SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Warren Buffett inwestuje w HP. Kupił akcje za 4,2 mld dolarów

Finansista Warren Buffett i kierowany przez niego holding Berkshire Hathaway zainwestowali w koncern HP. Berkshire Hathaway zakupił akcje znanego producenta komputerów i rozwiązań IT za kwotę 4,2 mld dolarów, co daje holdingowi 11,4 procent udziałów w amerykańskiej spółce.

Warren Buffett, fot. Shutterstock.comWarren Buffett, fot. Shutterstock.com

Warren Buffet to jeden z najbardziej znanych biznesmenów i inwestorów na świecie, założyciel i szef holdingu Berkshire Hathaway. Buffett często pojawia się na liście najbogatszych ludzi na świecie, w 2020 r. jego majątek był szacowany na ponad 82 mld dol.

HP w portfelu Buffetta

Berkshire Hathaway ujawnił w środę, że zakupił prawie 121 mln akcji HP, funkcjonującego od 1939 r. koncernu zajmującego się obecnie m.in. produkcją komputerów, serwerów oraz oferowaniem rozwiązań IT dla odbiorców korporacyjnych.

Czytaj także: Sprzedaż laptopów spada w trzecim kwartale roku

Za akcje HP Berkshire zapłacił 4,2 mld dol. Inwestycja ta daje holdingowi 11,4 proc. udziałów w HP. Po ujawnieniu transakcji wartość akcji HP wzrosła o 9,9 proc. do 38,38 dol., jednak później giełda powróciła do poprzedniej ceny na poziomie 34,91 dol.

Zaangażowanie w HP jest trzecią dużą inwestycją Berkshire od 26 lutego br., kiedy to Buffett w swoim liście do akcjonariuszy stwierdził, że przemyślane inwestycje przynoszą znacznie lepsze zyski niż przejęcia, choć na rynkach akcji niewiele jest prawdziwych „okazji”.

Tymczasem 21 marca br. Berkshire zgodziło się kupić firmę ubezpieczeniową Alleghany Corp za 11,6 mld dol. w gotówce. Wcześniej w marcu Berkshire ujawniło 14,6 proc. udziałów w Occidental Petroleum Corp, których zgromadzenie kosztowało ponad 6 mld dol.

Przed ogłoszeniem zakupu Alleghany, Buffett przez 6 lat nie dokonał żadnej większej akwizycji, pozostawiając w Berkshire 146,7 mld dol. w gotówce i ekwiwalentach.

Według Reutersa Berkshire nie poinformował, czy za udziały w HP odpowiada osobiście Buffett, czy jego menedżerowie portfela - Todd Combs i Ted Weschler, choć Buffett zwykle zajmuje się sam większymi inwestycjami.

Czytaj także: Warren Buffett kupuje akcje Amazona. „Byłem idiotą. Powinniśmy to zrobić wcześniej”

Dołącz do dyskusji: Warren Buffett inwestuje w HP. Kupił akcje za 4,2 mld dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl