SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W 2022 roku zginęło na świecie co najmniej 67 dziennikarzy

Rok 2022 był zabójczy dla ludzi mediów. Zginęło co najmniej 67 dziennikarzy i pracowników mediów - informuje amerykański Komitet Ochrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists).

Article

To najwyższa liczba od 2018 roku i prawie 50-procentowy wzrost w stosunku do 2021 roku - alarmuje komitet. Do tego wzrostu przyczyniła się wojna na Ukrainie i gwałtowna fala zabójstw w Ameryce Łacińskiej.

Ponad połowa z 67 przypadków miała miejsce w zaledwie trzech krajach - na Ukrainie (15), w Meksyku (13) i Haiti (7).

W Meksyku i Haiti reporterzy byli ofiarami brutalnych morderstw, a zdecydowana większość sprawców nie została pociągnięta do odpowiedzialności - podkreśla CPJ.

Co najmniej 15 dziennikarzy zostało zabitych podczas wojny w Ukrainie, głównie w jej wczesnej fazie. 18 zabitych reporterów zajmowało się tematami lokalnymi: przestępczością, korupcją i polityką.

CPJ bada okoliczności śmierci dziennikarzy od 1992 r. Organizacja koncentruje się na trzech okolicznościach: celowych morderstwach w odwecie za publikacje, śmierci podczas relacjonowania walk lub w trakcie ostrzału oraz śmierci podczas innych niebezpiecznych zadań. CPJ bada również zabójstwa pracowników wspierających media, takich jak tłumacze, kierowcy i ochroniarze.

 

Dołącz do dyskusji: W 2022 roku zginęło na świecie co najmniej 67 dziennikarzy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Media Expert
Znacznie więcej dziennikarzy zmarło nagle, jednak tu obowiązuje zmowa milczenia. Zresztą jak się wciskało specyfiki paramedyczne na taką skalę, to teraz nie wypada pytać skąd zgony.
8 2
odpowiedź