SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Wiadomości” straszą imigrantami: czołówka jak z horroru

W poniedziałek główne wydanie „Wiadomości” TVP miało nietypową czołówkę: półminutowy klip z muzyką jak z filmu grozy i dodatkowymi efektami wizualnymi pokazywał imigrantów próbujących dostać się do Europy i kilkoro polityków, m.in. polskiej opozycji.

Fot. sceen z TVP Info Article

W czołówce poniedziałkowego wydania „Wiadomości” TVP o godz. 19:30 nie znalazły się żadne elementy ze standardowej oprawy programu. Na antenie TVP Info zaraz po planszy zapowiadającej program pojawił się trwający ponad 30 sekund klip pokazujący uchodźców starających się przedostać do krajów z południa Europy.

Dodano muzykę kojarzącą się z filmem grozy i efekty wizualne mające podkreślać taki nastrój: czarne, pionowe paski, nakładanie różnych ujęć i efekty jak z prześwietlonych zdjęć. W kilku ujęciach pojawili się politycy: szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premier Włoch Giorgia Meloni oraz polscy europosłowie ugrupowań opozycyjnych: Róża Thun i Bartosz Arłukowicz.

Pierwszą część „Wiadomości” prowadziła Marta Kielczyk z włoskiej wyspy Lampedusa, którą od kilku dni oblegają tysiące imigrantów. Kielczyk z Lampedusy prowadziła też część niedzielnego i sobotniego wydania „Wiadomości”.

W niedzielnym wydaniu zamiast standardowej czołówki pokazano ujęcia z wyposażeniem polskiego wojska - to nawiązanie do niedzielnego koncertu „Razem dla bezpiecznych granic”, zorganizowanego przez TVP razem z Ministerstwem Obrony Narodowej. Pierwszą i końcową część „Wiadomości” z Suwałk, gdzie odbył się ten koncert, poprowadziła Anna Bogusiewicz.

 

W programach informacyjnych od czasu do czasu pojawiają się socjalnego czołówki i dżingle, dotyczące szczególnie ważnych wydarzeń. Przy czym muzyka i efekty wizualne są w nich stonowane.

W ostatnich w TVP wielokrotnie w mocno krytycznym tonie przypominano czołówkę „Wiadomości” z 9 maja 2013 roku: w dniu zakończenia II wojny światowej pokazano, z podniosłą muzyką, paradę rosyjskiej armii w Moskwie.

 

  „Wiadomości” ogląda 2 mln widzów

Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,11 mln osób, z czego 1,46 mln w TVP1, 614,1 tys. w TVP Info i 38,6 tys. w TVP Polonia. Rok do roku wynik programu wzrósł o 4,9 proc.

Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych jest wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.

W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że "Wiadomości" TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” straszą imigrantami: czołówka jak z horroru

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
żenada, za nasze pieniądze
33 21
odpowiedź
User
olejnik
W Polsce jest dużo rasistów, osób z silnymi uprzedzeniami wobec Muzułmanóoow, Arabooów, Żyyyydów, Ukraińcóoow, Romooów… polityk siejący nienawiść i zniszczenie jak Kaczyński skrzętnie korzysta z tych dysfunkcji mentalnych w społeczeństwie
31 23
odpowiedź
User
renia
Obrzydlistwo.
35 19
odpowiedź