SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Polsce handluje się ludźmi

Większość Polaków (65%) uważa, że w naszym kraju mają miejsce przypadki handlu ludźmi, a zdaniem 36% badanych skala tego zjawiska jest w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat coraz większa.

W Polsce handluje się ludźmi

Aż 93% Polaków ma jakieś skojarzenia z pojęciem „handel ludźmi". Najczęściej są to: szeroko pojęta prostytucja (26%), w tym wywożenie kobiet do domów publicznych i zmuszanie do czynności seksualnych oraz niewolnictwo (24%) - wynika z badania TNS OBOP.

Polacy są stosunkowo zgodni, jeśli chodzi o definicję handlu ludźmi: 94% zalicza do tego procederu niewolnictwo. Według dziewięciu na dziesięciu badanych (90%) handlem ludźmi jest handel organami ludzkim oraz zmuszanie drugiej osoby do świadczenia usług seksualnych. Niewiele mniej osób (87%) wskazuje na zmuszanie do udziału w filmach i zdjęciach pornograficznych.

Stosunkowo rzadziej, ale także przez zdecydowaną większość Polaków, za handel ludźmi uważane są zmuszanie do pracy (79%), zmuszanie do żebrania (72%) oraz zmuszanie do popełniania przestępstw (66%).

Z drugiej strony, co czwarty (25%) Polak nigdy nie słyszał o przypadkach, gdy ktoś zwabiony ofertą atrakcyjnej pracy, był za granicą zmuszany do pracy lub prostytucji, a aż 37% nie spotkało się z żadnymi materiałami i informacjami przestrzegającymi przed zjawiskiem handlu ludźmi.

Większość Polaków (65%) uważa, że w naszym kraju mają miejsce przypadki handlu ludźmi. Jednocześnie zdaniem 36% badanych skala zjawiska handlu ludźmi jest w naszym kraju na przestrzeni ostatnich 10 lat coraz większa, a co czwarty Polak (25%) uważa, że pozostaje na stałym poziomie.

Z badania wynika, że zdaniem 44% badanych ofiarami handlu ludźmi są równie często obywatele innych krajów w Polsce, jak i Polacy (w Polsce i w innych krajach). Według co czwartego respondenta (24%) to jednak Polacy na terenie innych krajów są częściej ofiarami handlu ludźmi. Mniej, bo 14% badanych, uważa, że proceder ten dotyka częściej obywateli innych krajów na terenie Polski niż Polaków. Natomiast 5% ankietowanych wskazuje, że ofiarami handlu ludźmi najczęściej stają się Polacy na terenie Polski.

Badanie społecznej świadomości zagrożeń związanych z handlem ludźmi i podejmowaniem pracy za granicą zrealizowane zostało przez TNS OBOP w dniach 18-21 lutego 2010 roku w ramach projektu Ambasady Brytyjskiej w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Polsce handluje się ludźmi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl