SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska ma ponad miliard na przejęcia i obsługę długu. Nowa umowa z bankami

Wirtualna Polska Holding podpisała z konsorcjum banków umowę dotyczącą kredytów w łącznej kwocie do 1,067 mld zł. Maksymalnie 300 mln zł może przeznaczyć na akwizycje.

Jacek Świderski, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy Wirtualnej Polski HoldingJacek Świderski, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy Wirtualnej Polski Holding

W umowie Wirtualnej Polski Holding dotyczącej kredytów w kwocie do 1,067 mld zł wskazano trzy cele, na które firma może przeznaczyć pozyskane pieniądze:
- finansowanie i refinansowanie akwizycji i wydatków inwestycyjnych (do 300 mln zł),
- refinansowanie istniejącego zadłużenia firmy w ramach umowy kredytowej z końcówki lutego 2020 roku,
- finansowanie bieżącej działalności i kapitału obrotowego.

W konsorcjum udzielającym tych kredytów są mBank, PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski i BNP Paribas Bank Polska. Kredyty są oprocentowane według stawki WIBOR trzymiesięczny plus marża uzależniona od poziomu zadłużenia netto Wirtualnej Polski Holding (stosunku długu netto do zysku EBITDA).

CZYTAJ TEŻ: Michał Brański nie nadzoruje już mediów Wirtualnej Polski

Spłatę podzielono na kilka transz:
- 294,5 mln zł w 24 równych ratach co kwartał od 29 marca br.,
- 442,1 mln zł za siedem lat,
- do 120 mln zł z części kredytu przeznaczonej na inwestycje w 16 równych kwartalnych ratach od 27 marca br.,
- do 180 mln zł z części kredytu przeznaczonej na inwestycje za siedem lat.

Zgodnie z umową spółki zależne Wirtualnej Polski Holding będą mogły wypłacać dywidendy po spełnieniu określonych warunków, m.in. brak zaległości wobec banków oraz utrzymywanie określonych wskaźników finansowych, w tym stosunku całkowitego zadłużenia netto grupy kapitałowej do zysku EBITDA.

Wirtualna Polska Holding w komunikacie podkreśliła, że od kilku lat sukcesywnie realizuje strategię rozwoju poprzez przejęcia na rynku e-commerce i mediów internetowych, a zwiększenie linii kredytowej ma na celu kontynuowanie tej strategii.

Wirtualna Polska wróciła do przejęć

W połowie 2022 roku Wirtualna Polska Holding po ponad dwóch latach przerwy wróciła do przejęć, na serię akwizycji przeznaczyła łącznie 500 mln zł (odliczając pieniądze na rachunkach kupionych spółek), z czego ok. 83 mln euro kosztowała Grupa Szallas. Była to pierwsza zagraniczna akwizycja holdingu

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- W Wirtualnej Polsce Holding lubimy rozwój poprzez akwizycje, mamy to w swoim DNA. Lubimy przejęcia z wielu powodów, one przyspieszają i katalizują rozwój, motywują nas do nadzwyczajnego wysiłku. Jest to też sposób pozyskiwania talentów do organizacji - wyliczył Jacek Świderski, prezez i jeden z głównych akcjonariuszy Wirtualnej Polski Holding na poczatku lutego br. w rozmowie z PAP.

- W turystyce rozglądamy się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, bo tu jest szansa na większą akwizycję. W Chorwacji mamy już biznes tak, że dołożenie do tego Bułgarii, Czarnogóry, czy Grecji jako popularnej destynacji byłoby zasadne. Patrzymy też na Europę Zachodnią - opisał. - W mediach też jesteśmy oczywiście cały czas zainteresowani przejęciami, ale tylko w Polsce, o czym świadczy, chociażby ostatni zakup portalu Wirtualne Media. Zakładamy, że kupimy coś jeszcze w tym roku, zarówno na rynku medialnym, jak i turystycznym - zaznaczył.

Świderski zauważył, że sytuacja finansowa Wirtualnej Polski pozwala przeznaczyć na przejęcia nawet 500 mln zł. - Nasze zadłużenie, czyli dług netto/EBITDA to 1x. Moglibyśmy teoretycznie zwiększyć je do 2,5x, czyli w zależności od poziomu EBITDA przejmowanego podmiotu, mówimy o co najmniej 600 mln zł na akwizycje - ocenił prezes firmy.

W lutym 2020 roku Wirtualna Polska Holding zawarła umowę na kredyty w kwocie 978 mln zł, z czego maksymalnie 602 mln zł mogła wydać na przejęcia i inwestycje. Na koniec września ub.r. firma miała 170,43 mln zł zobowiązań z kredytów i pożyczek w części krótkoterminowej (czyli do spłaty w ciągu 12 miesięcy) oraz 557,8 mln zł w części długoterminowej (do spłaty później). Na koniec 2022 roku było to odpowiednio 149,85 i 521,12 mln zł.

Dług netto firmy na koniec września wynosił 545,5 mln zł, a jego wskaźnik do zysku EBITDA pro forma z minionych 12 miesięcy - 1,3x. Przez kwartał zadłużenie netto urosło o 128,8 mln zł.

W trzecim kwartale ub.r. Wirtualna Polska Holding przy wzroście przychodów o prawie 50 proc. do 405,29 mln zł zwiększyła zysk netto z 50,76 do 71,7 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska ma ponad miliard na przejęcia i obsługę długu. Nowa umowa z bankami

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
(...)
Wiosenne zakupy?
odpowiedź
User
654
Cenzor pozwoli coś napisać na temat wp.pl?
odpowiedź
User
Media Insider
Co obstawianie? W końcu Infor czy coś bardziej zaskakującego, jak Wirtualne Media, ale oczywiście większego?
odpowiedź