SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W ubiegłym roku MinFin wymieniło na rynku 1,25 mld euro

Ministerstwo Finansów wymieniło na rynku międzybankowym w ub.r. środki walutowe w EUR o wartości 1,25 mld euro, podał resort w komunikacie. Resort przeprowadzał też transakcje wymiany płatności odsetkowych (IRS) w walucie krajowej oraz transakcje typu FX swap.

W ubiegłym roku MinFin wymieniło na rynku 1,25 mld euro

"Środki walutowe zostały wymienione w celu finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa. Rynkowa sprzedaż walut wraz z transakcjami typu FX były wynikiem połączenia zarządzania płynnością walutową i złotową, które pozwoliło na efektywne wykorzystanie zgromadzonych środków walutowych" - głosi komunikat.

Ministerstwo przeprowadziło też w ub.r. transakcje swapowe na parze walut EUR/PLN oraz USD/PLN o łącznej równowartości 4,3 mld EUR, co odpowiadało pozyskaniu środków złotowych w wysokości 17,2 mld zł.

"Zapadalność poszczególnych transakcji nie przekraczała trzech miesięcy i ustalana była z uwzględnieniem rozkładu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa" - podano w komunikacie.

Z kolei zawarte w 2010 roku transakcje wymiany płatności odsetkowych miały zapadalność do 7 m-cy i wartość nominalną 14 mld zł.

"Celem zawartych transakcji było rozłożenie w czasie wydatków na obsługę długu publicznego w latach 2010-2011 r. W wyniku zawartych transakcji o 671 mln zł zwiększono koszty 2010 r., a o 682 mln zł zmniejszono koszty 2011 r." - poinformował także resort.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W ubiegłym roku MinFin wymieniło na rynku 1,25 mld euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl