SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wideo globalną lokomotywą ruchu internetowego

Streaming treści wideo generuje 58 proc. ruchu internetowego w skali całego świata - pokazują badania opublikowane prze firmę Sandvine. Sam Netflix odpowiada zaś za 15 proc. globalnego ruchu w sieci.

Article

Raport "Global Internet Phenomena" opisuje trendy oraz kierunki przepływ ruchu w internecie, biorąc pod uwagę różne popularne aplikacje czy platformy. Badanie przeprowadzono na podstawie danych od ponad 2,1 mld abonentów, którym usługi internetowe dostarcza 150 dostawców na świecie. Należy podkreślić, że zestawienie nie uwzględnia Chin i Indii.

Ruch w internecie - trendy

Na podstawie zebranych danych, Sandvine wskazała kilka kluczowych danych oraz trendów w globalnym ruchu internetu:

- 58 proc. całego ruchu internetowego na świecie generuje wideo

- 15 proc. całego globalnego ruchu internetowego generuje sam Netflix

- ponad połowa ruchu w internecie odbywa się za pomocą połączeń szyfrowanych

- rośnie znaczenie gamingu w generowaniu ruchu internetowego. Wpływa na to popularność streamingów gier (np. na Twitchu) oraz pobierania ich na twarde dyski

- BitTorrent generuje ponad jedną piątą ruchu w internecie na świecie

- Alphabet i Google odpowiadają za ponad 40 proc. ruchu w regionie Azji i Pacyfiku

Na świecie wideo odpowiada za dokładnie 57,7 proc. ruchu w internecie. W ej kategorii zsumowano nie tylko serwisy takie jak Netflix czy Amazon Prime ale i YouTube'a, platformy VoD oraz bezpośrednią łączność wideo między użytkownikami (programy typu Skype). Dalej są strony internetowe (17 proc.), gaming (7,8 proc.) i mediach społecznościowe (5,1 proc.).

W krajach EMEA YouTube bije Netfliksa

W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) najwięcej ruchu downstream (od serwera do klienta) generuje YouTube (16,1 proc.), wyprzedzając amerykańskiego Netfliksa (12,99 proc.) i inne internetowe serwisy (10,3 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. platformy jak Amazon Prime Video (6,06 proc.) czy Twitch (3,11 proc.).

Z kolei najwięcej ruchu upstream (przesyłanie danych od klienta do serwera) generuje BitTorrent (31,73 proc.). Daleko za nim jest Google (9,42 proc.) oraz inne internetowe serwisy (6,44 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wideo globalną lokomotywą ruchu internetowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl