SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Bodnar po skardze widza chce wyjaśnień dot. pasków informacyjnych w „Wiadomościach”

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poprosił o wyjaśnienia Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w kwestii stronniczości zarzucanej „Wiadomościom” TVP. Powodem jest skarga od widza - jak pisze RPO.

"Paski" w "Wiadomościach" zapowiadającej materiały o głosowaniu korespondencyjnymArticle

Piszący skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich wskazał na stronniczość i brak niezależności oraz pluralizmu „Wiadomości”. - Taki stan rzeczy powoduje, że telewizja publiczna nie wypełnia prawidłowo swej misji. W piśmie do Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, RPO przypomniał, że w interesie publicznym, do którego chronienia w ramach w radiofonii i telewizji Rada została powołana, jest zapewnienie rzetelnej i bezstronnej informacji obywatelom - brzmi komunikat biura RPO.

Adam Bodnar w liście do Witolda Kołodziejskiego przywołał także składane w ub.r. wnioski o przeprowadzenie kontroli w TVP. Wskazał też, że dotychczas podejmowane przez Radę działania nie zmieniły praktyki publikacji „potencjalnie stronniczych materiałów przez telewizję publiczną”. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich zawnioskował o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Sprawą pasków informacyjnych w „Wiadomościach” Adam Bodnar zajmował się już w kwietniu ub.r. Wówczas - powołując się na sprawozdanie Rady Języka Polskiego o paskach „Wiadomości” TVP1 - ocenił, że telewizja publiczna narusza ustawę o RTV, opłata abonamentowa jest wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem, a dziennikarze publicznej telewizji naruszają Prawo prasowe, które nakazuje im szczególną staranność i rzetelność. Skargę na nieobiektywność mediów publicznych zgłosił też w marcu br. Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w kwietniu br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” zwiększyła się o rekordowe 37,12 proc. (895 tys. osób) do 3,31 mln oglądających. Udział „Wiadomości” w oglądalności pasma wzrósł z 17,91 proc. do 22,49 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Adam Bodnar po skardze widza chce wyjaśnień dot. pasków informacyjnych w „Wiadomościach”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
To Sejm naraża naród, Senat chce naprawić brudy.
odpowiedź
User
Sylwuchna
Cóż za istotna sprawa. Niesamowite!
odpowiedź
User
xxx
Gdzie był rzecznik wczoraj, gdy Wyborcza wyciągała na wierzch orientację p.o. pierwszego prezesa Sądu Najwyższego?
odpowiedź