SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W internecie krąży test na IQ z wirusem blokującym komputer

W internecie rozprzestrzenia się wirus Win32/Zimuse, który po zainfekowaniu komputera niszczy główny rekord startowy, uniemożliwiając uruchomienie systemu operacyjnego. Groźna aplikacja jest ukryta na niektórych stronach oraz podszywa się pod program sprawdzający poziom inteligencji.

W internecie krąży test na IQ z wirusem blokującym komputer

W ostatnim czasie coraz aktywniejszy jest wirus Win32/Zimuse – robak, który po zainfekowaniu komputera zamiera na kilka dni, udając nieszkodliwą aplikację, dzięki czemu potrafi zmylić niektóre programy ochronne. Jednak po 7-10 dniach szkodliwy program wykonuje swoje kopie i rozsyła je dalej, a następnie uruchamia zegar odliczający czas do startu mechanizmu niszczącego pierwszy i najważniejszy na dysku twardym rekord startowy, tzw. MBR (Master Boot Record). Wskutek tego użytkownik nie może uruchomić systemu operacyjnego i traci dostęp do zgromadzonych w nim danych. Przy czym jeśli zastosuje się nieodpowiednią metodę likwidacji tego zagrożenia, procedura odliczania jest pomijana i od razu rozpoczyna się niszczenie rekordu startowego.

Wirus rozprzestrzenia się w dwóch wersjach: Win32/Zimuse.A i Win32/Zimuse.B, które infekują komputery na kilka sposobów. Szkodliwą aplikację można pobrać w formie samorozpakowującego się pliku ZIP ukrytego w wybranych serwisach internetowych. Ponadto wirus podszywa się pod aplikację służącą rzekomo do sprawdzania poziomu inteligencji.

Informująca o tym zagrożeniu firma Eset podaje, że najwięcej spowodowanych przez nie infekcji wykryła na Słowacji oraz w USA, Tajlandii, Hiszpanii, Włoszech i Czechach. Jednocześnie Eset ostrzega, że wirus może się jeszcze rozprzestrzenić w kolejnych krajach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W internecie krąży test na IQ z wirusem blokującym komputer

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl