SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TD: w „Wiadomościach” przed eurowyborami prawie wszystkie relacje o PiS pozytywne, najczęściej wypowiadał się Kaczyński

Przez ostatnie dwa tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w „Wiadomościach” TVP prawie wszystkie materiały o PiS miały wydźwięk pozytywny, a wszystkie o Koalicji Europejskiej - negatywny. Spośród polityków zdecydowanie najczęściej wypowiadała się Jarosław Kaczyński - wynika z analizy Towarzystwa Dziennikarskiego. - Telewizja publiczna bezwstydnie uprawiała nachalną propagandę rządzącej partii, lekceważąc ustawowy obowiązek bezstronności pluralizmu - ocenia organizacja.

Michał Adamczyk w wydaniu „Wiadomości” z 20 maja br. Article

Towarzystwo Dziennikarskie przeanalizowało główne wydania „Wiadomości” TVP od piątku 10 maja do czwartku 23 maja. W każdym z tych czternastu wydań było zazwyczaj po 6-8 materiałów związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego, a 22 maja było ich nawet 10 (z 11 pokazanych w tamtym programie).

Spośród 155 relacji w „Wiadomościach” związanych z eurowyborami 105 dotyczyło poszczególnych komitetów startujących w nich. Według analizy Towarzystwa Dziennikarskiego na temat PiS pokazano 69 materiałów o wydźwięku pozytywnym i tylko jeden o negatywnym.

W przypadku Koalicji Europejskiej wszystkie 33 relacje miały ton krytyczny, a o Konfederacji wyemitowano dwa takie materiały.

W początkowej części „Wiadomości” prezenterzy mówią też zapowiedzi najważniejszych materiałów. W analizowanych dwóch tygodniach 30 takich zapowiedzi było związane z eurowyborami. PiS-u dotyczyło 20 z tych komunikatów (były pozytywne lub neutralne), a Koalicji Europejskiej - 9 (8 pozytywnych i jeden neutralny).

Zdecydowanie najczęściej wypowiadał się Jarosław Kaczyński

Spośród polityków zdecydowanie najczęściej w formie tzw. „setek” (czyli wypowiedzi z dźwiękiem i obrazem) pokazywano komentarze prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jego wypowiedzi stanowiły 10,9 proc. czasu „setek” w materiałach „Wiadomości” o wyborach europejskich.

Po ok. 3 proc. udziału pod tym względem zanotował Beata Szydło i Zbigniew Ziobro, po nieco ponad 2 proc. - Joachim Brudziński i Grzegorz Schetyna, a Mateusz Morawiecki, Donald Tusk i Rafał Grupiński - po prawie 2 proc.

Po prawie dwie minuty Jarosław Kaczyński wypowiadał się w „Wiadomościach” 12 maja (po jednej z konwencji regionalnych PiS) oraz 13 maja (po wywiadzie w „Pytaniu na śniadanie”.

Tylko 14 maja nie pokazano w programie żadnej „setki” z prezesem PiS.

Z kolei w „Gościu Wiadomości” przez analizowane dwa tygodnie wystąpiło 21 polityków - 13 z PiS (z czego 12 to osoby kandydujące do europarlamentu), czterech z Koalicji Europejskiej (po dwóch z Nowoczesnej i PSL) i także czterech z Kukiz ‘15.

Paweł Pudłowski z Nowoczesnej i Konstanty Radziwiłł z PiS gościli w programie po dwa razy.

Serie materiałów pozytywnych dla PiS i krytykujących opozycję

Według Towarzystwa Dziennikarskiego w ciągu czternastu dni tylko dwa razy „Wiadomości” nie rozpoczynał materiał pozytywny dla PiS. Jako relacje korzystne dla obozu rządzącego zaklasyfikowano m.in. materiały o zaangażowaniu przedstawicieli rządu w walkę z powodzią i podtopieniami na południu Polski.

- W „Wiadomościach” dominują pozytywne i negatywne bloki tematów po minimum dwa, a często po trzy i więcej tematów następujących po sobie. Blok 6 tematów pozytywnych dla PiS był 22 maja, bloki 4 tematów negatywnych dla PO - 15, 17 , 23 i 24 maja - stwierdzono w raporcie organizacji.

W raporcie zwrócono też uwagę na serie materiałów w kolejnych wydaniach „Wiadomości”. Niektóre z tych relacji są korzystne dla obozu rządzącego, opowiadają o dobrej sytuacji polskiej gospodarki i budżetu państwa oraz zdecydowanego sprzeciwu naszych władz wobec roszczeń dotyczących mienia bezspadkowego po II wojnie światowej.


