SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Waldemar Pawlak: deficyt budżetu może być niższy o 17 mld zł

Deficyt budżetu centralnego w tym roku może być o 17 mld zł niższy od planowanych 40,2 mld zł, wynika z wypowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Dlatego proponuje on zrealizowanie w tym roku części wydatków przyszłorocznego budżetu, aby "zmniejszyć ciśnienie i ryzyka, które się rysują na rok przyszły".

Waldemar Pawlak: deficyt budżetu może być niższy o 17 mld zł

"Bieżący budżet będzie prawdopodobnie zrealizowany znacznie lepiej niż to wygląda w planach budżetowych. Może być nawet, że deficyt będzie o 17 mld zł mniejszy w tym roku niż założony w budżecie" - powiedział Pawlak w wywiadzie dla TVP Info.

W budżecie centralnym na koniec października br. odnotowano 22,54 mld zł deficytu, co stanowi 56,1% rocznego planu wynoszącego 40,20 mld zł. Według marcowego harmonogramu realizacji budżetu, deficyt budżetu miał wynieść w tym okresie 38,88 mld zł, czyli 96,7% zaplanowanego na cały rok poziomu.

"To pozwalałoby - naszym zdaniem, zdaniem PSL - na zrealizowanie części wydatków przyszłorocznych jeszcze w bieżącym roku po to, aby w przyszłym roku były mniejsze napięcia w budżecie" - argumentował też wicepremier podkreślając, że taką propozycję przedstawił podczas wtorkowego posiedzenia rządu.

Dodał, że np. wypłaty dla rolników można wypłacić już teraz, a później Unia Europejska dokonałaby już zwrotu "w pełnym zakresie".

"Pan premier jest pozytywnie zainteresowany takim projektem. Minister finansów na tym etapie mówi, że będzie to liczył i analizował. Natomiast w moim przekonaniu, po rozmowie także w panem prezesem Narodowego Banku Polskiego (NBP) Markiem Belką, można powiedzieć, że jest życzliwość także i prezesa NBP dla takiego właśnie działania, aby w bieżącym roku podjąć bardziej aktywne działania tak, aby zmniejszyć to ciśnienie i ryzyka, które się rysują na rok przyszły" - zaznaczył Pawlak.

Według danych cytowanych niedawno przez "Rzeczpospolitą", stawka dopłat do hektara ziemi rolnej w Polsce wzrośnie w wyniku reformy z 214 euro (wobec średniej unijnej wynoszącej 271 euro) do ok. 233 euro. Roczny budżet na dopłaty bezpośrednie powiększy się z 3,039 mld euro do 3,122 mld euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Waldemar Pawlak: deficyt budżetu może być niższy o 17 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl