SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Według ekspertów Grupa Allegro może zostać odsprzedana przez nowych właścicieli inwestorom branżowym

- Sprzedaż Allegro była spodziewana i nie zmieni wiele w krajobrazie polskiego e-commerce. Kupno platformy przez fundusze private equity może oznaczać ich wyjście z inwestycji w perspektywie kilku lat, ale możliwy jest także start na giełdzie. Wysokość transakcji na poziomie 3,2 mld dolarów wydaje się zrównoważona - oceniają dla serwisu Wirtualnemedia.pl Maciej Hazubski, Grzegorz Błażewicz, Tomasz Swieboda, Marcin Szeląg i Michał Kreczmar.

Article

W piątek podano oficjalną informację o sprzedaży przez koncern Naspers 100 proc. udziałów Grupy Allegro, do której należą serwis ogłoszeniowy Allegro.pl i porównywarka cenowa Ceneo.pl. Ujawniona kwota transakcji to 3,25 mld dol., a nabywcami są fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa.

Pogłoski o sprzedaży Allegro pojawiały się już wcześniej, ostatnie doniesienia na temat wypłynęły w czerwcu br.  Wówczas w rozmowach z serwisem Wirtualnemedia.pl eksperci rynku e-commerce spodziewali się rychłej zmiany właściciela Allegro i przewidywali kwotę, za którą serwis został ostatecznie sprzedany.

Sprzedaż Grupy Allegro to zdecydowanie największa transakcja w historii polskiego rynku internetowego. Cztery lata temu Axel Springer Media za 75 proc. udziałów Grupy Onet zapłacił Grupie ITI 960 mln zł, natomiast 2,5 roku temu Wirtualna Polska została kupiona od Orange Polska przez Grupę o2 za 383 mln zł.

Serwis Wirtualnemedia.pl tym razem zapytał ekspertów branży e-commerce i szefów funduszy inwestycyjnych o to, jakich zmian na polskim rynku można oczekiwać po rekordowej jak dotąd transakcji i co oznacza ona dla przyszłości samego Allegro.

Nasi rozmówcy są zgodni co do tego, że sprzedaż Grupy Allegro nie oznacza rewolucji. Przewidują też, że prędzej czy później Allegro ponownie zmieni właściciela, choć nie są już tak zgodni co do tego, kto może nim w przyszłości zostać.

Możliwe wejście na giełdę

- Transakcja nie powinna zmienić sytuacji na naszym rynku - ocenia Maciej Hazubski, prezes zarządu IQ Partners. - Inwestycji dokonały fundusze private equity więc z pewnością została dokładnie przemyślana i przeanalizowana strategia wyjścia z inwestycji w perspektywie kilku lat.

Według Macieja Hazubskiego jest możliwe, że w ramach tej strategii planowane jest odsprzedanie Allegro do inwestorów branżowych typu Alibaba lub Amazon. - Jednak osobiście wydaje mi się bardziej prawdopodobne, że rozważany powinien być debiut giełdowy – przyznaje szef IQ Partners. - Obecne wyceny projektów e-commerce na rynkach światowych są bardzo wysokie. Moim zdaniem oprócz rynku amerykańskiego bardzo atrakcyjnie pod tym względem prezentuje się niemiecka giełda we Frankfurcie. Według mnie Alibaba, Amazon lub inni branżowi inwestorzy nie zdecydowali się na zakup Allegro gdyż uznali zapewne, że wolą inwestować w organiczny rozwój swoich biznesów, wchodząc sukcesywnie na nowe rynki - podkreśla Hazubski.

Fundusze zmieniają optykę, dostrzegają branżę technologiczną

Spokojnie do sprzedaży Grupy Allegro podchodzi też w rozmowie z nami Tomasz Swieboda, CEO funduszu Inovo. - Moim zdaniem ta transakcja niewiele zmienia na rynku spółek technologicznych czy e-commerce – przyznaje Tomasz Swieboda. - Allegro było bardzo silnym graczem, z bardzo dobrym zarządem i taką firmą pozostanie. Trudno uwierzyć, że fundusze znacząco poprawią zarządzanie, pewnie zlewarują trochę biznes oraz będą liczyć na dalszy szybki wzrost rynku i firmy razem z nim.

Według Swiebody warto jednak zwrócić uwagę na zmianę na rynku funduszy private equity. - Dotychczas te fundusze finansowały w Polsce tradycyjne branże, jak sieci handlowe, energetykę - przypomina szef Inovo. - Ta transakcja pokazuje potencjał w branży technologicznej, który dostrzegają fundusze. Wcześniej zrobił to inny fundusz inwestując w WP oraz Netsprint, teraz do tego grona dołącza Mid Europa Partners. Moim zdaniem transakcji technologicznych wśród funduszy będzie przybywać - prognozuje Swieboda i jednocześnie przyznaje się do trudności w ocenie kwoty, za którą zostało zakupione Allegro.

- Jeśli chodzi o wycenę (ponad 3 mld dol.) to trudno się odnieść, gdyż nieznane są wyniki finansowe spółki – podkreśla nasz rozmówca. - Z jednej strony Allegro jest warte 1/10 tego, za co został sprzedany niedawno Linkedin, co wydaje się dużo, z drugiej strony jest tylko 10 razy większe niż Livechat (spółka tworząca oprogramowanie obecna na GPW), który na pierwszy rzut oka wydaje się dużo mniejszy niż zdecydowany lider całego polskiego e-commerce - zaznacza Swieboda.

Optymalizacja biznesu zamiast ekspansji

Grzegorz Błażewicz, współtwórca i koinwestor funduszu Borubar Ventures oraz prezes SALESmanago, także nie jest zaskoczony sprzedażą Grupy Allegro.

- O sprzedaży Allegro mówiło się od dawna, więc tutaj żadnej niespodzianki nie ma - przyznaje Grzegorz Błażewicz. - Ciekawe dla mnie jest to, że oferty nie złożyli inwestorzy strategiczni tacy jak Amazon, eBay czy Alibaba, o których mówiło się wcześniej, że mogą być zainteresowani wejściem w Allegro. Ostatecznie oferty złożyły jedynie fundusze. Co oznacza dla mnie, że w ciągu najbliższych lat będą kontynuowały optymalizację biznesu Allegro raczej w celu uzyskania jak najlepszych parametrów finansowych niż realizacji ekspansji rynkowej przez inwestycje w rozwój biznesu i uruchamianie nowych usług. A to byłoby wg mnie konieczne do kontynuowania wzrostu na już ustabilizowanym rynku e-commerce w Polsce. Może się okazać, że niedoszli inwestorzy strategiczni wyczują to jako okazję dla siebie na wejście na polski rynek bezpośrednio z wykorzystaniem nowych modeli biznesowych – przewiduje Błażewicz.

Z kolei nieco inaczej niż pozostali eksperci na transakcję spogląda Marcin Szeląg, partner w funduszu Innovation Nest. - Allegro sprzedane po raz kolejny - przypomina Szeląg. - Polski „unicorn”. Szkoda tylko, że ten ogromny exit niewiele zmienia w polskim ekosystemie. Normalnie taki exit stworzyłby kilkuset milionerów. Część z nich zainwestowałaby w nowe firmy, a niektórzy być może powtórzyli sukces Allegro.

Szeląg zastanawia się, ilu milionerów (wśród właścicieli i pracowników) wyprodukowało Allegro od swojego początku. - Pewnie niewielu. To samo można powiedzieć o innych tech firmach, które zostały sprzedane przez ostatnich kilkanaście lat: Onet, Gadu Gadu, Goldenline, Ivona, Livechat czy WP - wylicza Szeląg.

Allegro zostanie dalej odsprzedane, obecna cena sensowna

Michał Kreczmar, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w PwC, nie ulega wątpliwości, że w przyszłości Grupa Allegro trafi ponownie na sprzedaż, zastanawia się jednak czy jako całość, czy też w formie podzielonej na Allegro i Ceneo.

- Allegro przy swojej skali oraz udziale w rynku raczej nie czeka szybszy wzrost niż notować będzie cały rynek e-commerce w Polsce – przewiduje Michał Kreczmar. - Będzie rosło wraz z rynkiem stąd kluczowe pytanie co zamierza inwestor który jest inwestorem finansowym, a nie strategicznym czyli będzie prawdopodobnie chciał zarobić na transakcji odsprzedając za kilka lat firmę dalej.

Dla Kreczmara nie jest wykluczone, że rozdzielone Allegro oraz Ceneo kosztować będą więcej niż suma części składowych. - Może firmę czekają kolejne optymalizacje kosztowe, podwyżki cen usług dla klientów, zwiększenie marżowosci biznesu? - zastanawia się ekspert z PwC. - Może też fundusz trzyma w zanadrzu inne, pokrewne aktywa, które już posiada albo zamierza jakieś nabyć, a które wpisują się w łańcuch wartości budowany przez porównywarkę oraz marketplace?

Kreczmara nie dziwi cena, jaką ostatecznie osiągnęto przy sprzedaży Grupa Allegro. - Cena, choć rekordowa na polskim rynku internetowym wydaje się sensowna jak za nabycie blisko 50 proc. rynku, zwłaszcza że prawdziwa walka, konkurencyjność na polskim rynku dopiero się rozpoczyna. Wciąż czekamy na silniejszą aktywność pozostałych dwóch A: Amazona i Alibaby. „Krokodyl z nad Warty” będzie jeszcze miał okazje udowodnić swoją wartość dla inwestora - przewiduje Kreczmar.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Według ekspertów Grupa Allegro może zostać odsprzedana przez nowych właścicieli inwestorom branżowym

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hat
Ufff, jest Kreczmar bo juz sie bałem....
odpowiedź