SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W „Wiadomościach” błędna pochwała wyniku wyborczego Andrzeja Dudy, pominięto Aleksandra Kwaśniewskiego

W poniedziałek na początku głównego wydania „Wiadomości” podano nieprawidłową informację, jakoby Andrzej Duda uzyskał w niedzielnym głosowaniu rekordowe poparcie wśród prezydentów Polski starających się o drugą kadencję. Materiał usunięto z twitterowego profilu „Wiadomości”.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda podczas wieczoru wyborczego, fot. Kancelaria PrezydentaArticle

Na początku poniedziałkowych „Wiadomości” prowadząca Edyta Lewandowska przedstawiła podane przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki głosowania w prawie 100 proc. obwodów wyborczych w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Zapowiedziała materiał Karola Jałtuszewskiego relacjonujący głosowanie.

- Prawie 8,5 mln głosów - jeszcze nigdy tak wielu wyborców nie poparło prezydenta Polski ubiegającego się o reelekcję - stwierdził Jałtuszewski na początku materiału.

To nieprawdziwa informacja, na co szybko zwrócili uwagę niektórzy internauci w mediach społecznościowych. W 2000 roku starający się o drugą kadencję Aleksander Kwaśniewski dostał prawie 9,5 mln głosów, 53,9 proc. wszystkich ważnych głosów, dzięki czemu wygrał wybory w pierwszej turze.

Materiał „Wiadomości” usunięty z Twittera

Relacja Karola Jałtuszewskiego krótko po godz. 20 została zamieszczona na twitterowym profilu „Wiadomości”, gdzie trafia wiele relacji z programu. Błędną pochwałę wyniku wyborczego Andrzeja Dudy wytknęli niektórzy dziennikarze.

- Prosty przykład tego, jaką codziennością TVP jest opieranie swej propagandy na prymitywnych kłamstwach. W 2000 roku A.Kwaśniewski, ubiegając się o reelekcję, dostał 9 485 224 głosów. Hej Jacek Kurski (to członek zarządu TVP odpowiadający m.in. za pion informacji i publicystyki - przyp.), musisz to pamiętać, robiłeś wtedy kampanię Mariana Krzaklewskiego - skomentował Konrad Piasecki z TVN24.

Relacja szybko została usunięta z twitterowego profilu „Wiadomości”. Nadal jest natomiast dostępna w serwisie internetowym programu.

W zeszłą środę w „Wiadomościach” pokazano materiał Macieja Sawickiego z serią pozytywnych opinii o Andrzeju Dudzie. W relacji dodano pompatyczny podkład muzyczny. Niektórzy dziennikarze ocenili, że to w praktyce spot wyborczy prezydenta, na relację złożono ponad 20 skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W innej relacji stronie Agaty Kornhauser-Dudy chwalili m.in. ubierająca ją projektantka (o czym nie wspomniano) i anonimowy amerykański projektant.

W sondażu zrealizowanym przez IBRIS na zlecenie Onetu 51 proc. Polaków oceniło, że „Wiadomości” TVP nierzetelnie relacjonują kampanię wyborczą, a przeciwną opinię wyraziło 17,6 proc. W przypadku TVP Info negatywne zdanie o rzetelności w czasie kampanii ma 49,7 proc. respondentów, a pozytywne - 21 proc. Dużo lepiej zostały ocenione stacje i programy informacyjne TVN i Polsatu.

Według danych Nielsen Audence Measurement w maju br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało przeciętnie 2,92 mln osób, z czego 2,17 mln w TVP1, a 749,9 tys. w TVP Info.

W niedzielę wieczorem ogłoszenie sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich oglądało w telewizji 9,55 mln widzów, w tym 2,15 mln w TVP, 1,92 mln w TVP1, 1,86 mln w TVN24 i 1,37 mln w TVN.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W „Wiadomościach” błędna pochwała wyniku wyborczego Andrzeja Dudy, pominięto Aleksandra Kwaśniewskiego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
R.
Obecnie Wiadomości i cała TVP (powszechnie zwana TVPiS), to telewizja partyjna. Ich propagandowe "paski" już weszły do historii, a kłamstwa i manipulacje to codzienność. I zrobią wszystko, aby utrzymać się przy korycie, Przykre.
odpowiedź