SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel „Rzeczpospolitej” chce, by z powodu koronawirusa zawieszono podatek, kodeks pracy i 500+ oraz skrócono urlopy

Grzegorz Hajdarowicz, większościowy akcjonariusz spółki Gremi Media wydającej „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”, chce, żeby w ramach walki z gospodarczymi skutkami koronawirusa zawieszono pobór podatku dochodowego i składek na ZUS (do końca br.), kodeks pracy oraz wypłatę 500+ i trzynastej emerytury, a także zmniejszono pracownikom urlop o połowę.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIArticle

W miniony poniedziałek w „Rzeczpospolitej” ukazał się tekst Grzegorza Hajdarowicza „Konieczna natychmiastowa zmiana polityki” dotyczący działań władz różnych państw wobec epidemii koronawirusa. Biznesmen stwierdził, że „wieloma rządzi histeryczna panika, a rządy większości krajów, kierując się regułami populizmu, na wyścigi realizują program zamykania i ograniczania wszystkiego, co tylko możliwe”.

- Ani Polski, ani Europy, ani świata nie stać na wyłączenie społeczne i gospodarcze. Nikt tego nie wytrzyma na dłuższą metę. To z pozoru oczywista prawda. Niestety tylko nieliczni wyciągają z niej wnioski - dodał Hajdarowicz.

Zwrócił uwagę, że nie wiadomo, jak długo potrwa walka z koronawirusem, a utrzymywanie całych społeczeństw w izolacji jest druzgocące dla gospodarki. Stwierdził, że w kwarantannie powinny pozostać tylko osoby w wieku powyżej 70 lat i cierpiące na przewlekłe choroby. Jednocześnie zaapelował o przeprowadzanie testów na masową skalę.

- Reszta populacji powinna jak najszybciej wrócić do pracy i szkół, działających na „niższym biegu”. Może przez najbliższy rok, może tylko 4 dni w tygodniu, może w cyklach naprzemiennych, by ograniczyć komunikację, zatłoczenie w klasach itd. To trudne, ale technicznie możliwe. Przy naprzemiennym cyklu poniedziałek/środa i wtorek/czwartek, piąty dzień w pracy lub w szkole można w wielu przypadkach zrobić zdalnie - zaproponował Hajdarowicz.

Dodał, że władze powinny zawiesić na rok pobór podatku dochodowego i składek na ZUS od wszystkich przedsiębiorców i wprowadzić zwrot VAT-u w ciągu 14 dni, natomiast banki - zawiesić spłatę rat kapitałowych kredytów na rok, a nie na trzy lub sześć miesięcy.

- Media muszą przestać epatować liczba chorych i zmarłych, chyba, że będą podawały też statystyki zmarłych w wypadkach samochodowych, na zwykłą grypę i samobójców. Odpowiedzialność dziennikarzy powinna być standardem, a nie tylko rzadkim dobrem - zaznaczył.

Krótsze urlopy, bez 500+ i trzynastych emerytur

W artykule „Koronawirus: Nikt nie chce słyszeć prawdy?” zamieszczonym na portalu „Rzeczpospolitej” w zeszłą niedzielę Grzegorz Hajdarowicz podał kolejne propozycje zmian prawnych mających złagodzić skutki epidemii.

Biznesmen chce, żeby zwrot VAT-u w ciągu 14 dni obowiązywał do końca przyszłego roku. Ponadto jego zdaniem należy zawiesić kodeks pracy, w bieżącym i przyszłym roku zmniejszyć wymiar urlopu pracowniczego o połowę oraz automatycznie przedłużyć obcokrajowcom (zwłaszcza pracownikom ze wschodu) wizy o 12 miesięcy.

W zakresie polityki socjalnej właściciel Gremi Media postuluje o zawieszenie wypłat 500+ („przy utrzymaniu pomocy socjalnej dla osób zagrożonych skrajnym ubóstwem” - zaznaczył) oraz trzynastej emerytury. Proponuje też wsparcie rozwoju prywatnej służby zdrowia „przez zwolnienie z podatków w czasie trwania programu, a potem poprzez trwałe obniżenie im wymiaru podatków do 50 proc.”

