SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2014 roku rynek prasy codziennej zmalał o 8 proc. Rośnie sprzedaż e-wydań

W zeszłym roku wszystkie dzienniki każdego dnia sprzedawały średnio o 8,2 proc. egz. mniej niż rok wcześniej. To jednak mniejszy spadek niż zanotowany rok wcześniej. Motorem prasy w najbliższych latach mają być wydania cyfrowe.

Article

Suma średniej sprzedaży ogółem wszystkich dzienników w ub.r. wyniosła 1,32 mln egz., co oznacza spadek o 8,22 proc. względem poprzedniego roku. Wynik ten jednak zmalał nie tak bardzo jak w poprzednich liczbach. W 2013 roku suma sprzedaży gazet codziennych każdego dnia była o 10,7 proc. niższa niż rok wcześniej, a w 2012 roku spadek ten wynosił 10 proc. - pokazują opracowane przez Wirtualnemedia.pl dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

10 dzienników ogólnopolskich w 2014 roku sprzedawało każdego dnia średnio 848 tys. egz., czyli o 6,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Z kolei suma dziennej sprzedaży egz. dzienników regionalnych i lokalnych spadła mocniej, bo o 10,59 proc. do 462 tys. egz.

Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy, uważa, że dynamika spadków sprzedaży prasy będzie się zmniejszała. - Z jednej strony maleje sprzedaż wydań papierowych, ale z drugiej wzrasta sprzedaż wydań elektronicznych w różnych formach - mówi Wirtualnemedia.pl Hoffman.  To one mają  być motorem prasy w najbliższych latach.

W ub.r. średnio każdego dnia dzienniki sprzedawały 1,29 mln egz. wydań drukowanych, czyli o 8,8 proc. mniej niż rok wcześniej. W porównaniu z tą liczbą sprzedaż e-wydań była bardzo mała, bo wyniosła raptem 29 tys. egz.  Ta forma dystrybucji prasy zanotowała jednak wzrost o 24,46 proc. względem 2013 roku. Trzeba dodać też, że w internecie poza ofertą elektronicznych wydań każda z gazet ma też rozbudowany serwis internetowy, często także z częścią płatną dostępną tylko dla prenumeratorów.

Zdaniem Hoffmana, nie dojdzie w tym roku jednak do sytuacji, że jakiś dziennik przeniesie się do internetu, rezygnując z wersji drukowanej. Podkreśla on, że prasa cały czas cechuje się wiarygodnością i profesjonalizmem. To są atuty, które przyciągają czytelników.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W 2014 roku rynek prasy codziennej zmalał o 8 proc. Rośnie sprzedaż e-wydań

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
dzienniki drukowane to ginący gatunek. A te bzdury, które opowiada Pan Maciej Hoffman, że to niby "wiarygodność i rzetelność" nie mają pokrycia w rzeczywistości. Wydania elektroniczne rosną w stopniu minimalnym. A rolę prasy przejmują po prostu portale informacyjne, które zatrudniają już profesjonalnych dziennikarzy i są coraz lepsze.
odpowiedź