SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Windows 11 za darmo do pobrania pod koniec roku. Lepsza komunikacja, obsługa i zabezpieczenia

Microsoft zapowiedział oficjalnie wprowadzenie na rynek systemu Windows 11, następcę Windows 10. Platforma zaoferuje zmieniony interfejs, nowości w obsłudze komunikacji, wprowadzi widżety i nowe rozwiązania dla graczy. System będzie dostępny na nowych komputerach oraz w ramach bezpłatnego uaktualnienia dla komputerów z systemem Windows 10 pod koniec tego roku.

Article

Obecnie na rynku najnowsza wersja systemu Windows to edycja oznaczona numerem 10, która została wprowadzona po raz pierwszy w połowie 2015 r. Platforma jest konsekwentnie aktualizowana, w 2020 r. podano, że Windows 10 funkcjonuje w miliardzie urządzeń na całym świecie.

Przez kilka lat Microsoft nie wspominał nic o nowej generacji systemu, która miałaby zastąpić całkowicie Windowsa 10. Co prawda w 2020 r. producent zapowiedział Windows 10X, który miał znaleźć zastosowanie w mniej zaawansowanych komputerach oraz niektórych urządzeniach mobilnych, jednak niedawno ogłoszono, że projekt został zlikwidowany, zaś niektóre funkcje Windows 10X zostaną przeniesione do Windows 10.

Windows 11 oficjalnie

W czwartek podczas konferencji What's Next for Windows, Microsoft ogłosił następną generację systemu Windows - Windows 11.

- Jesteśmy świadomi odpowiedzialności za stworzenie narzędzia, z którego korzysta tak wiele osób – zaznaczył w trakcie wydarzenia Panos Panay, chief product officer, Windows & Devices w Microsoft. - W ciągu ostatnich 18 miesięcy zaszła ogromna zmiana w tym, jak używamy komputerów. Startowaliśmy z punktu, w którym dopasowywaliśmy komputer do trybu naszego życia, a znaleźliśmy się w miejscu, gdzie całe życie trzeba było zmieścić w komputerze. Nasze urządzenia stały się nie tylko centrum spotkań biznesowych, zajęć szkolnych i platformą do załatwiania bieżących spraw, ale także miejscem rozrywki, gier ze znajomymi czy oglądania ulubionych seriali - komputer umożliwił nam łączność. Z jego pomocą próbowaliśmy w cyfrowy sposób odtworzyć klimat biurowych żartów i rozmów na korytarzu, treningów oraz wspólnego świętowania.

Czytaj także: Microsoft zapowiedział koniec wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer

Zmieniony interfejs

Microsoft twierdzi, że uprościł wygląd i doświadczenia użytkownika. Według producenta nowy system jest nowoczesny, świeży i czysty. Od nowo zaprojektowanego przycisku Start i paska zadań, po dźwięki systemowe, czcionkę i ikony – wszystko zostało przemyślane tak, aby zapewnić pełną kontrolę i intuicyjność obsługi.

Przesunięto Start na środek widoku i ułatwiono szybkie znalezienie tego, czego użytkownik potrzebuje. Start ma wykorzystywać możliwości chmury obliczeniowej i platformy Microsoft 365, aby wyświetlać ostatnie pliki użytkownika bez względu na platformę czy urządzenie, na którym je wcześniej przeglądano, nawet jeśli było to urządzenie z systemem Android lub iOS.

Nowością w Windows 11 jest wprowadzenie funkcji Snap Layouts, Snap Groups i Desktops. To nowe funkcje, zaprojektowane po to aby pomóc użytkownikowi uporządkować okna i zoptymalizować obszar ekranu, dzięki czemu zobaczy on dokładnie to, czego potrzebuje w czytelnym układzie.

Dzięki dostępności kilku pulpitów można tworzyć oddzielne przestrzenie dla każdej części swojego życia i dostosowywać je do własnych upodobań. Na jednym urządzeniu można mieć kilka odrębnych pulpitów - np. do pracy, rozrywki i szkoły.

Teams w Windows 11 i nowości dla graczy

W Windows 11 wprowadzono nowy Chat w Microsoft Teams zintegrowany z paskiem zadań. Według MS użytkownik będzie mógł błyskawicznie łączyć się za pomocą wiadomości tekstowych, czatu, rozmowy głosowej lub wideo z każdym z kontaktów, bez względu na platformę lub urządzenie - czy to z systemem Windows, Android czy iOS. Poza tym jeśli osoba, z którą użytkownik się łączy nie pobrała jeszcze aplikacji Teams, nadal można połączyć się z nią za pomocą dwukierunkowej wiadomości SMS.

W Windows 11 mają się też pojawić usprawnienia dla graczy. Microsoft zapewnia, że DirectX 12 Ultimate zapewnia dobrą jakość graficzną zachowując wysoką liczbę klatek na sekundę.

DirectStorage ma zapewniać szybsze przetwarzanie danych i podnosi jakość detali, a Auto HDR dostarczać żywszą gamę kolorów, potęgujących wrażenia wizualne.

Producenta zapewnia, że nic się nie zmienia w kwestii zgodności sprzętowej - system Windows 11 obsługuje twoje wszystkie akcesoria do gier i urządzenia peryferyjne do gier na PC. Z kolei dzięki usłudze Xbox Game Pass na PC lub Ultimate gracze uzyskują dostęp do ponad 100 wysokiej jakości gier na komputery PC, a nowe tytuły są stale dodawane. Znalezienie graczy do wspólnych rozgrywek ma być proste, niezależnie od tego, czy grają na PC czy konsoli.

Widżety i nowy Microsoft Store

W Windows 11 mają się też pojawić widżety oparte na mechanizmach sztucznej inteligencji. Microsoft zaznaczył w trakcie konferencji, że dziś często użytkownik sięga po telefon, aby sprawdzić wiadomości, pogodę czy powiadomienia.

Teraz może otworzyć podobnie skonfigurowany widok bezpośrednio z pulpitu. Po otwarciu spersonalizowanego kanału, przesuwa się on po ekranie w sposób niezakłócający tego, co akurat robi użytkownik.

Według zapowiedzi dla niezależnych twórców i komercyjnych wydawców treści widżety w Windows otwierają także nowe możliwości na dostarczanie spersonalizowanych treści. Microsoft zapewnia, że jego aspiracją jest stworzenie dynamicznego kanału dla globalnych marek i lokalnych twórców, w sposób, który przyniesie korzyści zarówno użytkownikom, jak i twórcom.

Zapowiedziano także zmiany w systemowym sklepie Microsoftu. Producent zapewnia, że nowy Microsoft Store to zintegrowana, zaufana platforma aplikacji i treści do oglądania, tworzenia, gry, pracy i nauki.

Według MS sklep został przebudowany z myślą o szybkości działania i całkowicie nowym wyglądzie, który ma być intuicyjny. Platforma nie tylko udostępni więcej aplikacji niż kiedykolwiek wcześniej, ale także sprawi, że wszystkie treści – aplikacje, gry, programy i filmy – będą łatwiejsze do wyszukania i odkrywania dzięki wyselekcjonowanym opisom i kolekcjom.

Microsoft zapowiada wprowadzenie do sklepu wiodących aplikacji własnych i firm trzecich, takich jak Microsoft Teams, Visual Studio, Disney+, Adobe Creative Cloud, Zoom i Canva.

Czytaj także: Microsoft: koniec wspierania Windowsa 10 w 2025 roku

Jeszcze w tym roku użytkownicy odnajdą w Microsoft Store aplikacje na platformę Android i pobiorą je za pośrednictwem Amazon Appstore. Możliwe będzie m.in. nagrywanie i publikowanie wideo z TikToka lub używanie Khan Academy Kids do zdalnej nauki bezpośrednio z komputera.

Z myślą o użytkownikach tabletów bez klawiatury MS usprawnił w Win 11 obsługę dotykową, tworząc więcej miejsca między ikonami na pasku zadań, zwiększając powierzchnie dotyku i dodając subtelne wskazówki wizualne ułatwiające zmianę rozmiaru i przesuwanie okien, a także obsługę gestami.

Umożliwiono także korzystanie z funkcji haptycznych, dzięki czemu używanie pióra stanie się bardziej angażujące i wciągające – pozwoli usłyszeć i poczuć wibracje podczas naciskania, edytowania lub szkicowania. Windows 11 ma sobie dobrze radzić z rozpoznawaniem mowy, automatyczną interpunkcją i wykonywaniem poleceń głosowych.

Windows 11 za darmo

Microsoft przekonuje, że stworzony w myśl zasady „security by design” Windows 11 ma wbudowane technologie bezpieczeństwa zapewniające kompleksową ochronę, począwszy od procesorów, po chmurę, jednocześnie zwiększając produktywność i zapewniając nowe doświadczenia.

Według zapewnień Windows 11 to system operacyjny gotowy do działania w trybie Zero Trust, który chroni dane i dostęp do nich na wszystkich urządzeniach. Firma podkreśla, że ściśle współpracowała z partnerami, aby podnieść standardy bezpieczeństwa niezbędne do sprostania potrzebom zmieniającego się krajobrazu zagrożeń i nowego hybrydowego sposobu pracy.

System Windows 11 będzie dostępny na nowych komputerach oraz w ramach bezpłatnego uaktualnienia dla komputerów z systemem Windows 10 pod koniec tego roku.

Windows 11 w formie wstępnej testowej kompilacji pojawi się w przyszłym tygodniu do pobrania dla członków programu Windows Insider.

Windows 11 - wymagania

Microsoft udostępnił już aplikację - dostępną pod tym adresem - która przeskanuje komputer i poinformuje, czy aktualizacja do Windows 11 będzie temu urządzeniu możliwa.

Do uruchomienia nowej wersji systemu Windows 11 potrzebne są 64-bitowy procesor 1 GHz, 4 GB RAM-u i 64 GB przestrzeni dyskowej. Do tego sprzęt musi mieć minimum 9-calowy wyświetlacz (min. 1366/768 pikseli). Komputer, na którym będziemy chcieli uruchomić Windows 11 musi ponadto obsługiwać UEFI, TPM 2.0 i mieć układ graficzny zgodny z DirectX 12.

 

 

Czytaj także: Microsoft zapowiedział koniec wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer

W pierwszym kwartale 2021 roku Microsoft osiągnął przychody przekraczające 41 mld dolarów, zaś zysk netto koncernu wzrósł o 44 procent. Przychody z usług w chmurze zwiększyły się o 23 procent, a wpływy serwisu LinkedIn poszły w górę o 25 procent.

Dołącz do dyskusji: Windows 11 za darmo do pobrania pod koniec roku. Lepsza komunikacja, obsługa i zabezpieczenia

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
10 miał być ostatnim systemem. Ale i tak każdy zaktualizuje, czy to teraz, czy za 2-3 lata.
18 6
odpowiedź
User
Gill Bates
Pfff, dopiero 11, ja mam już Windows 98.
43 6
odpowiedź
User
Bartosz
Ma być na holiday, ale to ten holiday na koniec roku, a nie teraz na wakacje.
13 4
odpowiedź