Według Hajdarowicza należy pozwolić firmom odroczyć o rok spłatę części kapitałowej kredytów i obligacji, o ile będą spłacać odsetki, natomiast rząd powinien wstrzymać się od wykupywania i nacjonalizacji przedsiębiorstw prywatnych oraz wprowadził „ostre normy ograniczające zanieczyszczanie środowiska i obowiązkową segregację śmieci.

Biznesmen postuluje, żeby najpóźniej od Wielkanocy przywrócić działanie części firm i instytucji, m.in. szkół. - Zakłady pracy 3-4 dni w tygodniu, reszta zdalnie, osoby 70+ i chore przewlekłe poddać kwarantannie domowej do unormowania się sytuacji, a w sytuacji dalszej walki z epidemią zapewnić im socjalne wsparcie - wyliczył. Chce, żeby przywrócono też ruch międzynarodowy pod warunkiem testowania wszystkich osób przekraczających granice.

- Opóźnienie tej daty choćby o tydzień, to co najmniej 6 miesięcy dodatkowego demolowania gospodarki - ocenił.

Hajdarowicz zwrócił też uwagę na szeroki oddźwięk jego pierwszego artykułu o walce z recesją wywołaną przez epidemię. - Niezliczone smsy, komentarze, uwagi na forach, nawet tych najbardziej mi wrogich były dowodem wagi merytorycznych argumentów. Co więcej, pojawiły się głosy innych autorytetów, inspirowanych bądź nie moim tekstem. To nieistotne, ważne, ze pojawił się mocny głos sprzeciwu wobec histerycznej, nieadekwatnej do sytuacji samobójczej paniki - stwierdził.

- We wtorek wieczorem właśnie w tym tonie i posługując się tymi samymi argumentami przemówił w orędziu do narodu prezydent bliskiej mi Brazylii Jair Bolsonaro - zaznaczył.

Hajdarowicz właścielem „Rzeczpospolitej” od 8 lat

Należąca do Grzegorza Hajdarowicza spółka KCI jest większościowym akcjonariuszem Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” i głównego akcjonariusza E-Kiosku. Od lipca ub.r. KCI w ramach nowej strategii sprzedało ok. 10 proc. akcji Gremi Media za kilkanaście mln zł.

W ub.r. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała wzrost przychodów o 6 proc. do 107,94 mln zł oraz zysku netto z 6,43 do 14,4 mln zł. W sprawozdaniu finansowym jako najbardziej narażony na skutki koronawirusa obszar swojej działalności wymieniła organizację szkoleń i konferencji. - Dłuższe utrzymywanie się tzw. stanów zagrożenia epidemicznego podniesie również koszty związane z organizacją pracy i obniży popyt na oferowane przez spółkę usługi reklamowe w związku z ogólnym spowolnieniem gospodarczym - zaznaczyła firma.

Jesienią 2017 roku Grupa Gremi kupiła obiekt Alvernia Studios, w którym poprzednio działało studio filmowe należące do Stanisława Tyczyńskiego. Zapowiedziała, że będzie tam realizować produkcje oparte na technologiach AR i VR.

Od ponad dekady Hajdarowicz prowadzi też interesy w Brazylii, ma tam plantację palm kokosowych, a od kilku lat Gremi International wspólnie z siecią Six Senses realizuje budowę kompleksu wypoczynkowego z dwoma resortami, spa, welness i willami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Właściciel „Rzeczpospolitej” chce, by z powodu koronawirusa zawieszono podatek, kodeks pracy i 500+ oraz skrócono urlopy

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariusz
Gość określił się jako autorytet. Śmieszny facecik. Pieniądze nie ukryją cię przed wirusem. Wszystkiego najgorszego.
odpowiedź
User
do każdego kapitalisty
zobaczymy na ja długo starczą panu odłożone pieniądze? Wie pan, zabezpieczenie finansowe, zna pan ten termin zapewne, jako ekspert? W książkach piszą, że tak na pół roku działaności warto mieć odłożone środki.
odpowiedź
User
E=mc2
Twój świat właśnie się kończy , Twoja ideologia oparta na czystym materializmie/poparta dotychczasowym życiem /dobiega końca.
odpowiedź