SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wartość rynku budownictwa drogowego w Polsce sięgnie 6 mld euro do 2013 r.

Wartość rynku budownictwa drogowego w Europie Środkowej do 2013 r. przekroczy 15 mld euro, z czego 40% (6 mld euro) przypadnie na Polskę, wynika z raportu firmy badawczej PMR.

Wartość rynku budownictwa drogowego w Polsce sięgnie 6 mld euro do 2013 r.

„Po 2% spadku w 2009 r., w najbliższych latach rynek budownictwa drogowego w Europie Środkowej będzie się rozwijał w średnim nominalnym tempie 5% rocznie, przekraczając w latach 2012-2013 poziom 15 mld euro. Na sytuację na rynku drogowym w regionie kluczowy wpływ będzie miała Polska, stanowiąca 40% wartości rynku i przygotowująca obecnie infrastrukturę drogową pod kątem organizacji Euro 2012. To głównie dzięki niespotykanym wcześniej w historii kraju inwestycjom w autostrady i drogi ekspresowe rynek drogowy w Europie Środkowej odnotuje dodatnie tempo wzrostu” – czytamy w raporcie.

„Obecnie w Polsce zakontraktowana jest budowa blisko 1 300 km dróg ekspresowych i autostrad o wartości ponad 14 mld euro, które są lub w najbliższych latach będą w fazie fizycznej realizacji. Dodatkowo, na kolejne projekty o łącznej długości przekraczającej 600 km ogłoszono już przetargi i w większości powinny one zostać zakontraktowane w najbliższych miesiącach” - zaznaczył analityk rynku budowlanego w PMR, Bartłomiej Sosna.

Co ważne, wyraźnie przyspieszyły procedury związane z przygotowaniem budowy sieci dróg ekspresowych, która docelowo ma być w Polsce ponad dwukrotnie dłuższa w porównaniu do sieci autostrad.

„Dzięki temu w latach 2010-2013 aż dwie trzecie z ponad 1 200 km nowych dróg ekspresowych w regionie przypadać będzie na Polskę. Natomiast pod kątem realizacji sieci autostrad pozostałe kraje regionu prezentują się już dużo lepiej, dzięki czemu proporcje w regionie zostaną zachowane – z oczekiwanych w latach 2010-2013 ponad 1 700 km nowych autostrad, blisko 60% zostanie zbudowane w pięciu mniejszych krajach regionu – w Bułgarii, Czechach, Rumunii, Słowacji oraz na Węgrzech” – czytamy dalej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wartość rynku budownictwa drogowego w Polsce sięgnie 6 mld euro do 2013 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl