SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

'W czerwcu nie powinno być obniżki stóp procentowych'

Stopy procentowe w czerwcu nie powinny być obniżane, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusza Filara. W jego ocenie, mało prawdopodobne jest natomiast zacieśnianie polityki monetarnej w 2009 r.

'W czerwcu nie powinno być obniżki stóp procentowych'

"Szacunek resoru finansów wskazuje, że RPP musi bardzo ostrożnie podejść do kwestii obniżki stóp procentowych w czerwcu. Przy takim szacunku inflacji stopa realna liczona ex-post jest wciąż stopą leciuteńko ujemną, więc ewentualna obniżka znaczyłaby schodzenie nadal w kierunku stopy ujemnej, co w warunkach, gdy banki walczą o depozyty klientów, byłoby ryzykowne" - powiedział Filar w poniedziałkowym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Trzeba też bardzo uważnie patrzeć na dane o PKB, które pokazały w piątek. Członek Rady podkreśla, że wynika z nich, iż jesteśmy jedyną gospodarką w Europie, która wzrosła w ujęciu kwartał do kwartału.

"Już w tej chwili widać, że nasza gospodarka nie spada, wskaźniki wyprzedzające koniunktury wskazują, że może się ona pod koniec roku poprawiać, ale czekamy na porcję bardzo ważnych danych majowych. Tak więc przed nami wiele danych, które wpłyną na kształt ostatecznych decyzji Rady. Ale z tych danych które mamy do tej pory, stopy procentowe w czerwcu nie powinny być obniżone" - podkreślił Filar.

Trudno natomiast powiedzieć, kiedy nadejdzie czas na pierwsze podwyżki stóp procentowych, zaznaczył.

"Podwyżkami będzie zajmować się kolejna RPP, ale gdyby wzrost gospodarczy rzeczywiście zaczął odbijać mocniej i wcześniej, niż tego w tej chwili oczekujemy, to może jeszcze ta Rada będzie musiała podwyżek dokonać. Ale w tej chwili wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne" - podsumował Filar.

Kadencje członków obecnej RPP kończą się na początku 2010 r.: w styczniu oraz w lutym. Wówczas Sejm, Senat oraz prezydent wskażą po 3 członków, którzy utworzą trzecią RPP w historii polskiej bankowości centralnej. Na swoim stanowisku pozostanie natomiast prezes NBP i szef Rady, Sławomir Skrzypek, którego kadencja kończy się dopiero w styczniu 2013 r.

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że PKB w I kw. 2009 r. wzrósł o 0,8% r/r wobec 2,9-proc. wzrostu w IV kw. 2008 r. Natomiast w ujęciu kwartalnym polska gospodarka urosła o 0,4%.

W poniedziałek resort finansów opublikował prognozę inflacji za maj, według której wskaźnik ten spadł do 3,8% r/r z 4,0% odnotowanych w kwietniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'W czerwcu nie powinno być obniżki stóp procentowych'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl