SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Warszawa uruchamia własną platformę VOD. Na początek koncerty Dawida Podsiadły i Artura Rojka

Spektakle teatralne, koncerty, filmy, nagrania z wystaw oraz transmisje wydarzeń odbywających się na żywo w stolicy będzie można oglądać na nowej platformie VOD Warszawa. Za kilka tygodni będzie ona dostępna w postaci aplikacji mobilnej.

Jak informuje warszawski ratusz, na platformie VOD Warszawa znajdą się filmy, spektakle, koncerty, nagrania z wystaw, podcasty, audiobooki, czyli to, co oferują stołeczne teatry, muzea, fundacje i stowarzyszenia.

- Zbudowaliśmy platformę VOD Warszawa, by umożliwić warszawskiej kulturze rozwój i funkcjonowanie, docieranie do coraz większego grona odbiorców - mówi wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra. - To rozwiązanie dla tych, którzy z rozmaitych przyczyn nie mogli dotychczas korzystać z bogactwa znakomitej warszawskiej kultury lub z powodu pandemii zmienili swoje nawyki odbiorcze i sposoby korzystania z zasobów kultury. Wprawdzie nic nie zastąpi żywego kontaktu ze sztuką, ale nasze VOD będzie z pewnością ciekawą propozycją dla widzów z całej Polski.

Na nowej platformie część produkcji będzie biletowana, część ma być udostępniana bezpłatnie. "O rodzajach materiałów, czasie i rodzaju ich dostępności decydują wspomniane instytucje i organizacje. To one są odpowiedzialne za ich publikację i to one kreują zawartość programową platformy, która jest cyfrowym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w warszawskiej kulturze" - informuje stołeczny ratusz.

- W ciągu ostatniego roku intensywnie, jak nigdy wcześniej, odczuliśmy i poznaliśmy możliwości tworzenia i doświadczania sztuki oferowanej przez interaktywne platformy i narzędzia cyfrowe. Tę wiedzę, umiejętności oraz wypracowane mechanizmy będziemy mogli zachować dzięki istnieniu platformy VOD Warszawa. To doświadczenie zostanie z nami i będzie uzupełniać uczestnictwo w kulturze oraz obcowanie ze sztuką - mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzej Wajdy, które zrealizowało budowę platformy. Koszty pokryło m.st. Warszawa.

Platforma bezpieczna dla twórców

Dostępne na platformie materiały będą oznaczone informacjami o ograniczeniach wiekowych, możliwe będzie także wprowadzenie tzw. kontroli rodzicielskiej w ramach konta użytkownika. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami materiały (np. koncerty, spektakle czy filmy) można będzie uzupełniać o audiodeskrypcję, napisy lub tłumaczenie na język migowy. Osoby nie mówiące po polsku będą mogły zmienić w ustawieniach język nawigacji na angielski, rosyjski czy ukraiński, a instytucje będą mogły umieszczać treści audiowizualne w czterech wersjach językowych (w formie napisów lub treści zaopatrzonych w tłumaczenie lektorskie).

Nowe miejsce w sieci - jak zapewnia warszawski urząd - ma być bezpieczne dla twórców. "System uniemożliwia nagrywanie udostępnianych materiałów czy zapisywanie ich na dysku, nie pozwala także niezalogowanemu użytkownikowi na uruchomienie skopiowanych z platformy linków" - czytamy w komunikacie. Dlatego konieczne będzie zalogowanie i opłacenie treści płatnych.

Od początku września można zarejestrować się na nowej platformie, przeglądać zapowiedzi jesiennego repertuaru czy dodawać do listy ulubionych wybrane materiały.

Za kilka tygodni platforma ma być dostępna w postaci aplikacji mobilnej.

Najwyższa frekwencja, a w nagrodę koncerty

Festiwal FREEKWENCJA, który będzie miał formę muzycznego spektaklu online, będzie pierwszym dostępnym wydarzeniem na nowej platformie VOD. W zeszłym roku w ramach mobilizacji przed wyborami prezydenckimi grupa polskich artystów ogłosiła, że przyjedzie z festiwalem do miasta z najwyższą frekwencją wyborczą (stąd nazwa wydarzenia). Najlepszy wynik osiągnęła Warszawa. I to właśnie stolica patronuje temu wydarzeniu.

W niedzielę 12 września o godz. 19 można będzie obejrzeć m.in. Dawida Podsiadłę, Artura Rojka i Kasię Lins. Wydarzenie będzie dostępne bezpłatnie, wystarczy założyć konto na Vod.warszawa.pl.

Dołącz do dyskusji: Warszawa uruchamia własną platformę VOD. Na początek koncerty Dawida Podsiadły i Artura Rojka

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pod
Czy Podsiadło to ten z reklamy pożyczek na lichwiarski procent
0 0
odpowiedź
User
Krak
UM Warszawa pod względem innowacyjności i wyjścia poza schemat wyróżnia się na tle innych UM. Gratulacje.
0 0
odpowiedź
User
Sztynks
A po co konto skoro bezpłatnie?

0 0
odpowiedź