Inne serie relacji były w negatywnym tonie wobec opozycji. Po premierze filmu „Tylko nie mów nikomu” informowano o zapowiedziach zaostrzenia kar dla pedofilów, krytykując przy tym opozycję za opóźnianie tych działań i atakowanie Kościoła.

Opozycję krytykowano też za chęć wprowadzenie euro w Polsce oraz po marszu zorganizowanym na tydzień przed eurowyborami (za wypowiedzi Donalda Tuska popierające Koalicję Europejską oraz słowa Rafała Grupińskiego, że do tematu praw mniejszości seksualnych Platforma Obywatelska i związane z nią partię wrócą dopiero, jeśli jesienią wygrają wybory parlamentarne).


W „Wiadomościach” parokrotnie przypominano też nieprawidłowości i afery z okresu rządów PO-PSL, krytykowano zaangażowanie Donalda Tuska w kampanię Koalicji Europejskiej oraz w krytycznym tonie opisywano okoliczności wypadku drogowego spowodowanego przez Włodzimierza Cimoszewicza, który startował do europarlamentu z listy KE.

„TVP to organ propagandowy PiS”

W komentarzu do wyników Towarzystwo Dziennikarskie oceniło, że wnioski z tej analizy są jednoznaczne. - Z całą odpowiedzialnością stwierdzamy, że Telewizja Publiczna działała wyłącznie jako organ propagandowy rządzącej partii. Wszystkie materiały wyborcze w „Wiadomościach” propagowały wyborcze hasła PiS lub dezawuowały stanowisko opozycji. Politycy rządzącego ugrupowania mieli ogromną przewagę w dostępie do widzów, a paski z zapowiedziami materiałów brzmiały jak cytaty z wypowiedzi na wiecach wyborczych PiS - stwierdziła organizacja.

- Telewizja publiczna bezwstydnie uprawiała nachalną propagandę rządzącej partii lekceważąc ustawowy obowiązek bezstronności pluralizmu. Ponad miliard złotych przekazanych przez rząd TVP powinien być doliczony do wyborczych wydatków Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości - skomentowała.

Wiosną br. parlament przyznał mediom publicznym kolejną rekompensatę z budżetu państwa za wpływy nieuzyskane z abonamentu radiowo-telewizyjnego wskutek zwolnienia z tej opłaty kolejnych grup społecznych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że TVP otrzyma 1,12 mld zł, Polskie Radio - 60 mln zł, a rozgłośnie regionalne Polskiego Radia - 72,7 mln zł.

Towarzystwo Dziennikarskie zarzuciło też KRRiT, że odgrywa w tej sytuacji „złowrogą rolę”, ponieważ „od ponad 3 lat nie reaguje na skargi pod adresem TVP”.

- Dostęp do bezstronnej i rzetelnej informacji o kandydatach w wyborach i programach rywalizujących w wyborach partii, zrównoważona prezentacja kandydujących polityków, to nie tylko obowiązek publicznych mediów ale też podstawowy warunek uczciwych i rzetelnych wyborów - podkreśliła organizacja. Przekształcenie tych mediów w propagandową tubę rządzących narusza równość szans rywalizujących ugrupowań i stawia pod znakiem zapytania rzetelność i uczciwość przeprowadzonych wyborów. Można je przecież fałszować nie tylko przy wyborczej urnie - skomentowała.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 1,94 mln widzów w TVP1 i 476 tys. widzów w TVP Info (łącznie było to 2,41 mln oglądających, o 6,47 proc. więcej niż w kwietniu ub.r.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TD: w „Wiadomościach” przed eurowyborami prawie wszystkie relacje o PiS pozytywne, najczęściej wypowiadał się Kaczyński

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
To z wdzięczności za dotację budżetową dla TVP.
36 10
odpowiedź
User
Józef Piłsudzki
Tak samo w Faktach (XD) większość pozytywnych recenzji o koalicji.
32 43
odpowiedź
User
poPO
TD zapomniało, że politycy PO bojkotują TVP i nie uczestniczą w programach tej stacji. --- Nieobecni nie mają racji.
32 29
odpowiedź
User
Matt1991
Dobre było o lesniczowce Cimoszewicza, wycieli wypowiedź lesniczego o tym, że Cimoszewicz miał ją upszątnąć ze wszystkiego, i zrobili materiał, że ją okradł... He..
26 14
odpowiedź
User
arlej
Tak samo w Faktach (XD) większość pozytywnych recenzji o koalicji.

TD zapomniało, że politycy PO bojkotują TVP i nie uczestniczą w programach tej stacji. --- Nieobecni nie mają racji.

Dokładnie, gdyby tak samo prześwietlili tvn i polsat (szczególnie tvn) to by wyszło że wychwalają po-ke i gnoją pis a setki i wywiady z udziałem polityków po wynosiła by 60% (albo i więcej)
29 29
odpowiedź