SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad połowa szefów marketingu to kobiety. W agencjach prym wiodą mężczyźni

Na czele marketingu w strukturach 53 proc. spośród 200 największych reklamodawców w Polsce stoją kobiety - wynika z analizy GroupM w kontekście zbliżającego się Dnia Kobiet. Na rynku agencji reklamowych i mediowych statystyki są znacznie mniej wyrównane – większością spółek zarządzają mężczyźni.

Izabela Albrychiewicz Article

W 53 proc. firm z listy 200 największych polskich reklamodawców marketingiem kierują kobiety – pokazuje analiza GroupM, platformy agencji mediowych WPP (MediaCom, Wavemaker, Mindshare). Kobiety stoją na czele marketingu w spółkach ze wszystkich kategorii rynkowych – od finansów, przez kosmetyki po żywność i telekomy.

O ile jednak odsetek kobiet i mężczyzn wśród CMO jest wyrównany, w zarządach topowych spółek oferujących usługi marketingowe proporcje płci są znacznie bardziej zróżnicowane na niekorzyść kobiet. W 4 na 5 agencji reklamowych (kreatywnych) funkcję CEO sprawuje mężczyzna, podobne proporcje utrzymują się też w całych zarządach spółek z tej kategorii.

Bardziej wyrównany udział obserwujemy w agencjach mediowych, gdzie odsetek kobiet wśród CEO stanowi 40 proc.
 

 

- W kontekście rynku kreatywnego, trochę razi taka konserwatywna struktura, mówimy w końcu o biznesie, który żyje z rozumienia „różności” świata i powinien nadążać za jego dynamiką. Znacznie większy udział kobiet w zarządach agencji mediowych może wynikać z faktu, że jest to kategoria firm, która powstała znacznie później, w czasach, gdy role zarządzających nie były już tak mocno zastrzeżone dla mężczyzn - mówi Izabela Albrychiewicz, prezeska GroupM, a wcześniej wieloletnia szefowa Wavemaker.

Wyliczenie GroupM powstało z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet na podstawie listy największych reklamodawców telewizyjnych w 2019 roku wg Nielsena (dane dot. CMO) oraz na podstawie raportów mediów branżowych i źródeł własnych firmy (dane dot. agencji kreatywnych i agencji mediowych). 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad połowa szefów marketingu to kobiety. W agencjach prym wiodą mężczyźni

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
A prawie połowa szefów marketingu to faceci.
1 0
odpowiedź
User
gg
- W kontekście rynku kreatywnego, trochę razi taka konserwatywna struktura, mówimy w końcu o biznesie, który żyje z rozumienia „różności” świata i powinien nadążać za jego dynamiką.
mówi Izabela Albrychiewicz, prezeska GroupM, a wcześniej wieloletnia szefowa Wavemaker.

Wow.. co za seksistowska wypowiedź. Gratuluję profesjonalnego podejścia.
0 0
odpowiedź
User
Ariadna
Utworzyłem spółkę. Działa, zarabia, chcę, by ktoś nią zarządzał.

Czemu miałbym oddać stery kobiecie, a nie NAJLEPSZEMU możliwemu kandydatowi, bez względu na płeć, orientację czy poglądy?
68 0
odpowiedź