SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Gazeta Olsztyńska” i „Głos Wągrowiecki” krytykowane za wielkanocne okładki z ukrzyżowanym chlebem i „Żywotem Briana”

Na okładce nowego numeru „Głosu Wągrowieckiego” znalazł się kadr z filmu „Żywot Briana”, a na pierwszej stronie piątkowego wydania „Gazety Olsztyńskiej” - grafika z krwawiącym chlebem przebitym gwoździami. Z obu okładek kpi wielu dziennikarzy i innych internautów. Redakcja „Głosu Wągrowieckiego” przekonuje, że jej grafika okładkowa jest przemyślanym zabiegiem.

Article

Kadr z „Żywotu Briana”, filmu Monty Pythona prześmiewczo opowiadającego o życiu Jezusa, znalazł się na pierwszej stronie specjalnego, wielkanocnego wydania tygodnika „Głos Wągrowiecki”. Grafice pokazującej przywiązywanie do krzyża mężczyzny i przyglądającego się temu tytułowego bohatera filmu towarzyszy tytuł „Droga, która wciąż trwa” i dopisek: „Abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła”.

- Może ukrzyżowanko? Trudno uwierzyć, że to nie jest fejk. To nie jest fejk. 10/10 - skomentowano na twitterowym profilu bloga Kulturą w Płot. - To nie fejk. „Głos Wągrowiecki” zrobił okładkę z kadru z „Żywotu Briana” - stwierdził na Twitterze Szymon Jadczak z TVN. - Always look at bright side of life - napisał Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”.

Pierwszą stronę „Głosu Wągrowieckiego” różnie oceniali internauci na facebookowym fanpage’u tygodnika. Niektóre osoby uznały grafikę za niestosowną i żenującą, inne chwaliły tygodnik za oryginalność.

- Kto czyta „Głos”, a nie tylko zajawki, to zapewne wie, że wewnątrz gazety znajduje się artykuł kulturalny: „Męka Pańska w filmie”. Okładka nawiązuje do tego artykułu i nie jest to efekt pomyłki - podkreśliła redakcja pisma.

 

Z kolei na pierwszej stronie piątkowego wydania „Gazety Olsztyńskiej” zamieszczono grafikę z kawałkiem chleba przebitym trzema gwoździami, z którego wypływa krew. Umiejscowienie gwoździ i krwawiącego otworu sprawia, że chleb może się kojarzyć z człowiekiem przybitym do krzyża.

Do grafiki dodano tytułu „To jest ciało moje” i krótką zapowiedź tekstu: „Jezus przez śmierć na Krzyżu chciał zaspokoić ludzkie pragnienie Boga. Stał się niejako chlebem, który zaspokaja głód miłości. Czymże jest ofiara Krzyża, jak nie dowodem tej ogromnej miłości?”.

 

- Grafiku, nie idź tą drogą - ocenił na Twitterze tę „jedynkę” Marcin Dobski z „Rzeczpospolitej”. - Chcieli mieć okładkę jak „Polska The Times”. Coś poszło nie tak... - napisał Marcin Gadziński ze Sport.pl.

Sporo krytycznych komentarzy pojawiło się na facebookowym fanpage’u „Gazety Olsztyńskiej”. - Grafik płakał, jak projektował - skwitowała jedna z osób. - Gazeto Olsztyńsko czy wam się sufit na łeb nie spierniczył? To że wasze „kawały” w gazecie są dnem dna wiedziałem od dawna ale ta pierwsza strona przebija wszystko... a potem dziwne, że sprzedaż prasy maleje - napisał inny użytkownik. - Od tego przybywa ateistów. Gratulacje - stwierdził kolejny komentujący. Redakcja pisma nie odpowiedziała na te komentarze.

- Wielki Tydzień okładkowy - podsumował obie pierwsze strony Dariusz Ćwiklak z „Newsweek Polska”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Olsztyńska” i „Głos Wągrowiecki” krytykowane za wielkanocne okładki z ukrzyżowanym chlebem i „Żywotem Briana”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
inspektorzgroza
Abstrahując od okładek, "Żywot Briana" - polecam!
19 12
odpowiedź
User
ała
Nie znęcajcie się (nadmiernie*) nad tym grafikiem od "Żywotu Briana".
Zgaduję, że gościu wpisał sobie w wujka gugla "ukrzyżowanie" i wziął ładną grafikę, co mu rozmiarem pasowała.
A potem zupełnie na poważnie opatrzył to nagłówkami, tak jakby to był co najmniej kadr z "Pasji".

Ot! Powiatowa robota, powiatowego fachowca, za powiatowe pieniądze;)

*no dobra, trochę można się z niego pośmiać, ale z umiarem, po chrześcijańsku;)
10 13
odpowiedź
User
ała
"Wzniosłość od śmieszności dzieli jeden krok" /Napoleon Bonaparte/

I "Gazeta Olsztyńska" śmiało zrobiła ten krok;) Rozumiem intencję: Zbawiciel ->Ciało Chrystusa -> Ukrzyżowanie -> Chleb

Przesłanie było wzniosłe... Wyszło (sam nie wiem, jak to opisać, by nie zgrzeszyć w Wielki Piątek brakiem miłosierdzia).
11 9
odpowiedź
User
Pasażer 3 Wagonu
A w środku Głosu Wągrowieckiego jest artykuł, w którym autor wyjaśnia, dlaczego na okładce jest kadr z "Żywotu Briana". Piękny chwyt marketingowy, który rozsławił "Głos Wągrowiecki" na całą Polskę i zakpił z trolli internetowych.
8 9
odpowiedź