SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Radiu Kraków cykl wywiadów z abp. Markiem Jędraszewskim. Szef stacji zarzuca „Gazecie Wyborczej” nierzetelność

Od miesiąca Radio Kraków emituje cotygodniowe rozmowy z metropolitą krakowskim Markiem Jędraszewskim. We wtorek poinformowała o tym „Gazeta Wyborcza”, a prezes rozgłośni publicznie zarzucił autorce tekstu, że nie uwzględniła jego stanowiska, mimo że zostało wysłane na czas. - To atak na mnie i „Wyborczą” - odpowiada dziennikarka.

Abp Marek Jędraszewski, fot. TV TrwamArticle

We wtorek na stronie Krakow.wyborcza.pl i w papierowym wydaniu dziennika ukazał się tekst pt. „Abp Jędraszewski dostał czas antenowy od Radia Kraków. Sprzeciw Rady Programowej”. Dziennikarka Angelika Pitoń opisała, że od 20 października abp Marek Jędraszewski w każdą niedzielę, o godz. 11.05 jest gościem programu „Rozmowa z…” prowadzonego przez Mariusza Bartkowicza, który jest redaktorem naczelnym i prezesem rozgłośni.

- Nie chcę metropolicie z urzędu blokować dostępu do mikrofonu. Jednak analizując ofertę radia, czyli cotygodniowe Kluby Gazety Polskiej, rozmowy z wojewodą małopolskim, a teraz metropolitą krakowskim, widać wyraźne upolitycznienie i głęboki ukłon w stronę środowisk konserwatywno-prawicowych, co mnie mocno niepokoi - powiedziała „Gazecie Wyborczej” Anna Kozłowska-Kalbarczyk, członkini rady programowej Radia Kraków. - Podczas pierwszej audycji duchowny odniósł się do społeczności LGBT mówiąc, że „ideologia LGBT jest ideologią zła”, a jej celem jest pozbawienie niewinności dzieci i zadanie im głębokich ran. Tydzień później krytykował in vitro i porównywał metodę sztucznego zapłodnienia do zrzucenia bomb atomowych na Japonię podczas II wojny światowej - przypomniano w artykule.

Mariusz Bartkowicz jest szefem Radia Kraków od kwietnia br. Z danych Radio Track Kantar Polska wynika, że udział Radia Kraków w rynku słuchalności radia w tym mieście w drugim i trzecim kwartale br. wynosił 4 proc.

W środę na stronie internetowej Radia Kraków opublikowano oświadczenie, w którym Mariusz Bartkowicz zarzuca dziennikarce i redakcji „Gazety Wyborczej”, że nie zamieściła jego odpowiedzi na przysłane mailem pytania, mimo że odesłał je tego samego dnia (redakcja twierdzi, że przyszły one zbyt późno, aby je zamieścić w tekście).

- To co musi martwić, to fakt, że „Gazeta Wyborcza”, pisząc artykuł pod z góry założoną tezę, nie była zainteresowana wysłuchaniem drugiej strony - w tym przypadku redaktora naczelnego Radia Kraków, łamiąc standardy elementarnej dziennikarskiej rzetelności. Jak to możliwe, że w czasach, gdy newsroomy wielu stacji radiowych, telewizyjnych, tytułów prasowych i portali internetowych pracują dziś nieomal całą dobę, redaktorzy krakowskiego wydania Gazety Wyborczej idą spać o 19:30? - pisze Mariusz Bartkowicz, który w przeszłości pracował w krakowskiej „Gazecie Wyborczej”.

 

Odpowiadając na zadane przez dziennikarkę pytania, prezes Radia Kraków wyjaśnia w oświadczeniu, że zaproszenie dla abpa Jędraszewskiego wystosowano „nie tylko jako do pasterza Kościoła krakowskiego, ale także profesora nauk teologicznych, filozofa i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski”.

- Jego wypowiedzi wywołują duży medialny oddźwięk, jednak ich sens często bywa w debacie publicznej zniekształcany. Cotygodniowa rozmowa daje słuchaczom Radia Kraków możliwość zapoznania się z refleksją abp. Marka Jędraszewskiego wolną od jakichkolwiek redakcyjnych skrótów - argumentuje Bartkowicz. Odnosi się też do pytania, czy nie uważa, iż rozmowy z hierarchą na antenie to dowód na to, że Radio Kraków przestało być publiczne, a realizuje prywatne interesy. - Taka opinia jest absurdalna, głęboko krzywdząca i nie znajdująca uzasadnienia w stanie faktycznym - stwierdza.

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” odpowiada z kolei na to oświadczenie, iż stanowisko prezesa radia nie mogło znaleźć się w drukowanej wersji gazety, gdyż przyszło do redakcji istotnie zbyt późno i numer był w druku. Jednak redakcja na drugi dzień opublikowała je na swojej stronie internetowej. - Redaktor Bartkowicz nie odpowiedział na wszystkie zadane przeze mnie pytania, nie odniósł się też do merytorycznej strony tekstu, a przesłany mail posłużył mu do ataku na mnie i „Wyborczą”.

Według danych ZKDP w pierwszych trzech kwartałach br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 86 366 egz., o 8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Radiu Kraków cykl wywiadów z abp. Markiem Jędraszewskim. Szef stacji zarzuca „Gazecie Wyborczej” nierzetelność

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojtek
"LGBT jest ideologią zła, a jej celem jest pozbawienie niewinności dzieci i zadanie im głębokich ran"

Trudno o bardziej trafne słowa. Popieram.
odpowiedź
User
Ziut
Nikt nie osiągnął tak doskonałych efektów w odstręczaniu młodych ludzi od Kościoła, jak Jędraszewski. A teraz, kiedy wsparło go jeszcze krakowskie radio, to jest szansa szansa, że laicyzacja Polski jeszcze przyśpieszy
odpowiedź
User
luk
dziadzia, zejdź już ze sceny, daj żyć Polakom...
odpowiedź