanym dostępem oraz kontynuować dostarczanie strategicznych usług dla Wielkiej Brytanii. Przegląd został przeprowadzony w oparciu o nowe procedury dotyczące bezpieczeństwa narodowego, obowiązujące na mocy NSI Act - brytyjskiej ustawy o bezpieczeństwie narodowym i inwestycjach z 2021 r., która weszła w życie 4 stycznia br. Ustawa ta dała rządowi większe możliwości w zakresie kontrolowania i interweniowania w przejęcia, które mogłyby zagrażać krajowemu bezpieczeństwu.

Aby przekonać brytyjskie władze do podjęcia takiej decyzji, Viasat i Inmarsat zobowiązały się m.in. do zwiększenia na Wyspach liczby miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów w kluczowych obszarach oraz 30-proc. wzrostu lokalnych nakładów na badania i rozwój.

Plan finalizacji transakcji jeszcze w tym roku może okazać się niemożliwy do wykonania. Wymagane do tego są jeszcze zgody wielu innych rynkowych regulatorów, w tym Komisji Europejskiej i brytyjskiego Competition and Markets Authority (CMA). Za oceanem zielone światło dla fuzji dał ostatnio Komitet ds. inwestycji zagranicznych (CFIUS), ale potrzebne są tam jeszcze zgody Federalnej Komisji Łączności (FCC) i Departamentu Sprawiedliwości.

Dołącz do dyskusji: Fuzja Viasat i Inmarsat ze zgodą brytyjskiego rządu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl