SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Według wdowy po pisarzu PAP rezygnuje z nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. „Bo był komuchem”

Polska Agencja Prasowa nie przyzna w tym roku nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego - poinformowała wdowa po pisarzu. Według niej zdecydował o tym prezes PAP Artur Dmochowski, określając Kapuścińskiego mianem „komuch”. - Nagroda nie została zlikwidowana - przekonuje Dmochowski.

Ryszard Kapuściński Article

O nieprzyznaniu w tym roku nagrody im Ryszarda Kapuścińskiego poinformował TVN w programie „Polska i świat”.

- Dowiedziałam się w jakiejś takiej luźnej rozmowie z dwóch źródeł niezależnych od siebie i oboje powiedzieli to samo, że nowy prezes wypowiedział się, że w tym roku nagrody nie będzie, ale nie tłumacząc czy będzie na przyszłość, ani też dlaczego nie będzie - powiedziała dziennikarzom TVN24 Alicja Kapuścińska, wdowa po pisarzu. - Co prawda użył takiego krzywdzącego określenia: „Kapuściński komuch, nie będziemy robić jego nagrody” - zaznaczyła.

PAP ustanowiła nagrodę im. Kapuścińskiego w 2010 roku, pierwszy raz przyznano ją w 2011 roku. Otrzymywali ją dziennikarze za reportaże w czterech kategoriach: tekstowej, fotograficznej, dźwiękowej i wideo. Decydowała o tym kapituła, w której oprócz Alicji Kapuścińskiej i przedstawicieli PAP (m.in. członka zarządu Lidii Sobańskiej) są doświadczeni dziennikarze (Bogusław Chrabota, Stefan Bratkowski, Piotr Gabryel, Wojciech Jagielski, Michał Kobosko, Mariusz Szczygieł, Maria Wiernikowska, Maciej Wierzyński, Mirosław Ikonowicz) oraz naukowcy (Jan Miodek, Maciej Mrozowski, Henryk Samsonowicz, Janusz Adamowski).

Do tej pory zorganizowano pięć edycji nagrody. W zeszłorocznej edycji nagrodzeni zostali Justyna Kopińska (za reportaż „Oddział chorych ze strachu” w „Dużym Formacie”), Endy Gęsina-Torres (za materiał „Uchodźcy. Ucieczka z piekła” w „Superwizjerze” TVN), Dariusz Rosiak (za jeden z odcinków jego programu „Raport o stanie świata” w radiowej Trójce) i Andrzej Bogacz (za zdjęcia w materiale „Migranci w Budapeszcie” w „Rzeczpospolitej”.

Prezes PAP Artur Dmochowski w wydanym po południu oświadczeniu zaprzeczył krótko informacjom Alicji Kapuścińskiej, ale nie sprecyzował, czy odbędzie się tegoroczna edycja nagrody.

Artur Dmochowski został prezesem PAP w maju br. po wygraniu konkursu. Przedtem przez kilka miesięcy był rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a wcześniej publicystą, współpracował m.in. z „Gazetą Polską” i nowojorskim „Nowym Dziennikiem”.

Ryszard Kapuściński pracował w PAP od 1962 roku. Był stałym korespondentem w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. W maju 2007 roku, kilka miesięcy po śmierci Kapuścińskiego, „Newsweek Polska” ujawnił, że od 1965 roku do połowy lat 70. był zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa. Alicja Kapuścińska tłumaczyła, że takie zobowiązanie do współpracy podpisywali wtedy wszyscy polscy dziennikarze wyjeżdżający za granicę.

Własną Nagrodę im. Kapuścińskiego organizuje też Rada Miasta Stołecznego Warszawy we współpracy z „Gazetą Wyborczą”. Jest przyznawana od 2010 roku za najlepszą książkę z reportażami literackimi. Wiosną br. odbyła się siódma edycja.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Według wdowy po pisarzu PAP rezygnuje z nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. „Bo był komuchem”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Z racjonalnego punktu widzenia to dobry ruch, chociaż trochę mylące uzasadnienie.
Kto miałby dostać teraz taką nagrodę? Propagandziści z TVP i PR, czy ujadacze z wSieci?
38 23
odpowiedź
User
prawnik
Kapuściński mistrzem był. I kropka. A że robił reportaże zagraniczne, to współpracował z wywiadem PRL. Z wywiadem własnej Ojczyzny. Takiej, jaka była.

Ta zmiana to zła zmiana.
55 22
odpowiedź
User
czytnik
Strach pomyśleć, co ten facet zacznie robić, jak zostanie jednoosobowym zarządem PAP.
33 18
odpowiedź
User
czytelnik
Ci, co najgłośniej krzyczą o innych "komuch" byli i są zazwyczaj jeszcze większymi komuchami niż sami komuniści.
47 17
odpowiedź
User
JPII
- inny, kolejny komuch
23 14
odpowiedź