SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Platige Image dopracowuje nową oprawę „Wiadomości”. Kurski: nie wyznaczyliśmy terminu jej startu

Telewizja Polska od kilku miesięcy zapowiadała nową oprawę „Wiadomości” TVP1 oraz emisję programu z nowego studia. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, nadawca nie zaakceptował jeszcze czołówki przygotowanej przez Platige Image. TVP zgłosiła poprawki i czeka na jej dopracowanie.

Article

 Na mocy umowy podpisanej w czerwcu br. Platige Image odpowiada za przygotowanie i wdrożenie nowej oprawy graficznej „Wiadomości” oraz jej serwisowanie. Oprawa ma być oparta na technologii firmy Vizrt.

Z naszych wcześniejszych informacji wynikało, że współpracę zaplanowano na 21 miesięcy. W komunikacie giełdowym Platige Image podała, że wartość umowy przekracza 8 proc. wpływów sprzedażowych firmy w ub.r. (wyniosły one 69,86 mln zł, jednocześnie spółka zanotowała 6,76 mln zł straty netto), co daje wartość umowy na poziomie minimum 5,6 mln zł.

Kurski: nie było terminu startu nowej oprawy "Wiadomości"

Na początku mówiło się, że nowa czołówka „Wiadomości” ma zostać wprowadzona jesienią br., tymczasem uruchomiono już nowe studio TVP Info i nadal nie było słychać wieści, co z drugą inwestycją.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, Platige Image dostarczyło TVP nową czołówkę "Wiadomości", ale miała nie zostać zaakceptowana przez nadawcę. Obecnie studio produkcyjne ma nadal pracować nad propozycją dla Telewizji Polskiej.

- Nie wyznaczaliśmy żadnego terminu startu nowej oprawy Wiadomości - mówiłem o tym, że chcę, aby w tym roku wszedł jeden z dwóch nowych formatów - albo TVP Info, albo nowa czołówka i studio „Wiadomości”. Uznaliśmy, że ważniejsze dla widza jest TVP Info, ponieważ nadaje 24 godziny na dobę, a nie godzinę jak „Wiadomości”. To studio się udało, wyznaczyło pewien wysoki benchmark dla „Wiadomości”. Dlatego prace trwają – stwierdził w rozmowie z nami Jacek Kurski, prezes zarządu TVP.

Firma Platige Image na naszą prośbę o komentarz w tej sprawie odpowiedziała tylko: - W związku z zapisami umowy dotyczącej realizacji oprawy programu "Wiadomości", informacji na temat projektu może udzielać wyłącznie rzecznik prasowy Telewizji Polskiej.

Centrum Informacji Telewizji Polskiej przekazało w odpowiedzi na nasz artykuł, że firma "Platige Image nie poprawia oprawy "Wiadomości" tylko "dopracowuje niektóre jej elementy".

- Prace przebiegają zgodnie z założeniami i naturalnym procesem wdrażania nowych projektów. Na ten moment w studio "Wiadomości" są wgrane i uruchomione wszystkie elementy, które według umowy na realizację oprawy "Wiadomości" miały zostać oddane w tym terminie. Trwają próby technologiczne i redakcyjne. W trakcie prób wprowadzane są korekty kolorystyczne do elementów już dostarczonych, wynikające ze standardowego procesu finalnego wdrażania elementów graficznych w przestrzeni studia (odniesienie się do kolorystyki scenografii, oświetlenia i kadrów kamerowych) - stwierdzono w przesłanym nam stanowisku TVP.

Nowe studio „Wiadomości” będzie mieścić się w budynku TVP przy placu Powstańców w Warszawie, w dawnej hali obróbki taśmy.

W marcu br. Telewizja Polska do remontu tej przestrzeni wybrała firmę Nafibud, której zapłaci 5,88 mln zł. Ze studia mają być nadawane zarówno „Wiadomości”, jak też niektóre programy TVP Info.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,67 mln widzów, z czego 2,15 mln śledziło program w TVP1, a 520,6 tys. w TVP Info.

Nowe studio TVP Info kosztowało 16 mln zł

We wtorek, 6 listopada o godz. 5.35 TVP Info rozpoczęło nadawanie z nowego studia, które publicznego nadawcę kosztowało około 16 mln zł. Odświeżona została również oprawa stacji.

Zasadniczym elementem scenografii jest 22-metrowa ściana LED o rozmiarze 18 mln pikseli. Pozwala ona tworzyć różne przestrzenie scenograficzne oraz emitować obraz w rozdzielczości 4x4K.

- To co cechuje nasze nowe studio to supernowoczesna technologia z górnej półki. Posiadamy teraz pełną automatykę w sterowaniu światłami. Mamy również kilka pozycji do realizacji programów. Przejście z jednej do drugiej zajmuje tylko chwilę. Na wyróżnienie zasługuje również robiąca ogromne wrażenie nasza 22-metrowa LED-owa ściana - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl. Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. - Jest to najnowocześniejsze studio newsowe nie tylko w Polsce, ale i także w całej Europie. Jesteśmy o 2-3 długości przed konkurencją - dodaje.

Ponadto w studiu będzie pracował 100-calowy dotykowy ekran multimedialny (touch screen). Studio zostało wyposażone w 10 kamer, częściowo sterowanych zdalnie. Oświetlenie w studiu, zarówno scenograficzne, jak i produkcyjne pracujące w technologii LED, jest w pełni zautomatyzowane, programowane z konsolety. Sceny sterowane są automatycznie. Wraz z przestrzenią Studia Plus, została również zmodernizowana, podniesiona do najwyższych standardów reżyserka obsługująca studio. Autorką aranżacji scenograficznej jest Regina Wolnicka.

Studio Plus będzie sukcesywnie doposażane, m.in. planowane jest zastosowanie technologii augmented reality (grafiki trójwymiarowej) i virtual window.

Nowe studio TVP Info, o powierzchni 230m2 mieści się w dawnym studiu C w siedzibie Telewizji Polskiej przy Placu Powstańców Warszawy 7 (znajdują się tam redakcje programów informacyjnych i publicystycznych TVP). Nowy obiekt zlokalizowany jest w miejscu nieużytkowanych od lat pomieszczeniach produkcyjnych, w których znajdowała się zdegradowana hala obróbki taśmy filmowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Platige Image dopracowuje nową oprawę „Wiadomości”. Kurski: nie wyznaczyliśmy terminu jej startu

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Historyk
W kolejnej wersji czołówki maja być migawki jak jeden Kaczyński przeskakuje przez płot, zakłada Solidarność i obala komunizm (w Polsce i na świecie), a drugi 13 grudnia barykaduje się w domu na Żoliborzu, dzielnie odpierajac ataki hord siepaczy z MO.
odpowiedź
User
widz
Czyżby w pierwszej wersji nowej oprawy pojawił się Pałac Kultury?
odpowiedź
User
widzka
W pierwszej wersji czołówki Kaczyńskiemu krzywo założyli koronę.
odpowiedź