SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Radiu Gdańsk audycje, koncert i słuchowisko w rocznicę Grudnia’70

Od niedzieli, 13 grudnia, Radio Gdańsk upamiętnia na antenie rocznicę Grudnia’70. Przygotowano specjalne audycje historyczne, słuchowisko, koncert oraz premierę płyty z utworem, skomponowanym na specjalne zamówienie rozgłośni.

Specjalne dwupłytowe wydawnictwo „#Pamięć. Grudzień ’70” upamiętnia wydarzenia sprzed półwiecza Fot. Materiały prasoweArticle

Od poniedziałku, 14 do czwartku, 17 grudnia po godz. 18 na antenie Radia Gdańsk zostaną emitowane będą specjalne audycje, historyczne poświęcone wydarzeniom sprzed 50 lat. Przygotowali je dziennikarze rozgłośni: Marzena Bakowska i Andrzej Urbański. Wykorzystali przy tym relacje świadków, historie i archiwalne nagrania rozgłośni.

Audycje znajdą się także w specjalnym dwupłytowym wydawnictwie „#Pamięć. Grudzień ’70”. - Tym wydawnictwem zamykamy tegoroczny projekt #Pamięć. Przypomnę, że w ramach całego cyklu Radio Gdańsk w kwietniu upamiętniło ofiary Zbrodni Katyńskiej i tragedii smoleńskiej, a w sierpniu świętowaliśmy 40 rocznicę Sierpnia ’80. Jednak nie byłoby zwycięstwa Solidarności bez bohaterstwa, poświęcenia i ofiary robotników w grudniu 1970 roku i dopiero ta grudniowa płyta domyka ten misyjny projekt - komentuje Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk.

„Grudniowy tren”

Na drugiej płycie znajdzie się też „Grudniowy tren”  - utwór powstały na specjalne zamówienie Radia Gdańsk dla uczczenia ofiar Grudnia ’70. Autorem jest kompozytor, dyrygent i pedagog Rafał Janiak, dziekan Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Aby skomponować muzyczne epitafium ofiar Grudnia ‘70, sięgnął do źródeł historycznych. – W mojej kompozycji na orkiestrę smyczkową symbolicznie nakreślone zostają ludzkie przeżycia w trzech następujących po sobie częściach: Zimna, głodna, morska noc; Nagły, krwawy, blady świt; Milcząca, grobowa cisza - opowiada Rafał Janiak.

Światowe prawykonanie utworu miało miejsce w sobotę, 12 grudnia w symbolicznym miejscu – kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, który od lat 70. XX wieku był ostoją i centrum pomocy dla osób represjonowanych po grudniu i ich rodzin.

Z kolei 13 grudnia o godz. 16 w studiu koncertowym i jednocześnie na antenie Radia Gdańsk zabrzmiał koncert „#Pamięć. Grudzień ’70” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zespół pod batutą Rafała Janiaka wykonał też najsłynniejsze polskie utwory elegijne, m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Mikołaja Góreckiego. Z uwagi na pandemię oba wydarzenia koncertowe odbyły się bez udziału publiczności.

Słuchowisko „Ostry dyżur”

W czwartek, 17 grudnia po godz. 19 na antenie Radia Gdańsk będzie miała miejsce premiera słuchowiska „Ostry dyżur”, opowiadającego historię Grudnia ’70 z perspektywy lekarza pełniącego dyżur w „czarny czwartek” (17 grudnia 1970 r.). W realizacji słuchowiska brali udział w dużej części ci sami twórcy, którzy w 2019 r. przygotowali dla Radia Gdańsk słuchowisko „Spisek komandorów”: autor scenariusza Wojciech Fułek, reżyser Paweł Chmielewski oraz aktorzy Mirosław Baka, Piotr Cyrwus i Krzysztof Janczar.

Słuchowisko zostanie powtórzone w święta Bożego Narodzenia. - Docelowo planujemy również wydanie go na płycie DVD. Wspólnie z twórcami sięgamy po różne środki dziennikarskiego i artystycznego wyrazu, bo tego wymaga duch czasu. Jeśli chcemy skutecznie docierać do społeczeństwa, zwłaszcza do młodego pokolenia, z ważnymi treściami dotyczącymi polskiej historii i tożsamości, musimy używać zróżnicowanych narzędzi, zarówno kultury wysokiej, jak i popularnej – przekonuje Adam Chmielecki.

Partnerem projektu jest Instytut Pamięci Narodowej, a także państwowe spółki Grupa Lotos i Energa.

W okresie od maja do października br. średni dobowy udział słuchania Radia Gdańsk w Trójmieście wyniósł 5,1 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Radiu Gdańsk audycje, koncert i słuchowisko w rocznicę Grudnia’70

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janek
Naprawdę w Boże Narodzenie będą puszczać słuchowisko o mordowaniu robotników? Naprawdę??? Niech ktoś powie, że to się nie dzieje naprawdę, błagam!
odpowiedź
User
wiktoria
Naprawdę w Boże Narodzenie będą puszczać słuchowisko o mordowaniu robotników? Naprawdę??? Niech ktoś powie, że to się nie dzieje naprawdę, błagam!


Naprawdę. I całkiem możliwe, że w Sylwestra nadadzą słuchowisko o zbrodni katyńskiej. Prezes Radia Gdańsk bierze jakieś źle dobrane leki.
odpowiedź
User
didi22
Naprawdę w Boże Narodzenie będą puszczać słuchowisko o mordowaniu robotników? Naprawdę??? Niech ktoś powie, że to się nie dzieje naprawdę, błagam!


Naprawdę. I całkiem możliwe, że w Sylwestra nadadzą słuchowisko o zbrodni katyńskiej. Prezes Radia Gdańsk bierze jakieś źle dobrane leki.


E tam. To po prostu kolejny przykład jak się dba o wysoką słuchalność. Zjazd po równi pochyłej trwa...
odpowiedź