SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej transakcji na rynku mieszkań, ceny stabilne

Ceny transakcyjne mieszkań spadły w ośmiu miastach, a w siedmiu wzrosły, zaś indeks cen mieszkań nie zmienił się w sierpniu – wynika z analizy transakcji dokonanych przez klientów Open Finance i Home Broker.

Więcej transakcji na rynku mieszkań, ceny stabilne

Indeks cen mieszkań zmniejszył się, lecz zaledwie o 0,02 proc. i choć był to trzeci spadek indeksu z rzędu, to raczej należałby mówić o jego stabilizacji. Tym bardziej, że w porównaniu do sierpnia 2009 notujemy wzrost indeksu o zaledwie 0,4 proc. Już od 18 miesięcy wartość indeksu przebywa w ramach 4-proc. konsolidacji – tym samym możemy mówić o stabilnych cenach mieszkań w Polsce już od dłuższego czasu.

Indeks wzrósł o 1,5 proc. od swojego najniższego położenia w czerwcu 2009, ale jest też o 11,5 proc. niżej niż w lutym 2008, kiedy zanotowaliśmy rekordowy odczyt (1004,27 pkt).

W ośmiu miastach, które bierzemy pod uwagę ustalając wartość indeksu, ceny metra kwadratowego mieszkania w sierpniu spadły, zaś w siedmiu wzrosły, w Krakowie nie zmieniły się. W porównaniu do lipca – i to jest niespodzianka – nieznacznie wzrosła liczba transakcji, choć oczekiwaliśmy sezonowego spowolnienia. Tym razem pod uwagę wzięliśmy łącznie 2811 transakcji i jesteśmy blisko rekordowej ich liczby, zanotowanej jesienią ub.r. Warto w tym miejscu dodać, że zjawisko może, ale nie musi, być typowe dla branży mieszkaniowej, ponieważ na rosnącą liczbę transakcji może mieć wpływ także rozwój spółek, które pośredniczyły w ich zawarciu. Z dokonanych dotąd obserwacji wynika, że rosnąca liczba transakcji w grupie, znajduje swoje odzwierciedlenie w postawach kupujących na całym rynku.

Jak zmieniały się ceny transakcyjne metra kwadratowego

w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach

miasto

mediana cen m2 w sierpniu 2010 r.

roczna zmiana ceny

miesięczna zmiana ceny

Białystok

4529 zł

7,9%

0,7%

Bydgoszcz

3928 zł

2,3%

-4,0%

Gdańsk

5672 zł

6,0%

2,9%

Gdynia

5423 zł

-5,1%

0,2%

Katowice

3493 zł

-5,3%

-5,7%

Kraków

6461 zł

1,9%

-0,0%

Lublin

4770 zł

4,6%

-0,6%

Łódź

4132 zł

-8,7%

-1,0%

Olsztyn

4719 zł

4,8%

1,4%

Poznań

5611 zł

3,0%

-1,3%

Szczecin

4749 zł

0,6%

1,9%

Warszawa

7951 zł

1,2%

-0,2%

Wrocław

6309 zł

5,6%

0,8%

Źródło: Open Finance i Home Broker na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów firmy.

Dane mogą nie odzwierciedlać precyzyjnie tendencji na rynku mieszkaniowym.

 

W porównaniu rocznym, ceny metra kwadratowego wzrosły w trzynastu miastach, a w trzech spadły. Przy czym ceny samych mieszkań (w całości) spadły w 10 miastach, a w ośmiu wzrosły. Wynika z tego, że Polacy kupują mniejsze mieszkania, zgadzając się na wyższą cenę za metr kwadratowy, w zamian za mniejszą cenę całości.

Komentarz i prognoza

Wygląda na to, że także w tym roku nie zanotujemy sezonowego zmniejszenia liczby transakcji. Co więcej, spodziewamy się, że jesień przyniesie ich wyraźny wzrost, w ślad za zaostrzającą się konkurencją cenową między bankami. Od dziś pojawia się pierwsza oferta złotowego kredytu hipotecznego z marżą poniżej 1 pkt proc. (szczegóły w odrębnym komentarzu). Pewnego ożywienia można oczekiwać także w związku z planowanymi ograniczeniami w programie Rodzina na Swoim (zmniejszenie limitów cenowych ma – wedle projektu ustawy – obowiązywać od 1 stycznia).

Niemniej odradzamy pośpiech przy zawieraniu transakcji – szybkie decyzje nie zawsze bywają trafne. Sądząc po ofensywie deweloperów, którzy rozpoczęli w tym roku o dwie trzecie więcej inwestycji niż w roku 2009, mieszkań nie zabraknie, także na rynku wtórnym jest ich pod dostatkiem. I choć trudno liczyć w takich okolicznościach na duże upusty, sądzimy, że coraz większa liczba nowych mieszkań sprzedawanych na etapie budowy (a więc tańszych od mieszkań gotowych), spowoduje nieznaczny spadek naszego indeksu w najbliższych miesiącach.


Emil Szweda, Bernard Waszczyk – Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Więcej transakcji na rynku mieszkań, ceny stabilne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl