SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lucyna Malec, Jarosław Gajewski, Włodzimierz Press i Marek Mazur nagrodzeni przez Teatr Polskiego Radia

Już po raz 34. Teatr Polskiego Radia przyznał "Splendory", nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Statuetki otrzymali: Lucyna Malec, Jarosław Gajewski, Włodzimierz Press i Marek Mazur.

Laureaci nagród Teatru Polskiego Radia "Splendory", fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Laureaci nagród Teatru Polskiego Radia

Uroczysta gala "Splendorów" odbyła się w poniedziałek, 6 grudnia. W tym roku była zorganizowana w kameralnej, dostosowanej do obostrzeń (związanych z pandemią koronawirusa) formule. Galę poprowadził Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia.

Laureatami aktorskiego Wielkiego Splendora - nagrody przyznawanej od 1988 r. za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce - zostali: Lucyna Malec - za "wrażliwość w budowaniu swoich bohaterek; i za ogromne serce dla pracy w Teatrze Polskiego Radia" oraz Jarosław Gajewski - za "wszechstronność w opisywaniu ludzi i świata, za bogactwo środków artystycznych; i wiarę, że słowa pomagają zrozumieć świat".

Nagrodę specjalną - Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci świata kultury otrzymał Włodzimierz Press - aktor teatralny, filmowy, radiowy i dubbingowy oraz scenarzysta. Teatr Polskiego Radia uhonorował go za "wewnętrzne piękno; i za zewnętrzną dobroć, za mądrość, która pozwala przeżyć piękne chwile słuchaczom Teatru Polskiego Radia".

Natomiast prestiżowy Honorowy Wielki Splendor, czyli wyróżnienie przyznawane artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia, trafiło do Marka Mazura, burmistrza Baranowa Sandomierskiego, docenionego za współtworzenie - otwartego w październiku br. - Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum słów i głosów w Baranowie Sandomierskim.

Wyróżniono też młodych twórców

Po raz 12. docenieni zostali również twórcy debiutujący w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodę Arete otrzymało dwoje laureatów: Karolina Honchera - za "lekkość w kreowaniu świata i za bogactwo środków artystycznych, dzięki którym Teatr Polskiego Radia przyciąga młode pokolenia słuchaczy" oraz Jakub Kordas - za "prawdę kreowanych bohaterów, dzięki której aktor opowiada o człowieku i otaczającym go świecie".

Statuetkę Don Kichota dla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii odebrał Kamil Maria Banasiak, wyróżniony za "profesjonalizm i umiejętność przenikliwej analizy psychologicznej bohaterów sztuki i za wspaniałą pracę z aktorami". Laureatem nagrody Talanton dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego został Przemysław Wyszyński - za "wrażliwość w dotykaniu najboleśniejszych ludzkich przeżyć oraz za umiejętność ukazania postaw i wyborów, sięgających czasów wojny" - czytamy w laudacji. Z kolei Amadeuszem - za debiut kompozytorski w Teatrze Polskiego Radia - wyróżniono Piotra Skotnickiego za "kolorowanie słów dźwiękami, za czułość, z jaką to czyni, za wszechstronność, która temu towarzyszy" - uzasadniła nagrodę jej kapituła.

Nagrody podczas tegorocznej gali wręczyli: przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Bochwic i prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.  

Dotychczas "Splendorami" nagrodzono ponad 150 artystów i legendarnych twórców teatralnych, w tym m.in. Aleksandra Bardiniego, Stanisława Brudnego, Stanisławę Celińską, Krzysztofa Globisza, Ignacego Gogolewskiego, Gustawa Holoubka, Kazimierza Kaczora, Krzysztofa Kowalewskiego, Irenę Kwiatkowską, Martę Lipińską, Andrzeja Mastalerza, Wiesława Michnikowskiego, Bronisława Pawlika, Franciszka Pieczkę, Zofię Rysiównę, Andrzeja Seweryna, Henryka Talara i Janusza Zaorskiego.

Spadają wyniki słuchalności stacji Polskiego Radia

Według wyników badania Radio Track Kantar Polska opracowanych przez Wirtualnemedia.pl od sierpnia do października br. udział Jedynki w rynku słuchalności wynosił 4,2 proc. Rok do roku zmalał o 0,9 pkt proc., czyli 17,6 proc. To rekordowo niski wynik Jedynki.

Radiowa Trójka zanotowała 1,8 proc. udziału, o 1,1 pkt proc. (38 proc.) mniej niż przed rokiem. W ostatnich falach Radia Track wynik stacji zakotwiczył poniżej 2 proc., rekordowo niskie 1,7 proc. osiągnął od lipca do września br.

Prezes Polskiego Radia i m.in. posłanka Joanna Lichocka kwestionują badanie słuchalności Radio Track.

Dołącz do dyskusji: Lucyna Malec, Jarosław Gajewski, Włodzimierz Press i Marek Mazur nagrodzeni przez Teatr Polskiego Radia

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ryszard Kozłowski
Wszystkie splendory dla Agi. Za wynik!
0 0
odpowiedź
User
.
Wszystkie splendory dla Agi. Za wynik!
Aga nie ma z tym nic wspólnego. Pojedynczy ludzie próbują jeszcze ratować co się da w PR przed tą zarazą.
0 0
odpowiedź
User
WR
TPR to jedno z niewielu miejsc, gdzie jeszcze bije serce najlepszego Polskiego Radia z dawnych lat...
0 0
odpowiedź