SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W marcu inflacja wyniosła 3,9% r/r, zgodnie z oczekiwaniami

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2011 r. wzrosły o 0,5% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,9%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

W marcu inflacja wyniosła 3,9% r/r, zgodnie z oczekiwaniami

W marcu największy wzrost odnotowano w kategorii "transport" - o 9,3% r/r, w tym "paliwa do prywatnych środków transportu" - o 14,9% oraz "mieszkanie" - o 5,4%, w tym "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" - o 6,0%, jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2012 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,5%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 1,2%), wzrost opłat związanych z transportem (o 0,8%), a także ze zdrowiem (o 0,5%), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc., 0,07 pkt proc. i 0,03 pkt proc." - czytamy dalej w komunikacie.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 3,9% (wobec 4,3% w lutym br.), lecz nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%), podkresla GUS.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,4%), transportem (o 9,3%) oraz wzrost cen żywności (o 3,6%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,38 pkt proc., 0,83 pkt proc. i 0,81 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,4%) oraz w zakresie towarów i usług związanych z łącznością (o 0,3%) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,22 pkt proc. i 0,02 pkt proc." - wyliczył GUS.

Dwunastu ekonomistów bankowych oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w marcu 3,9% r/r. Prognozy oscylowały w przedziale między 3,8% a 4,1%, przy średniej dokładnie na poziomie 3,9%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W marcu inflacja wyniosła 3,9% r/r, zgodnie z oczekiwaniami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl