SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska w br. bez dywidendy, przyczynami plany akwizycyjne i skutki epidemii

Zarząd Wirtualna Polska Holding chce, żeby cały zeszłoroczny zysk firmy został przeznaczony na kapitał zapasowy, a rada nadzorcza pozytywnie ocenia ten plan. Firma uzasadnia to swoją bieżącą sytuacją i planami inwestycyjnymi, a także „specyficzną sytuacją rynkową wynikającą z pandemii COVID-19”.

Article

Uchwała zarządu Wirtualnej Polski w sprawie niewypłacania w br. dywidendy, pozytywnie zaopiniowana przez radę nadzorczą, musi zostać przegłosowana przez walne zgromadzenie akcjonariuszy firmy. Wydaje się to formalnością, ponieważ większość głosów na walnym mają członkowie zarządu spółki: prezes Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota (każdy z nich posiada akcje stanowiące 13,01 proc. kapitału i 18,71 proc. głosów na walnym zgromadzeniu).

W komunikacie giełdowym zaznaczono, że zarząd Wirtualnej Polski przy rekomendacji o niewypłacaniu dywidendy wziął pod uwagę bieżącą sytuację firmy oraz jej plany inwestycyjne, w tym potencjalne cele akwizycyjne.

- Uwzględnił także specyficzną sytuację rynkową wynikającą z pandemii COVID-19, w tym m.in. możliwe obniżenie siły nabywczej klientów, ograniczenia wydatków marketingowych czy spadek zainteresowania zakupem zagranicznych wycieczek zorganizowanych. Wszystkie te czynniki mogą mieć bezpośredni wpływ na przyszłą sytuację finansową Spółki i jej Grupy Kapitałowej - zaznaczono.

W ub.r. Wirtualna Polska Holding w ujęciu skonsolidowanym zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 24,9 proc. do 708,7 mln zł oraz spadek zysku netto z 76 do 71,1 mln zł. Jednostkowy zysk netto spółki Wirtualna Polska, z którego mogła zostać wypłacona dywidenda, wyniósł 8,88 mln zł.

Pod koniec lutego br. Wirtualna Polska Holding razem ze swoimi spółkami zależnymi zaciągnęła kredyty w wysokości do 978 mln zł, z czego do 602 mln zł ma zostać przeznaczone na akwizycje i inne inwestycje.

Zwolnienia w pionie turystyki WP

Obszarami działalności Wirtualnej Polski najmocniej narażonymi na skutki epidemii są serwisy e-commerce’owe z sektorów turystyki, motoryzacji i odzieży. Z końcem marca zwolniono kilkadziesiąt osób ze sprzedającej podróże zagrani spółki zależnej Wakacje.pl (należą też do niej stacjonarne sieci Wakacyjny Świat i My Travel), a także ok. 10 osób z Nocowanie.pl zajmującego się turystyką krajową.

Natomiast pod koniec kwietnia zwolniono kilkanaście osób z serwisów odzieżowych Domodi.pl i Allani.pl.

We wtorek Wirtualna Polska opublikuje swoje sprawozdanie finansowe za pierwszy kwartał br.

Dotychczas WP wypłacała po ok. 30 mln zł dywidendy

Wirtualna Polska na warszawskiej giełdzie jest notowana od maja 2015 roku, a politykę dywidendową przyjęła rok później. Zapowiedziała, że będzie wypłacać inwestorom ponad 1 zł na akcję, przy czym przeznaczać na to maksymalnie 70 proc. skonsolidowanego zysku netto za dany rok obrotowy.

W 2017 roku firma wypłaciła akcjonariuszom 31,69 mln zł (po 1,10 zł na akcję), w 2018 roku - 27,7 mln zł (96 groszy na akcję), a w ub.r. - 29,06 mln zł (1 zł na akcję).

W drugiej połowie lutego Wirtualna Polska osiągnęła najwyższy kurs akcji (87,40 zł), po czym wraz z dużymi spadkami na rynkach kapitałowych cena poszła w dół do 47,40 zł w połowie marca. Niedługo później nastąpił wzrost o od połowy kwietnia cena utrzymuje się w przedziale 65-70 zł.

W poniedziałek na koniec sesji wynosiła 67,80 zł, co daje kapitalizację firmy w wysokości 1,96 mld zł. Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota,.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska w br. bez dywidendy, przyczynami plany akwizycyjne i skutki epidemii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl